Інфографіка

51-й штат чи 28-ма країна ЄС: чому Канада придивляється до Європи

Європі потрібні простір і ресурси, Канаді потрібні люди. Давайте домовимось”, – з таким лідер-абзацем авторитетне видання The Economist опублікувало статтю-заклик до Канади, де запропонувало їй приєднатися до Євросоюзу. Цю ідею озвучили також інші відомі видання – Toronto Star, National Post, CBC, які висунули ідею членства Канади в Європейському Союзі. На тлі різкого погіршення стосунків між США та країни кленового листка думки про ЄС не виглядають чимось геть захмарним. Авторитетна канадська соціологічна та аналітична компанія Abacus Data провела опитування і дізналася, що канадці позитивно налаштовані щодо ЄС – таких 69%. А 44% мешканців кленової країни виступають за вступ до Євросоюзу.

Трамп ламає усталені погляди на партнерство

З поверненням Трампа у Білий дім два регіони глибоко замислились про свої стосунки із США та потенційні, більш продуктивні альянси – це Європа і Канада.

51-й штат чи 28-ма країна ЄС: чому Канада придивляється до Європи
Інфографіка: ІА “ФАКТ”

На периферії Європейського Союзу вже помітні зміни: Швейцарія домовилася про тіснішу співпрацю з ЄС, Ісландія планує провести референдум щодо вступу у 2027 році, а навіть Ґренландія, яка покинула ЄС у 1985 році після отримання автономії від Данії, може розглянути можливість повернення.

Проте найбільші ризики, ймовірно, постануть перед Канадою. З моменту своєї інавгурації Трамп почав дражнити сусідів, натякаючи, що Канада може стати “51-м штатом США” і називаючи тодішнього прем’єр-міністра Джастіна Трюдо “губернатором”. У відповідь канадські й європейські чиновники почали обговорення, як найкраще протистояти можливим економічним та дипломатичним випробуванням у новій реальності.

Автор статті у The Economist напівжартома пропонує Канаді знайти порятунок у вступі до ЄС як 28-ї держави-члена. Ідея звучить провокаційно, але відображає реальні тривоги щодо майбутніх відносин із Америкою в епоху другого президентства Трампа.

Що говорить про стосунки Канади із США соціологія?

Компанія Abacus Data запропонувала канадцям оцінити, яка країна або союз є найважливішим міжнародним партнером їхньої держави. Очікувано, США посіли перше місце: загалом 55% респондентів віддали їм перший або другий пріоритет. На другому місці — Європейський Союз (43%), а третє посідає Велика Британія (40%).

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Український експорт: поступове відновлення попри виклики війни та глобальну нестабільність

Цікаво, що 46% канадців вважають США беззаперечним партнером №1 – це значно більше, ніж у будь-якої іншої країни (для порівняння: ЄС отримав 20%, а Британія – лише 14%). Однак, одночасно 27% опитаних поставили США на останнє місце (5-те) серед міжнародних партнерів – гірший показник має лише Китай (28%). Для порівняння, ЄС опинився на останньому місці лише у 11% випадків.

51-й штат чи 28-ма країна ЄС: чому Канада придивляється до Європи
Інфографіка: ІА “ФАКТ”

Результати соцопитування демонструють, що ставлення до США серед канадців є найбільш поляризованим: одні вважають їх життєво важливим союзником, а інші – майже небажаним партнером. Жодна інша країна чи організація не викликає таких суперечливих поглядів у канадському суспільстві.

Окрім того, дані про міжнародне партнерство Канади та загальні враження канадців від інших країн засвідчують неабиякий контраст.

Хоча США залишаються ключовим стратегічним партнером, вони викликають найбільш контроверсійні оцінки. Лише 34% канадців мають позитивне враження про Штати, тоді як 60% ставляться до них негативно – це навіть більше, ніж до Китаю (58%). Така статистика пояснює, чому США також є одним із лідерів серед країн, які канадці вважають найменш важливими партнерами (27%).

Натомість Велика Британія, яку 72% канадців сприймають позитивно, та Європейський Союз із 68% схвальних оцінок, також посідають високі місця у рейтингу важливих партнерів (40% і 43% відповідно). Однак ЄС має певний комунікаційний бар’єр – 17% канадців зізналися, що не знають про нього достатньо, щоб висловлювати власні думки і судження.

Таким чином, хоча США залишаються найближчим партнером Канади, їхнє сприйняття в суспільстві є суперечливим. Водночас Європа, маючи більш позитивний імідж, може стати ще важливішим союзником, особливо в умовах можливого посилення ізоляціонізму США під керівництвом Дональда Трампа.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Покликання чи самопожертва: чому освітяни завжди залишаються за бортом економічного прогресу

Як реагує на настрої канадців Євросоюз?

У Європейському Союзі схвально оцінили результати опитування канадців, які свідчать про зростання симпатії до ЄС. Представниця Єврокомісії Паула Пінью, речниця президентки Урсули фон дер Ляєн, наголосила, що такі результати демонструють привабливість Євросоюзу та високу підтримку його цінностей серед канадських громадян. Водночас вона ухилилася від коментарів щодо гіпотетичної заявки Канади на вступ до ЄС.

Згодом, відповідаючи на запитання журналістів, Пінью уточнила, що стаття 49 Договору про Європейський Союз передбачає можливість членства лише для європейських країн, фактично виключаючи Канаду з цього процесу.

Разом з тим, на тлі останніх викликів Оттава посилює співпрацю з Брюсселем, особливо в торговельній сфері. Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі під час зустрічі з лідерами G7 у Шарлевуа підкреслила, що координація з Європою щодо американських мит є одним із ключових пріоритетів.

На кожній зустрічі я порушуватиму питання мит, щоб узгодити нашу відповідь із європейцями та посилити тиск на Сполучені Штати“, – заявила Жолі.

Канада – серед найближчих союзників України

Разом з тим, Канада бере активну участь у формуванні так званої “коаліції охочих” — групи держав, які прагнуть підтримати Україну в її протистоянні російській агресії та забезпечити довгострокову безпеку в регіоні. Ця ініціатива очолюється прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером та президентом Франції Еммануелем Макроном.

15 березня Стармер провів онлайн-зустріч із близько 25 світовими лідерами, включаючи представників ЄС, НАТО, Канади, Австралії та Нової Зеландії, щоб обговорити шляхи підтримки України. Після цього було оголошено про перехід ініціативи в «оперативну фазу», що передбачає конкретні кроки для зміцнення обороноздатності України.

Попередній прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо підтвердив готовність країни розглянути участь канадських військових у можливій миротворчій місії в Україні після завершення війни. Він наголосив, що для Канади важливо бути разом із союзниками під час обговорення обороноздатності України і що «все на столі» щодо потенційної участі в миротворчих зусиллях.​

Таким чином, Канада активно залучена до міжнародних зусиль із підтримки України, співпрацюючи з іншими країнами для забезпечення її безпеки та територіальної цілісності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку