Порядок розподілу спільного майна осіб, що проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу

В умовах сьогодення ідея шлюбу серед пар не така популярна, як раніше. За останні роки кількість шлюбів в Україні скоротилася, тоді як спільне проживання пар, що не перебувають у шлюбних відносинах, стрімко зростає. Як розподіляється спільне майно між особами, що проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу? Коментують та дають рекомендації юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери”.
Чимало пар в Україні проживають разом тривалий час до того як одружитися, а деякі взагалі приймають рішення не вступати в шлюб. Все це призводить до того, що особи, які не перебувають у шлюбних відносинах, за роки накопичують спільну нерухомість, майно та активи, але мало хто замислюється над тим, як розділити спільне майно, якщо відносини закінчаться. У зв’язку з цим більшості пар, які проживають разом у довгостроковій перспективі, доведеться прийняти важливе для себе рішення, перш ніж здійснити покупку, таку як купівля будинку (квартири), машини чи іншого суттєвого майна.
Так, при розподілі майна подружжя виділяють дві категорії майна: особисте майно та майно подружжя. Все, що було придбано до шлюбу, є особистою власністю будь-якої зі сторін, тоді як практично все, що було придбано під час шлюбу, є власністю подружжя, те що можна справедливо поділити. Чого не можна сказати про пари, що не перебувають у шлюбі. Більшість придбаного майна може залишатися особистою власністю. Проте, якщо є докази того, що обидві сторони зробили свій внесок у купівлю предмета, це майно перебуває у спільній власності.
Цивільним кодексом України передбачено, що майно, яке є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними, крім випадків, установлених законом. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
Тож постає справедливе питання, яким чином ділити спільне майно, набуте під час проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу? Це питання є досить цікавим, адже Сімейним кодексом України передбачено, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Проте, проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.
Статтею 74 СК України визначено, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.
У паровій позиції, що викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 03.06.2021 по справі № 748/1943/19 встановлено, що для визначення осіб як таких, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах, для вирішення майнового спору на підставі статті 74 СК України суд повинен встановити факт проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу в період, упродовж якого було придбано спірне майно.
Однак встановлення лише факту проживання чоловіка та жінки однією сім’єю та придбання майна є недостатньою підставою для розподілу спільного майна подружжя. Необхідним доказом для суду буде вважатися ще й те, що джерелом набуття майна були спільні сумісні кошти або спільна праця подружжя, що підтверджується правовою позицією викладеною у Постанові від 05.04.2017 № 6-399 цс17 судової палати у цивільних справах Верховного Суду.
Схожа позиція також зустрічається в Постанові від 03.07.2019 по справі № 554/8023/15-ц Великої Палати Верховного Суду, згідно якої вирішуючи спір про поділ майна, необхідно установити як обсяг спільного нажитого майна, так і з’ясувати час та джерела його придбання, а вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу, суд має установити факти: спільного проживання однією сім’єю; спільний побут; взаємні права та обов’язки
До прикладу, відповідно до Постанови від 15.08.2019 у справі № 588/350/15, Верховним Судом у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду, належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім’єю без реєстрації шлюбу є, зокрема докази: спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім’ї, наявності між сторонами подружніх взаємних прав та обов’язків, інших доказів які вказують на наявність встановлених між сторонами відносин притаманних подружжю.
Отже, без встановлення факту спільного проживання чоловіка і жінки однією сім’єю без реєстрації шлюбу виключає можливість вважати майно таким, що належить на праві спільної сумісної власності, як жінці та чоловікові, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою та виключає можливість застосування норм встановлених статтею 74 СК України. Тому, перш ніж придбати будь-яке майно, необхідно вирішити, чи будуть особи володіти цією нерухомістю спільно або окремо. Це захистить права як жінки, так і чоловіка у випадку, якщо стосунки припиняться, адже розділ спільного майна – надзвичайно складна процедура, яка потребує досконалого знання законодавства.