Ситуація з ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції погіршилась: гендиректор МАГАТЕ Гроссі

Ситуація з безпекою на Запорізькій атомній електростанції зазнала погіршення після удару безпілотника, який вибухнув неподалік від території станції. Про це повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.
“Знову ми бачимо ескалацію загрози ядерній безпеці та безпеці Запорізької АЕС. Я залишаюся надзвичайно стурбованим і повторюю свій заклик до максимальної стриманості з усіх сторін і до суворого дотримання встановлених для захисту заводу п’яти конкретних принципів”, – цитує генерального директора пресслужба МАГАТЕ.
За інформацією спостережної місії, вибухівка, що була на борту безпілотника, здетонувала біля спринклерних резервуарів для охолоджувальної води та приблизно за 100 метрів від Дніпровської лінії електропередач, яка є єдиною 750-кіловольтовою лінією, що забезпечує живлення станції.
МАГАТЕ зазначає, що жертв серед персоналу немає, а також не зафіксовано пошкоджень обладнання станції.
Упродовж останнього тижня члени спостережної місії відзначали значне зростання військової активності в цьому районі.
“Команда чула часті вибухи, непоодинокий вогонь із великокаліберних кулеметів і рушниць, а також артилерію на різних відстанях від заводу. Немає жодних ознак припинення військової активності поблизу ЗАЕС”, – йдеться у повідомленні МАГАТЕ.
Нагадаємо, 10 серпня Запорізька АЕС повідомила групу МАГАТЕ про те, що артилерійський снаряд влучив у місцеву електропідстанцію та водопровідну підстанцію в місті Енергодар, де проживає більшість працівників станції. Це призвело до виходу з ладу двох трансформаторів та відключення електропостачання в усьому місті, що змусило використовувати дизель-генератори для подачі води. 11 серпня електропостачання було відновлено.
Раніше цього тижня на одній з градирень станції сталася масштабна пожежа, що спричинила значні збитки, проте пряма загроза ядерній безпеці була відсутня.
Групи МАГАТЕ, що постійно працюють на інших атомних станціях України, також повідомили про часті сигнали повітряної тривоги та атаки безпілотників.
“Атомні електростанції розроблені таким чином, щоб бути стійкими до технічних або людських збоїв і зовнішніх подій, у тому числі екстремальних, але вони не створені, щоб протистояти прямій військовій атаці, і вони також не повинні, як і будь-який інший енергетичний об’єкт у світі. Ця остання атака підкреслює вразливість таких об’єктів у зонах конфлікту та необхідність продовжувати моніторинг нестабільної ситуації”, – наголосив Гроссі.