Рідкоземельні метали в обмін на допомогу США: реакція Офісу Президента та Шольца на заяву Трампа

Світові та українські медіа вибухнули обговореннями після резонансної заяви Дональда Трампа. Президент США заявив, що хоче укласти угоду з Україною про постачання рідкоземельних мінералів – стратегічно важливої сировини для електроніки та оборонної промисловості. В обмін на це Вашингтон нібито готовий розширити допомогу Києву та забезпечити собі гарантії.
Заява викликала неоднозначну реакцію як в Україні, так і Європі. В Офісі Президента ще зважують офіційну позицію, а європейські лідери, зокрема Олаф Шольц, вже відреагували на ініціативу Трампа, яка може суттєво змінити баланс сил у міжнародній економіці та геополітиці.
Заява Трампа
Президент США Дональд Трамп заявив про намір укласти угоду з Україною, за якою Київ постачатиме рідкоземельні мінерали, необхідні для американської електронної та оборонної промисловості, в обмін на підтримку з боку США. Про це повідомляє Reuters та AP.
Під час зустрічі з журналістами в Овальному кабінеті Трамп зазначив:
“Ми говоримо Україні, що у них дуже цінні рідкоземельні метали… Ми хочемо гарантій. Ми передаємо їм гроші у величезних масштабах, ми передаємо озброєння, європейці за нами не встигають… Для них (європейців) це важливіше, ніж для нас, але вони сильно відстають від нас.
Ми прагнемо укласти угоду з Україною, за якою вони будуть забезпечувати те, що ми їм даємо, своїми рідкоземельними елементами й іншими речами”.
Реакція Офісу Президента
Як повідомляє РБК-Україна з посиланням на джерело в Офісі Президента, цей пункт був важливою частиною ініціативи Києва.
“У нас є стратегічні ресурси, зокрема рідкоземельні метали, уран, літій, титан. Важливо, щоб вони не потрапили до Росії. Саме тому президент Володимир Зеленський пропонував спеціальний захист цих ресурсів і їхнє використання спільно з ключовими партнерами”, – зазначив співрозмовник.
Він підкреслив, що першочерговим завданням є гарантії безпеки, аби забезпечити захист критичних ресурсів від загроз з боку РФ. Саме це питання Зеленський обговорював з Дональдом Трампом ще восени під час особистої зустрічі.
Ця заява співвідноситься з ініціативою Володимира Зеленського, який, презентуючи у Верховній Раді план перемоги, наголошував на готовності України запропонувати стратегічним партнерам спеціальну угоду щодо захисту критичних ресурсів, спільного інвестування та розвитку економічного потенціалу.
Зеленський підкреслював, що мова йде про природні ресурси та стратегічно важливі метали, вартість яких на глобальному ринку оцінюється у трильйони доларів. Серед них – уран, титан, літій, графіт та інші рідкісноземельні елементи, які можуть забезпечити Україні суттєву конкурентну перевагу.
Реакція Олафа Шольца
Пропозиція Президента США Дональда Трампа пов’язати подальшу військову допомогу Україні з доступом до її цінних ресурсів не відповідає інтересам Києва. Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц, передає N-TV.
Після неформальної зустрічі європейських лідерів у Брюсселі Олаф Шольц розкритикував Дональда Трампа за його намір домовлятися з Україною про “угоду”, що передбачає передачу рідкоземельних металів та інших ресурсів в обмін на постачання зброї.
“Було б вкрай егоїстично та егоцентрично використовувати ресурси країни для фінансування оборонної підтримки”, – зазначив Шольц після неформального саміту ЄС у Брюсселі.
Він підкреслив, що українські ресурси мають спрямовуватися на фінансування потреб країни після завершення війни, а не ставати частиною подібних домовленостей.
За словами канцлера, масштаб руйнувань є величезним, тому ресурси України мають спрямовуватися на відбудову, а не ставати предметом угод.