Політична

Дипломатичний маневр Орбана: глухий кут чи новий виток співпраці

Угорські ЗМІ, зокрема Financial Times (FT) з посиланням на офіційних осіб, анонсували візит прем’єр-міністра Віктора Орбана до Москви 5 липня. Це повідомлення викликало велике невдоволення в ЄС, хоча офіційного підтвердження візиту не було.

“У країни, що головує в ЄС, немає повноважень взаємодіяти з Росією від імені ЄС. Європейська рада ясно дала зрозуміти: Росія – агресор, Україна – жертва. Жодні дискусії про Україну не можуть відбуватися без України”, – заявила голова Європейської ради Шарль Мішель у соцмережі Х.

Венгерське видання 24 напередодні написало про те, що поки що не повідомляється, чи поїде Орбан до Москви для переговорів із Путіним.

“Наступний крок, наступний крок. Ви повинні поговорити про це, коли це сталося.

Ми маємо бути обережними, коли говоримо про це. Важко оцінити вплив такої зустрічі. Угорщина має знати своє місце та свою вагу. Сьогодні немає діалогу, а без нього важко рухатися до світу. Європа має тримати в руках компас миру та людяності. Я не веду переговори від імені ЄС, а лише ставлю питання.

Якщо ми сидітимемо в Брюсселі, ми не зможемо наблизитися до світу. Кожен боїться, що коли він укладає перемир’я, інший цим скористається”, – заявив Орбан виданню.

Однак в обстановці повної невизначеності та таємничості Орбан все ж таки приїхав 5 липня до Москви, назвавши свою подорож частиною “мирної місії”.

Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель з цього приводу заявив, що прем’єр-міністр Угорщини “аж ніяк” не представлятиме Євросоюз під час цієї поїздки. Візит Орбана до Москви проходить виключно в рамках двосторонніх відносин між Угорщиною та Росією, підкреслив Боррель. Він додав, що, незважаючи на те, що Угорщина нещодавно стала за ротаційним принципом країною – головою Євроради, це не дає Орбану офіційних повноважень, щоб представляти Євросоюз за кордоном. Право на це залишається за самим Боррелем, який є верховним представником ЄС із закордонних справ та політики безпеки.

Візит Орбана до Росії після поїздки до України може полягати у стратегії угорського прем’єра вислухати обидві сторони конфлікту. Однак не все так просто…

Приїзд Орбана до РФ є першим візитом лідера ЄС з того часу, як канцлер Австрії Карл Нехаммер зробив безуспішну спробу виступити посередником у встановленні миру у квітні 2022 року. Слід згадати, що угорський прем’єр зустрічався з Путіним двічі від початку повномасштабного вторгнення. У жовтні минулого року вони зустрілися, коли обидва приїхали на зустріч до Китаю. Тоді Орбан без вагань потис Путіну руку, хоча Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна за військові злочини, скоєні в Україні. Орбан також став першим західним лідером, який сфотографувався з Путіним після видачі ордера.

Візит Орбана до України

Нещодавно вперше з початку повномасштабної війни Віктор Орбан, якого вважають найближчим союзником Путіна в Європі, приїхав до України, де провів зустріч із Володимиром Зеленським та запропонував припинити вогонь на фронті до початку повноцінних мирних переговорів із Москвою. Важливо зауважити, що візит Орбана припав наступного дня після того, як Угорщина почала головувати в Раді ЄС. Примітно також те, що в цей час у Києві не було Андрія Єрмака, він перебував у складі делегації, яка в США зустрічалася з Ентоні Блінкеном.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Чи буде в Україні демобілізація: суперечливі заяви представників влади

У недавньому інтерв’ю агентству Bloomberg президент України відкинув перспективу мирних переговорів на основі припинення вогню, заявивши, що не можна довіряти Росії щодо дотримання умов угоди. Тобто, пропозицію Орбана Зеленський не підтримав. Вона також викликала критику з боку західних лідерів, які підтримали прагнення Зеленського повністю вивести російські війська з окупованих територій України та Криму до початку будь-яких переговорів. У свою чергу симпатики прем’єр-міністра Угорщини заявили, що вони здивовані тим оптимізмом, який був виявлений Зеленським щодо перемоги у війні з Росією.

Навіщо Орбан приїжджав до України

Як відомо, прем’єр Угорщини не був в Україні з 2012 року і через 12 років несподівано прибув із візитом до країни, де вже третій рік триває війна. Загалом Зеленський мав лише дві короткі зустрічі з Орбаном за час війни в Україні. Вперше вони кілька хвилин поговорили у грудні минулого року на інавгурації новообраного президента Аргентини. Вдруге – на саміті ЄС у Брюсселі. При цьому остання розмова лідерів двох країн була досить емоційною, однак, про що саме вони говорили, невідомо.

Примітно, що Орбан приїхав до Зеленського як лідер Угорщини, а це потужний сигнал, адже раніше він уникав цього і замість себе посилав свого міністра закордонних справ Петера Сійярто. Орбан зараз йде шляхом свого словацького колеги Роберта Фіцо, який двічі відвідував Україну взимку 2024 року, після чого крига між двома країнами рушила і були подолані численні табу.

За інформацією західних ЗМІ, Орбан прибув до Києва після того, як Україна задля зняття угорського вето на початок переговорів про її вступ до ЄС пішла на поступки Угорщини щодо особливих прав мадярської меншини на Закарпатті.

Візит Орбана до Києва був досить несподіваним для світових політиків, особливо після останніх його заяв, у яких він поставив під сумнів суверенітет України. Також він виступав проти санкцій ЄС проти Росії та членства України в НАТО. Не зважаючи на це, Орбан відзначив підтримку України та запевнив у подальшій допомозі. Мовляв, Угорщина дуже цінує українців, а в країні зростатиме вивчення української мови, чого й потребують українці. Водночас не обійшлося і без заяв угорського прем’єра, які нагадують російські наративи. Зокрема, на думку Орбана, невідкладне припинення вогню пришвидшить темп переговорів із РФ. Однак при цьому він наголосив, що не противник українських планів завершення війни, просто вважає їх надто довгими у реалізації.

У своїх підсумкових заявах, Зеленський сказав, що Україна та Угорщина розпочинають роботу над угодою про співпрацю наголосивши, що “країни знайшли точки дотику”.

Посол США в Угорщині Девід Прессман назвав приїзд глави угорського уряду до Києва “прогресом”, зазначивши, що американська сторона вітає поїздку Орбана до Києва для взаємодії з керівництвом України. На візит Орбана відреагували і в Росії – прес-секретар Путіна Пєсков заявив, що Угорщина, яка головує в ЄС, має виконувати свої функції. І цим візитом Будапешт представляє “передусім інтереси Брюсселя”.

Взагалі Угорщину в політичних колах називають “складним партнером”, у неї непрості стосунки не лише з українцями, але й з усіма своїми сусідами. Орбан  не є прихильником європейських цінностей та ліберальної демократії. Йому більше подобаються авторитарні режими. Тому Угорщина зараз підтримує контакти з такими країнами, як Росія, Китай та Іран. Орбан часто блокує будь-які ініціативи і ЄС, і НАТО, якщо ті не йдуть йому на великі поступки щодо, зокрема, фінансової допомоги.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Світові ядерні держави зміцнюють арсенали через зростання геополітичної напруженості: які можуть бути наслідки

Орбан є дуже розумним, хитрим та далекоглядним політиком, який завжди намагається отримати вигоду з будь-якої ситуації. Він приїжджав до України виключно зі своїми інтересами. Візит угорського прем’єр-міністра пов’язаний із піврічним головуванням Угорщини у Раді ЄС. Через антиукраїнські заяви та блокування допомоги Україні він досить сильно зіпсував свою репутацію в Європі, тому тепер йому потрібно зробити певні кроки, щоб її виправити і всім показати, що він не такий союзник РФ, яким його сприймають. Справжня позиція Угорщини щодо російсько-українського конфлікту зовсім не змінилася, хоча вона і неохоче голосувала за проукраїнські ініціативи та санкції проти Росії, проте при цьому виторговувала для себе певні преференції.

Крім того, Угорщина блокує шлях України до Європи. При цьому постійним аргументом Орбана є угорська меншість на Закарпатті. Він часто виступає від її імені, а також робить все, щоб створити в очах Європи картинку майже не “геноциду угорців” в Україні. Історія нелюбові офіційної Угорщини до України значно глибша, вона використовує давню тугу за втраченими територіями, які колись входили до складу монархії Габсбургів, де угорці були другою титульною нацією. Тому весь час Угорщина мріє “відкусити” в України Закарпаття, і робить це на радість Росії. Угорщина висунула Україні список з 11 претензій, тільки після задоволення яких Будапешт нібито має погодитися на переговори про євроінтеграцію. При цьому найбільш скандальним пунктом є вимога визнання всього Закарпаття етнічною угорською територією. У Києві таку вимогу назвали неприйнятною, але пообіцяли подумати про інших. Можливо, про результати цих роздумів скоро дізнаємось.

Прем’єр-міністр Угорщини зазначив, що війна в Україні “інтенсивно впливає на безпеку Європи”. Тому, скоріш за все, він приїжджав до Києва як посланник “російського миру” (хоча сам стверджує, що європейського). Його дружні стосунки з Москвою та Пекіном ні для кого не є секретом, також усім відома прихильність Орбана до Трампа. Угорський прем’єр обрав девізом шестимісячного головування в Раді ЄС слоган “Зробимо Європу великою знову”, який дуже схожий на передвиборчу кампанію Трампа, коли він балотувався на пост президента США у 2016 році. Тобто, зрозуміло, в чий бік працюватиме Орбан.

Угорський прем’єр вважає, що Угорщина надто тісна для нього, тому він претендує на те, щоб бути визнаним лідером з боку інших країн ЄС, а також прагне стати тим, завдяки кому наступить мир в Україні. Однак для того, щоб бути ефективним посередником, необхідно мати довіру з боку української сторони, яку складно отримати. Одним із кроків її отримання і став його візит до Києва.

У будь-якому випадку діалог України з Угорщиною є важливим. Тим більше, що в цій країні є демократичні сили, які розуміють важливість підтримки України під час війни з РФ.

Один коментар

  1. Орбан сказал – всех кого нужно, я поставил в известность. Значит визит согласован. Остальные , не в счет. Мы тоже в их числе.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку