Точка зору

Чому українці повертаються додому на окуповані території

В умовах війни та окупації частини української території, багато українців змушені були залишити свої домівки, шукаючи безпечного притулку. Проте, навіть в умовах небезпеки, все більше з них приймають рішення повернутися на окуповані території. Чому це відбувається? Як представник влади і українці пояснюють таке рішення?

Багато українців, включно з політиками, пов’язують таку внутрішню міграцію з тим, що з 1 січня держава припинила щомісячну виплату фінансової допомоги в розмірі 2000 грн для дорослих та 3000 грн для дітей. Люди, яких закликали виїхати з окупованих територій і обіцяли підтримку, відчувають, що тепер їх покинули. Ці гроші переселенці використовували не тільки на їжу, але й на покриття витрат на оренду житла. Про це говорять самі переселенці:

Оксана, 42 роки, Донецьк: “Мене обурює, що держава обіцяла нам грошову підтримку, а тепер припинила виплати. Ми покладалися на ці кошти, щоб вижити. Зараз ми опинилися в дуже складному становищі – гроші за оренду квартири треба сплачувати надвеликі, а роботи немає. Тому ми вирішили повернутися додому”.

Іван, 35 років, інвалід з Луганська: “Це справжній удар під дих. Ми вірили, що держава нас не залишить у важку хвилину, а тепер виявляється, що ми самі по собі. Це дуже несправедливо, особливо коли бачиш, скільки людей дійсно потребують цих виплат. Жити мені немає на що, тому повертаюся додому, там хоча б житло моє”.

Марія, 50 років, Маріуполь: “Ми виїжджали, сподіваючись на підтримку держави, але тепер відчуваємо себе зрадженими. Що нам залишається робити? Змушені повертатися на окуповану територію. Це дуже важко морально і фізично”.

Олександр, 68 років, Херсон: “Завжди казали, що держава підтримуватиме своїх громадян, особливо в такий складний час. Відмова від виплат ВПО – це не просто бюрократичне рішення, це відмова від людей, які покладали надії на допомогу. Це неприйнятно, тому повертаюся додому.  Мені 2000 грн вистачало, щоб зняти будинок без води і зручностей, а комунальні послуги доводилося оплачувати самостійно. Зате депутати отримують компенсації навіть за проїзд у комунальному транспорті. Ось кому гарно живеться!”.

Людмила, 60 років, Сєвєродонецьк: “Ми, переселенці, вже пережили багато труднощів. Обіцянки держави давали нам надію, що ми не залишимося наодинці з нашими проблемами. Тепер, коли ці виплати припинені, ми знову опинилися в ситуації невизначеності і страху за своє майбутнє. Чиновники, які отримують по понад 100 000 грн, тільки й думають, як побільше народ обібрати. А ми їдемо додому, як там буде, так буде. Нам вже байдуже!”.

Водночас представники держави запевняють, що припинення виплат ВПО не є причиною повернення на окуповані території. Вони вважають, що головною причиною є маніпуляції РФ з майновими питаннями. Люди, які мають власну нерухомість на підконтрольній Україні території, бояться втратити свої будинки та квартири на окупованих територіях через націоналізацію ворогом.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Жіночий баскетбол, Формула-1 та з’їзд республіканців - в топі інформаційних уподобань світової інтернет-аудиторії

Про це наголошувала віцепрем’єрка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Під час брифінгу у Запоріжжі журналісти РІА-Мелітополь намагалися дізнатися в неї, чи будуть введені обіцяні державою комунальні субсидії для переселенців, щоб зменшити фінансове навантаження на тих, хто виїхав з окупації і зараз орендує житло. Однак чиновниця або не зрозуміла питання, або зробила вигляд, що не почула, але про житлову субсидію відповіді не надала. Натомість вона пояснила, чому люди повертаються на окуповані території:

“Люди повертаються на тимчасово окуповані території, тому що їм сказали, що їхню квартиру заберуть і віддадуть іншим, якщо вони не приїдуть і не переоформлять за російськими законами. І вони поїхали, бо переживають за своє майно. Це шантаж ворога – інструменти гібридних атак на українців. Люди їдуть, і їх затримують. Якщо у них є родичі військові, то їх починають шантажувати. Ми все це знаємо”, – прокоментувала Верещук.

Раніше чиновниця закликала мелітопольців не повертатися на окуповані території ні за яких причин. Вона підкреслила, що всі, хто причетний до незаконного позбавлення українців їхньої нерухомості на окупованих територіях, понесуть кримінальну відповідальність. Крім того, ці особи будуть зобов’язані відшкодувати постраждалим усі втрати та збитки.

Серед інших причин, чому люди повертаються додому на окуповану територію, є бажання бути поруч зі своєю родиною. Сімейні зв’язки, підтримка друзів та близьких є важливими факторами для багатьох українців. Люди відчувають себе більш впевнено і комфортно в оточенні рідних і близьких. Крім того, багато людей відчувають сильну ностальгію за своєю домівкою, місцем, де вони виросли і провели більшу частину свого життя.

Однак в основному рішення українців повернутися додому є наслідком безвиході та виживання. Вони не знайшли можливостей для поліпшення свого життя на неокупованих територіях або за кордоном, тому обирають повернення додому як менше зло.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Я пережила війну до війни

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку