Експертна думка

Україні варто готуватися до гіршого сценарію: Анатолій Амелін

Сьогодні Дональд Трамп є однією з ключових фігур у світовій політиці. Його рішення, заяви та навіть натяки активно обговорюються в усьому світі, а особливо в Україні, оскільки від політики США залежить багато аспектів нашої безпеки й майбутнього розвитку. Повернення Трампа до активної політичної гри вимагає особливої уваги й аналізу його можливих намірів. У цій ситуації важливо зрозуміти логіку дій Трампа і те, як його стратегія може вплинути на долю України. Директор економічних програм Українського інституту майбутнього, аналітик Анатолій Амелін висловив своє бачення щодо плану Дональда Трампа.

Амелін вважає, що Дональд Трамп не є ні дурнем, ні ідіотом. Як зазначив експерт, останні рішення Трампа є частиною великого й продуманого плану. Хоча деякі кроки Трампа можуть виглядати абсурдними або виконаними недолуго, насправді йому байдужі оцінки ззовні, адже він має чітку мету. Як наголосив аналітик, ця мета полягає у ліквідації основного конкурента Сполучених Штатів — Китаю.

Анатолій Амелін звернув увагу на те, що зв’язок між українським питанням і боротьбою США проти Китаю є прямим, хоч на перший погляд і не очевидним. Згідно з оборонною доктриною США, Китай визнаний головною загрозою для американського домінування у світі. Амелін наголосив, що Китай уже лідирує за ВВП за паритетом купівельної спроможності, за обсягами світової торгівлі, за контролем критичних матеріалів і кількістю зареєстрованих патентів. За його словами, Китай активно наздоганяє США у галузі напівпровідників і штучного інтелекту, будує потужну армію, яка, за планами, має стати найсильнішою у світі до 2027 року. Китай є рушієм об’єднання БРІКС, готує запуск цифрових валют, переходить у розрахунках із партнерами на юань, зміцнює позиції у виробництві автомобілів, металургії, хімії та електроніки.

“Оборонна доктрина США визначає Китай головним та основним ворогом. Причина – гегемонія Китаю, що наближається:
– в економіці вони вже лідирують за ВВП по ППС
– лідирують у світовій торгівлі
– у контролі критичних матеріалів
– у кількості реєстрованих патентів
– наздоганяють у секторі напівпровідників (максимум 2 роки розрив)
– наздоганяти в секторі штучного інтелекту (розрив кілька місяців)
– будують найсильнішу армію у світі (до 2027 року буде готова)
– являютс найбільшим проощіолстиенгіміцертргм у світі
– ключовий гравець та драйвер БРІКС (Анти американського економічного союзу)
– готуються до запуску цифрових валют для заміщення долара у міжнародних розрахунках
– переходять уже в розрахунках із партерами на юань, включаючи кредитування
– Китай найбільший виробник автомобілів, металургійної продукції, титану, хімічної продукції, електроніки.

Можна продовжувати. Причини того, що відбувається: хаккінг Китаєм старої системи Світового порядку. Де не маючи явної зовнішньої загрози вони створили умови, що перетворили їх на економічного гегемона”, – вважає аналітик.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Європа зараз опинилася в центрі боротьби між двома типами людей, двома видами антропологій": Олексій Кущ

На думку Амеліна, успіх Китаю не є випадковим. Китай здійснив своєрідний “хаккінг” старої системи Світового порядку, створюючи умови для економічного домінування без відкритого військового конфлікту. Як підкреслив експерт, Китай системно реалізує довгострокові стратегії, використовує механізми нечесної конкуренції через штучне заниження курсу юаня, активно займається корупцією урядів і великих корпорацій у різних країнах, а також забезпечує свої компанії практично безкоштовними кредитами для експансії на зовнішні ринки. Китай робив, користуючись інфраструктурою старого світового порядку.

Оцінюючи поточну ситуацію, Анатолій Амелін наголосив, що аналітики Держдепу США і ЦРУ реально оцінюють ризики втрати Штатами світового впливу. Він підкреслив, що побоювання посилюються заявами Сі Цзіньпіна про необхідність перегляду існуючого Світового порядку. Перед США стоїть дилема: або змиритися із втратою глобального домінування, або шукати шлях усунення загрози.

Як зазначив експерт, пряме військове зіткнення з Китаєм неможливе через ядерний статус Пекіна і величезні масштаби його оборонних можливостей. Навіть війна за Тайвань, як вважає Амелін, створює надто високі ризики для США. Тому увагу Трамп зосередив на найслабшому місці Китаю — на його залежності від світової торгівлі.

Анатолій Амелін вважає, що саме скорочення світової торгівлі й підрив ланцюгів створення вартості, де Китай є ключовим гравцем, є центральною ідеєю американської стратегії. Тарифи проти китайської продукції самі по собі не є критичними для Пекіна, однак тарифи проти партнерів Китаю вже завдають відчутної шкоди. Скорочення світової торгівлі, запуск глобальної рецесії, хвилі криз у фінансах, банківській системі, виробництві та ланцюгах постачання можуть створити “ідеальний шторм”, який суттєво ослабить Китай. Замість логіки прямих дій Трамп обирає тактику керованого хаосу, логіку якого розуміє тільки він сам. Окрім цього, до сценарію входить і можливість розпалювання конфлікту Китаю із сусідніми країнами, що ще більше послабить Пекін без прямої участі США.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Про стан Чорного моря, наслідки війни і ризики для біорізноманіття розповів науковець НАН Віктор Демченко

Говорячи про місце України в цій великій грі, Анатолій Амелін наголосив, що ролі для Києва тут немає. Він зазначив, що у межах підготовки до ідеального шторму Україна розглядається як один із другорядних елементів створення хаосу. Світ, за словами Амеліна, уже зрозумів, що старі інституції більше не працюють: НАТО втрачає довіру, США вже не є гарантами безпеки навіть для своїх союзників, ООН і ОБСЄ зводять свою діяльність до “висловлювання стурбованості”, а МАГАТЕ, ВООЗ та СОТ є старими інтитутами і фактично втратили свою ефективність.

Амелін особливо наголосив, що визнання Криму російським остаточно ставить хрест на системі міжнародного права, яка формувалася після Другої світової війни. Світ більше не керується силою права — право сили стало визначальним фактором.

Як підсумував експерт, лише максимальна зібраність і ефективність дадуть Україні шанс пройти через хаос, який насувається. Чи зможе Україна впоратися з цим викликом? Відповідь залежить від багатьох обставин, серед яких є місце і для несподіваних подій — як чорних, так і білих “лебедів”.

“А отже, треба готуватися до гіршого, якщо, звичайно, не буде нових лебедів. Або чорних чи білих. Там як пощастить. Важливо одне: Україна може розраховувати лише на себе(!). У військовому та економічному плані. Друзів немає. Є тимчасові союзники. Ворогів багато. Не тільки поза та всередині країни.
Тільки максимальна зібраність (!) і ефективність дозволить Україні пройти хаос, що насувається.
чи зможемо?”, – задається питанням Амелін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку