Відмова в отриманні адміністративних послуг без військово-облікового документа: коментарі юристів

Третій рік поспіль тривають воєнні дії на території України. Жодна галузь законодавства не зазнає зараз таких глобальних, змін, як та, яка регулює мобілізаційні процеси. При цьому зміни в законодавстві стосуються більшої частини населення країни, тому що обмежують їх конституційні права.
Весна та початок літа 2024 року стали самим непередбачуваним періодом та з новинних шпальт майже зникли всі інші новини, крім тих, що стосуються мобілізації. Черговою несподіванкою, яка викликала хвилю обурення у людей, стала заява міністра юстиції Дениса Малюськи про відмову в отриманні адміністративних послуг від державних органів залежно від наявності військово-облікового документа у громадянина.
“Це нормальний, правильний, природний процес. На моє переконання, він буде з’являтися все частіше. Все частіше для надання послуг військовозобов’язаним держава буде запитувати військово-обліковий документ”, — зазначив Денис Малюська.
ІА “ФАКТ” запропонувало фахівцям адвокатського об’єднання “Репешко і партнери” прокоментувати, яким має бути військово-обліковий документ, а також правомірність заяви міністра юстиції.
Військово-обліковим документом є документ який підтверджує, що всі необхідні дані про громадянина та його військовий статус, містяться в системі військового обліку. Під час мобілізації обов’язок мати його із собою стосується всіх чоловіків віком від 18 до 60 років.
Існують наступні види військово-облікових документів:
- для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
- для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
- для резервістів – військовий квиток.
Згідно з діючим законодавством військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов’язаним або резервістом, у тому числі якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Звертаємо увагу, що військово-обліковий документ повинні мати й ті громадяни, які були виключені з військового обліку. Слід зазначити, що він може бути двох видів:
- в електронній формі
- в паперовій формі.
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається в електронній формі — засобами:
- Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
- Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
- Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
У паперовій формі військово-обліковий документ оформляється на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. При цьому особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Військово-обліковий документ в електронній формі та паперовій формі мають однакову юридичну силу. Останній є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього. Він формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Щодо паперової форми, то громадяни зобов’язані надійно зберігати військово-обліковий документ на бланку, стежити за своєчасним і точним внесенням до нього змін та дотримуватися правил військового обліку.
Новацією в законодавстві стало те, що військово-обліковий документ на бланку у разі подання заяви про реєстрацію смерті громадянина підлягає здачі заявником до органу державної реєстрації актів цивільного стану як і паспорт громадянина України.
За заявою міністра юстиції Дениса Малюськи надалі громадянам України без військово-облікових документів будуть частіше відмовляти в адмінпослугах.
Зазначимо, що центри надання адміністративних послуг в Україні сьогодні надають громадянам приблизно від 200 до 400 адміністративних послуг, і їх кількість постійно зростає. Це можуть бути цілком стандартні послуги – реєстрація місця проживання чи перебування особи або державна реєстрація права власності на нерухоме майно. Також надаються послуги, що потрібні менш широкому загалу – надання одноразової матеріальної допомоги онкохворим чи видача дозволу на проведення діагностичних, експериментальних, випробувальних, вимірювальних робіт на підприємствах, в установах, організаціях, діяльність яких пов’язана з використанням джерел неіонізуючого випромінювання.
Вимога щодо пред’явлення військово-облікового документа при здійсненні деяких юридично значущих дій існувала завжди, але у зв’язку із мирним життям не контролювалась державними органами.
Згідно зі статтею 9 Закону України “Про адміністративні послуги”:
“Для отримання адміністративної послуги суб’єкт звернення у випадках, передбачених законом, подає, зокрема, такі документи (якщо відомості, що містяться в них, не внесені до відповідних інформаційних баз в обсязі, достатньому для надання адміністративної послуги):
- документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, у тому числі військовослужбовців;
- документи військового обліку”.
Зазначена норма закону була закріплена в законі ще до початку вторгнення РФ. Оскільки більшість послуг держава наразі надає через Центри адміністративних послуг, які діють на підставі зазначеного закону, то ніякої революції в законодавстві не передбачається як й додаткових змін – все вже прописано заздалегідь.
Так, наразі, пред’явлення військово-облікового документа потрібно при здійсненні наступних послуг:
- отримання паспортів та інших документів, що посвідчують особу;
- реєстрація, зміна місця реєстрації проживання особи;
- вступ до навчальних закладів;
- працевлаштування;
- подання заяви на реєстрацію шлюбу/розірвання шлюбу в органах РАЦС;
- постановка на консульський облік за кордоном;
- постановка на облік безробітного в центрі зайнятості;
- перетин державного кордону України;
- отримання водійського посвідчення тощо.
При чому це правило стосується як чоловіків призовного віку (18-60 років для чоловіків), так і жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, бо зараз в Україні згідно з останньою редакцією ст. 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”:
“Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).
Жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку”.
Таким чином, на жінок, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність розповсюджуються повною мірою ті ж правила військового обліку, що й для чоловіків. Це необхідно обов’язково врахувати.
На даний час поки що не потребують пред’явлення військово-облікового документа при здійсненні таких дій:
- оформлення угод купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна, реєстрація такого майна;
- відкриття рахунків в установах банках, здійснення розрахункових банківських операцій;
- отримання медичних послуг;
- реєстрація ФОП або юридичної особи, внесення зміни у відомості тощо;
- здійснення будь-яких нотаріальних дій.
Своєю чергою, міністр юстиції Денис Малюська запевнив, що критично важливі послуги все ж таки залишаться в доступі для широкого загалу, наприклад послуги, що стосуються членів сім’ї військовозобов’язаного та дітей військовозобов’язаного.
Для яких адміністративних послуг надалі буде визначене обов’язкове пред’явлення військово-облікового документа покаже час, але враховуючі поточні зміни до чинного законодавства, в тому числі мобілізаційного, можливо передбачити, що з метою повного контролю держави за військовим обліком та мобілізацією, надання зазначеного документа набуде досить широкого застосування.