Економічна

Ринок праці у 2024 році: кадровий колапс

В умовах війни більшість підприємств відчувають дефіцит кадрів, про що свідчить інформація, надана Європейською бізнес асоціацією. Так, станом на травень 2024 року 74% роботодавців відчувають дефіцит кадрів, при цьому 72% компаній планують підвищувати зарплати своєму персоналу.

Згідно з опублікованими даними 39% компаній мають намір збільшити зарплату своєму персоналу:

  • на 11% -15% компаній;
  • на 6-10% – 28% компаній;
  • на 16-20% -13% компаній;
  • вище, ніж на 21% – 2% компаній.

Дефіцит кадрів істотно зріс з осені 2023 року, в той час його відчували 55% компаній, водночас зараз зовсім не відчувають кадрового голоду лише 7% компаній, а 17% відчувають його частково.

Основними причинами дефіциту кадрів є:

  • мобілізація (звільнено 44% працівників).
  • міграція (понад 6 млн українців виїхало за кордон).

При високому дефіциті кадрів, тим не менш, серед претендентів на посади існує висока конкуренція. Найвища конкуренція на посади зафіксована у Харківській, Київській, Волинській, Вінницькій та Львівській областях. Найнижча – у Чернівецькій, Закарпатській, Херсонській областях. Наприклад, на одну вакансію верстальника, Front-end розробника, веб-дизайнера змагаються понад 100 претендентів.

Крім того, 79% компаній повідомили про збільшення функціоналу при прийомі на роботу нових працівників, 39% – про збільшення витрат на розвиток, навчання та утримання персоналу. Також 27% компаній підвищили бонуси і преміальні виплати, однак 10% роботодавців повідомили про скорочення свого персоналу.

Примітно, що інтенсивність найму персоналу на посади, які передбачають дистанційну зайнятість зменшилась. Припинили наймати працівників на “віддаленку” 66% компаній, але 17% роботодавців продовжують пропонувати онлайн режим роботи. При цьому 15% роботодавців повернули працівників до офісів, 20% планують це зробити, а 45% українців хочуть продовжити працювати онлайн.

За даними Work.ua у квітні роботодавці розмістили на своєму сайті 111 095 пропозицій роботи, що є рекордною кількістю з початку військовий дій в Україні. Попередній рекорд було встановлено у вересні 2023 року, тоді було розміщено 105 809 вакансій.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Bitcoin, NFT та інші цифрові активи: як на них заробити

Найбільше зростання пропозицій роботи у квітні 2024 року було зафіксовано в областях Західної України та Житомирській області. Менше за все вакансій запропоновано у Херсонській області (13 %), Донецькій області (22%), Харківській області (42%).

Ринок праці у 2024 році: кадровий колапс
Карта/forbes.ua

В областях-лідерах кількість вакансій зросла на 7-9% у порівнянні з 2023 роком, при цьому немає їх зростання у Харківській області, яка страждає від ударів по енергетичній інфраструктурі.

Найбільшу кількість вакансій роботодавці пропонують у наступних категоріях:

  • Сфера обслуговування – 20 427.
  • Робочі спеціальності, виробництво – 18 996.
  • Продаж, закупівля – 14 435.
  • Роздрібна торгівля – 13 352.
  • Готельно-ресторанний бізнес, туризм – 11 556.
  • Логістика, склад, ЗЕД – 10 778.
  • Адміністрація, керівництво середньої ланки – 9 805.
  • Транспорт, автобізнес – 8 948.
  • Бухгалтерія, аудит – 7 722.
  • Медицина, фармацевтика – 7 686.

Незважаючи на дефіцит кадрів, рівень безробітних у березні 2024 року складає 118 500.

Ринок праці у 2024 році: кадровий колапс
Фото/index.minfin.com.ua

У наведених відомостях мова йде лише про офіційно зареєстрованих безробітних в Україні. Насправді реальний рівень безробіття набагато вищий, якщо його розраховувати відповідно методології МОП (Міжнародної організації праці), згідно з якою людина вважається безробітною лише тоді, коли протягом чотирьох тижнів не мала роботи, шукала роботу або була готова приступити до роботи. https://index.minfin.com.ua/ua/labour/unemploy/register/2024/ Також на реальну статистику щодо безробітних впливає й те, що багато чоловіків не стають на облік за причини не висвітлення своїх даних перед ТЦК.

Взагалі в Україні рівень зареєстрованих безробітних з кожним роком критично збільшується.

Ринок праці у 2024 році: кадровий колапс
Фото/index.minfin.com.ua

Отже, ринок праці у 2024 році стикається з протиріччям між зростанням кількості вакансій та дефіцитом кандидатів, що призводить до певного колапсу.

У квітні 2024 року середня зарплата по цивільних вакансіях становить 20 000 грн, вже четвертий місяць поспіль цей показник лишається на одному рівні. Однак найвищий рівень зарплат пропонується спеціалістам у ЗСУ – у середньому 70 000 грн. Високо оплачені вакансії пропонуються для командирів відділень, зенітників,  кулеметників, гранатометників, зв’язківців, пілотів дрона, розвідників, бойових медиків, тощо.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Промисловість на папері: що не так з програмою “Зроблено в Україні”

Нещодавно до Реєстру кваліфікацій було внесено нову професію – фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Цей професійний стандарт розроблено за ініціативи Мінветеранів з метою запровадження професійного супроводу ветеранів і ветеранок війни, членів їхніх сімей та родин загиблих воїнів на шляху переходу від військової служби до цивільного життя. В нашій державі адаптація цієї категорії осіб повинна стати нормою, роботодавці мають визнавати досвід ветеранів, їхній потенціал та лідерські якості, створюючи програми для підтримки та інтеграції.

Оксана Іщенко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку