Точка зору

Вимагання хабарів продовжується: жодна резонансна справа про корупційний тиск на бізнес не закрита

Корупція в Україні залишається однією з головних перешкод на шляху до стабільного економічного розвитку та залучення інвестицій. Незважаючи на численні заяви про боротьбу з хабарництвом та корупційним тиском, ситуація досі залишається невирішеною. Власники та топ-менеджери провідних українських компаній діляться своїми історіями про безкарність правоохоронців, незаконні обшуки та вилучення майна, які ставлять під загрозу подальший розвиток їх бізнесу. Ці свідчення підкреслюють необхідність негайних та рішучих дій з боку держави для забезпечення справедливості та підтримки підприємницької діяльності в Україні.

Власники та топ-менеджери українських підприємств під час круглого столу, організованого ГО Маніфест 42, розповіли про скандальні обшуки.

Директор інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа:

Жодна резонансна справа про корупційний тиск на бізнес, що перебуває під контролем громадського руху Маніфест 42, не закрита, при цьому тилові силовики продовжують використовувати кримінальні провадження для вимагання хабарів.

Жоден чиновник чи працівник правоохоронних органів, які брали участь у скандальних обшуках та затриманнях у січні 2024 року, не поніс відповідальності. До сих пір майно і документи, вилучені під час “маски-шоу”, не повернуті. Коли тебе затримують без рішення слідчого судді, коли проводять обшук без ухвали суду, коли під час обшуку забирають усе, що трапляється на очі, включаючи документи інших компаній, і потім нічого не повертають, це виглядає дуже погано”.

Власник компанії EDS Ukraine Олександр Запишний:

Причиною масових обшуків і вилучення коштів з боку СБУ в кінці червня 2024 року стала інформація про те, що одна з компаній-партнерів до широкомасштабного вторгнення 2022 року мала бізнес у Росії. Сама EDS Ukraine ніколи не мала жодних проєктів у Росії і не співпрацювала з підприємствами держави-агресора. До нас прийшли через справу про ймовірне співробітництво з Росією іншої компанії, але чомусь забрали документи за нашим контрактом з Укрзалізницею. І, звісно, вилучили кошти. Я будував цей бізнес 15 років, зараз у мене більше немає бажання інвестувати”.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Як адаптуються українські біженці за кордоном

Власник компанії Мединова Віктор Московченко:

Вилучені під час обшуків готівкові кошти компанії зникли з сейфа прокуратури Голосіївського району Києва. Обвинувачений у викраденні понад 4 мільйонів гривень слідчий був звільнений судом під особисте зобов’язання без жодної застави. Справа проти компанії, яка базується на експертизі про завищену вартість медичного обладнання, передана до НАБУ. У березні 2024 року мене та співробітників викликали для пред’явлення підозри і дали тиждень, щоб усе „владнати“. Ми відмовилися. Підозри у справі досі немає”.

Також про відсутність будь-якого прогресу в напрямку закриття резонансних справ на круглому столі повідомили представники компаній Пожмашина, Arricano Real Estate PLC та X-парк. Про корупційний тиск з боку працівників Нацполіції заявила київська мережа кафе “Тихе місце”.

Коментарі інших підприємців:

Олена Коваль, власниця компанії з виробництва меблів:

Ми постійно стикаємося з тим, що будь-яке питання з контролюючими органами можна вирішити лише за гроші. Це знищує будь-яку мотивацію розвивати бізнес в Україні”.

Андрій Смирнов, директор IT-компанії:

Корупція в правоохоронних органах досягла такого рівня, що навіть інвестори з великим досвідом бояться вкладати кошти у нові проекти. Вони розуміють, що будь-який успіх може стати причиною для чергової хвилі обшуків та вимагань”.

Галина Литвин, керівник компанії з аграрного сектору:

Ми працюємо у складних умовах, але корупційний тиск з боку державних органів ставить під загрозу весь бізнес. Потрібно негайно вирішувати ці проблеми на законодавчому рівні та забезпечувати захист підприємців”.

Олексій Павлюк, співзасновник стартапу в сфері фінансових технологій:

Неможливо планувати розвиток бізнесу, коли постійно стикаєшся з корупційним тиском. Ми не можемо бути впевнені в завтрашньому дні, і це сильно гальмує наші інновації та прогрес”.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Вміння будувати — ось що треба повертати державам": Френсіс Фукуяма про провал демократій у світі

Наталія Даниленко, власниця мережі ресторанів:

Чиновники та правоохоронці часто використовують свій вплив для особистої вигоди. Це призводить до того, що підприємці змушені віддавати значні суми грошей просто для того, щоб продовжувати свою діяльність. Таке середовище не сприяє розвитку бізнесу та економіки в цілому”.

Нагадаємо, що 23 січня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав указ “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 січня 2024 року “Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану”, згідно якого Офісу Генерального прокурора, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Бюро економічної безпеки України та Службі безпеки України було рекомендовано провести у тримісячний термін аудит прийнятих щодо суб’єктів господарювання обмежувальних заходів по кримінальних провадженнях і визначити доцільність їх подальшого застосування, а також актуальність відображення інформації про них у публічних електронних реєстрах.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку