Точка зору

Причини прийняття ЦВК постанови щодо відновлення роботи Державного реєстру виборців: коментар нардепа Аліни Загоруйко

Тема відновлення функціонування Державного реєстру виборців в Україні викликає широкий інтерес у суспільстві, особливо в умовах тривалого воєнного стану. Адже правильне ведення виборчого реєстру та його актуалізація є важливою складовою не лише для організації виборчого процесу, але й для забезпечення функціонування демократичних інститутів у воєнний час. Це питання постало на тлі численних змін, які відбулися у країні, таких як адміністративно-територіальні реформи, масові переміщення населення та руйнування інфраструктури. Центральна виборча комісія прийняла рішення, яке має на меті забезпечити актуалізацію даних про виборчі дільниці. Однак, незважаючи на такі кроки, які викликають розмови про можливі вибори, це радше технічне рішення для підтримання функціонування системи, ніж сигнал про підготовку до виборів.

Центральна виборча комісія оприлюднила рішення від 20 вересня 2024 року №54 «Про відновлення функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи “Державний реєстр виборців” у частині обліку виборчих дільниць, які існують на постійній основі». Як зазначено у рішенні, ЦВК є розпорядником Державного реєстру виборців і забезпечує його ведення та функціонування відповідно до законодавства. Одним з основних завдань Реєстру є облік виборчих дільниць, які існують на постійній основі.

У зв’язку з введенням в Україні воєнного стану, з метою захисту цілісності бази даних Реєстру, забезпечення захисту персональних даних, що відповідно до Закону зберігаються в базі даних Реєстру, а також для захисту від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення чи знищення даних, ЦВК постановою від 24 лютого 2022 року №61 тимчасово припинила функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи «Державний реєстр виборців» на час дії воєнного стану. Це рішення було спрямоване на забезпечення кіберзахисту системи і захисту даних від можливих загроз в умовах війни.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Європейський суд виніс рішення у справах Google і Apple: реакція зарубіжних ЗМІ

Водночас, рішення про відновлення роботи реєстру викликало нову хвилю чуток про можливий початок виборчої кампанії. Однак заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади та член фракції «Слуга народу» Аліна Загоруйко прокоментувала це рішення і пояснила, що воно має інші причини. Вона детально роз’яснила, з чим пов’язане прийняття постанови, і чому цей крок є необхідним.

«Бачу, що однією з причин (але не єдиною) нової хвилі чуток про початок виборчої кампанії стало повідомлення ЦВК про відновлення функціонування ДРВ (увага!) у частині обліку виборчих дільниць, які існують на постійній основі. Мимоволі згадую другого Президента з його: «Це ж було вже!» Майже рік тому, коли ЦВК відновила періодичне поновлення відомостей Реєстру, також почали говорити про підготовку до виборів. Нагадаю, таку Постанову ухвалили 22 грудня 2023 року. Спробую пояснити, що ж відбувається зараз.

У Державному реєстрі виборців міститься інформація про виборців, що є очевидним. Також там міститься інформація про всі виборчі дільниці, до яких належать ці виборці. Очевидно, що дільниці розташовані в якійсь громаді, на якійсь вулиці і мають адресу. Все це також відображається в Реєстрі.

Чому необхідна ухвалена Постанова? Бо така вимога законодавства – періодично поновлювати дані. Разом з тим, це технічне рішення, яке спрямоване на актуалізацію реєстру виборців. Ми маємо значну кількість перейменувань громад і вулиць. Ці зміни необхідно відобразити в Реєстрі. Ми маємо більше третини виборців, які змінили свою виборчу адресу, а це напряму впливатиме на кількість виборчих дільниць по громадах.

Ми маємо майже 87 тисяч нових житлових будинків, яким присвоєні адреси, проте їх не віднесено до жодної виборчої дільниці. А мешканці цих будинків мають десь у майбутньому голосувати. І уявіть, ми маємо майже 8 тисяч зруйнованих або пошкоджених виборчих дільниць! Ми більше не маємо міст обласного/районного значення та селищ міського типу, і це також необхідно актуалізувати. Загалом, треба актуалізувати інформацію майже щодо половини виборчих дільниць в Україні.

З іншого боку, ЦВК має надавати певну інформацію на вимогу інших державних органів для цілей, визначених законом. Очевидно, що така інформація має бути актуальною. Тому це робити потрібно зараз, а не чекати моменту, коли припиниться воєнний стан.

Насамкінець відкрию таємницю… Це не остання така Постанова, тому що процеси в державі та війна не статичні. Тож закликаю не робити поспішних висновків, детальніше ознайомитися із системою функціонування ДРВ, об’ємом інформації, яка в ньому знаходиться, і строками його відновлення. Сприймайте такі повідомлення саме як буденну роботу профільного органу, а не новину з підтекстом», – зазначила Аліна Загоруйко.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Беньямін Нетаньягу виступив з промовою перед Конгресом США: коментарі політиків і ЗМІ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку