Європейські вибори: шанс для України

У минулі вихідні в усіх державах Європейського Союзу відбулися вибори до Європарламенту. Але не тільки громадяни об’єднаної Європи з нетерпінням очікували результати голосування, за виборчою компанією також з великими сподіваннями спостерігали у Києві та Москві. Адже від результатів голосування у великій мірі залежать обсяги фінансової та військової допомоги Україні у її нерівній боротьбі з РФ.
Головна інтрига полягала у тому, чи збереже Європарламент проукраїнський курс, адже партії, які набрали найбільше голосів, претендуватимуть на керівні посади в Європейській комісії, Європейській раді, Європейському парламенті та зовнішньополітичному відомстві ЄС – органах, які переобираються після виборів до Європарламенту.
Як і передбачалося, за результатами голосування відбулось помітне зміщення в право внаслідок проходження до Європарламенту євроскептиків, праворадикалів і популістів. Проте, схоже на те, що радикальних змін у політиці Євросоюзу не передбачається.
Кількість депутатів в Європарламент від кожної країни-члена представлена пропорційно чисельності їх населення. Найбільше представників від Німеччини – 96, Франції – 81, Італії – 76. І саме результат у цих країнах викликав найбільший інтерес.
Німеччина
Очікувано програла лівоцентристська партія канцлера Олафа Шольца з 14,1% і 14 місцями. Це найгірший результат соціал-демократів після Другої Світової війни. Переможцем став проукраїнський Християнсько-демократичний союз, членкинею якого є Урсула фон дер Ляєн, набравши 30,3% голосів (29 місць).
Очільниця Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн після оголошення попередніх результатів виборів до ЄП заявила, що Європейська народна партія, яка перемогла на виборах до Європарламенту, будуватиме в ньому міцний “центр”, що матиме чітку проєвропейську та проукраїнську позицію.
“Дякую виборцям за довіру. Сьогодні – добрий день для Європейської народної партії. Ми виграли європейські вибори. На цей час ми є найсильнішою партією, і основою для стабільності. Я вдячна виборцям, які визнали наше лідерство протягом минулих п’яти років“, – зазначила вона.
Занепокоєння викликає друге місце проросійської Альтернативи для Німеччини (AfD), яка здобула 15,6% і 15 місць.
Франція
Невтішну долю канцлера Шольца повторив президент Франції Емануель Макрон. Його партія “Відродження” з результатом 14,5% здобула лише 13 місць, отримавши поразку від ультраправої партії Марін Ле Пен.
Так Національне об’єднання отримало 31,5% голосів і 30 місць у Європейському парламенті. Ле Пен раніше була помічена, як і більшість євроскептиків і націоналістів, у тісних зв’язках з Кремлем. Проте після російського вторгнення вона віддалилась від Москви. Марін Ле Пен навіть відзначилась аплодисментами на честь Володимира Зеленського під час його виступу у французькому парламенті.
Макрон настільки був вражений поразкою своєї партії, що оголосив нові вибори у Національні Збори на 30 червня.
Італія
В Італії партія “Брати Італії” прем’єр-міністра Джорджі Мелоні виграла вибори у цій країні і навіть збільшить кількість місць у Європейському парламенті більш ніж удвічі з результатом 28,6%, що відповідає 24 місцям. Це дасть їй нові повноваження впливати на політику в ЄС.
Угорщина
Багаторічний проросійський прем’єр-міністр Віктор Орбан здобув перемогу зі своєю партією “Фідес” на виборах, отримавши 44% голосів (10 місць). Проте це значно менше, ніж передбачалося і є найгіршим результатом за два останніх десятиліття.
Словаччина
Ще один симпатик Москви Роберт Фіцо, котрий кілька тижнів тому зазнав замаху на вбивство, не зміг здобути перший результат. Його партія отримала 24,8% і 5 місць. А перемогла проєвропейська і проукраїнська ліберальна партія (27,8% і 6 місць).
Перемога народної партії
Після підбиття підсумків виборів стає зрозуміло, що проукраїнські сили у головному представницькому органі Європи знову будуть переважати.
Місця у Європарламенті нового скликання буде розподілено таким чином:
- Європейська народна партія (EPP) – 189
- Соціалісти і демократи (S&D) – 135
- Оновлення Європи (Renew Europe) – 83
- Європейські консерватори й реформісти (ECR) – 72
- Ідентичність і демократія (ID) – 58
- Зелені (Greens) – 53
- Ліві (The Left) – 35
- Неприєднані кандидати – 45
- Інші – 50
Європейська народна партія перемогла в Німеччині, Іспанії, Польщі, Болгарії, Словенії, Люксембурзі, Кіпрі, Латвії, Естонії, Фінляндії, Хорватії та Греції.
Вони також отримали шість місць у Нідерландах, перевершивши очікування.
Урсула фон дер Ляєн заявила у Брюсселі після оголошення попередніх результатів виборів до Європарламенту членам Європейської народної партії, пише Politico, що її політсила буде «якорем стабільності».
“Я завжди говорила, що хочу створити широку більшість для сильної Європи. У своєму першому мандаті я продемонструвала, чого може досягти сильна Європа. Моя мета — продовжити цей шлях з тими, хто є проєвропейським, проукраїнським, за верховенство права, і з завтрашнього дня ця робота починається знову. Дякую виборцям за довіру. Сьогодні – добрий день для Європейської народної партії. Ми виграли європейські вибори. На цей час ми є найсильнішою партією, і основою для стабільності. Я вдячна виборцям, які визнали наше лідерство протягом минулих п’яти років”, – зазначила вона.
Вибори до Європарламенту для України стали обнадійливими. Наша держава може і надалі розраховувати на політичну, фінансову і військову підтримку Європи. Однак тенденції в бік євроскептицизму і популізму зростають, тому ми не повинні проґавити свій шанс.
Олександр Лисенко