Економічні

Історичне падіння: інфляція в США досягла трирічного мінімуму

Передвиборча кампанія в США у розпалі. І, мабуть, невипадково саме зараз були оприлюднені дані щодо уповільнення росту інфляції в США.  Висновки Міністерства праці були опубліковані саме під час президентської кампанії, в якій зростання вартості життя стало ключовим питанням.

Інфляція в США впала до найнижчого рівня за останні три роки.

Як свідчать аналітичні дані, вона поступово продовжила сповільнюватися минулого місяця. Аналітики зазначили: ці дані підвищили ймовірність того, що Федеральний резерв знизить процентні ставки на 0,25 процентного пункту наступного тижня. Це зробить кредити для бізнесу та споживачів дешевшими, що стимулюватиме економічне зростання.

Споживчі ціни зросли на 2,5% за 12 місяців до серпня, оскільки ціни на бензин, вживані легкові та вантажні автомобілі та деякі інші товари впали. Це найповільніший темп зростання з лютого 2021 року і нижче від 2,9% у липні, незважаючи на несподіване здорожчання вартості житла.

«В цілому, інфляцію, схоже, вдалося приборкати, але, оскільки на ринку житла вона все ще відмовляється сповільнюватися так швидко, як ми сподівалися, повністю її подолати не вдалося», – прокоментував головний економіст по Північній Америці в Capital Economics.

Варто зазначити, що ціни на енергоносії в США в серпні знизилися на 4% у річному вимірі. Вартість бензину знизилася, впавши за місяць більш ніж на 10% з серпня 2023 року. А ціни на харчові продукти сповільнилися до 2,1%. Це допомагає знизити загальний рівень інфляції. Дані Міністерства праці США показали, що рівень безробіття також знизився до 4,2%, що в цілому сприяє стабілізації економіки.

Проте ціни на інші товари продовжували зростати. Якщо виключити продукти харчування та енергоносії, які часто коливаються і можуть приховувати основні тенденції, за рік ціни зросли на 3,2% через подорожчання авіаквитків, автострахування, оренди та інших витрат на житло.

“Це нагадує нам, що не варто надто захоплюватися кількома місяцями кращих інфляційних даних”, – зазначив головний економіст Fitch Rating. “Цього недостатньо, щоб зупинити зниження ставок ФРС в кінці цього місяця, але стійка інфляція у сфері послуг буде однією з причин, чому ФРС не буде знижувати ставки агресивно протягом наступного року або близько того”.

Чому зниження інфляції спричиняє зниження ставок ФРС

Вторгнення Росії в Україну спричинило різке зростання цін на нафту, що каталізувало світову інфляцію. У червні 2022-го інфляція в США досягла максимуму в 9,1%, але відтоді знизилася до рівня 2%, який вважається здоровим.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Сукупний глобальний держборг досяг 93,2% від світового ВВП: як це вплине на глобальну економіку

Центробанки, включаючи ФРС, почали підвищувати вартість запозичень два роки тому, щоб уповільнити інфляцію. У 2021 році ціни почали зростати в усьому світі через проблеми з постачанням, пов’язані з пандемією, та збільшення державних витрат.

Зниження інфляції може спричинити очікуване у вересні зниження ставок Федеральної резервної системи з кількох причин – для стимулювання економічного зростання, зниження вартості запозичень, контролю над дефляцією та підтримки фінансової стабільності.

Коли інфляція знижується до прийнятного рівня – як це відбувається у США зараз, – ФРС може знизити ставки, щоб зробити кредити дешевшими для бізнесу та споживачів. Це стимулює витрати та інвестиції, що сприяє економічному зростанню. Зниження ставок робить кредити доступнішими, що може допомогти бізнесам розширюватися та створювати нові робочі місця. Це також полегшує споживачам купівлю коштовного рухомого та нерухомого майна.

Втім, якщо інфляція знижується занадто сильно, це може призвести до дефляції, що є небажаним явищем. Зниження ставок допомагає підтримувати стабільний рівень цін, а також стабілізувати фінансові ринки, зменшуючи вартість обслуговування боргу для компаній та урядів.

Роль безробіття у контролі над інфляцією

Безробіття відіграє важливу роль у контролі над інфляцією в США через взаємозв’язок між ринком праці та цінами. Так, Філіпсова крива віддзеркалює обернену залежність між безробіттям та інфляцією. Коли безробіття високе, заробітні плати залишаються стабільними або зростають повільно, що стримує інфляцію. Навпаки, коли безробіття низьке, роботодавці змушені підвищувати заробітні плати, щоб залучити працівників, що може призвести до зростання інфляції.

Високе безробіття знижує купівельну спроможність населення, що зменшує попит на товари та послуги і, відповідно, стримує зростання цін. Низьке безробіття, навпаки, підвищує купівельну спроможність, що може сприяти зростанню цін.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Чому США випереджають ЄС: уроки економічної стратегії після кризи 2008 року

Федеральна резервна система США використовує рівень безробіття як один з індикаторів для прийняття рішень щодо процентних ставок. Наприклад, підвищення процентних ставок може знизити інфляцію, але також призвести до зростання безробіття.

Що думають про динаміку споживчих цін пересічні американці

Цікаво відволіктися від сухої статистики, зваживши на спостереження, скажімо, американської домогосподарки з Пенсильванії. “Вони на все вішають червоні ярлики”. Жінка була настільки шокована зростанням цін в останні роки, що почала писати в соцмережах про свої дорогі покупки в супермаркетах. Але тепер з полегшенням констатує, що останнім часом ціни стали доступнішими.

Вона все ще робить покупки стратегічно – уникає певних брендів і відвідує бюджетні магазини, – але тепер бачить більше знижок. “Я помітила, що за останні кілька місяців на всьому з’явилися червоні цінники”, – сказала вона, додавши, що її сім’я нещодавно вперше за цілих три роки взяла відпустку. Але, за її словами, масштабні фінансові проблеми на кшталт витрат на житло лишаються непосильним тягарем, тому вона не планує мати більше однієї дитини.

Оптимістичні показники інфляції залишилися практично непоміченими на тлі перших дебатів і відзначення чергової річниці нападу на Башти-близнюки у Нью-Йорку 11 вересня.

Домогосподарка, яка мешкає у штаті, де обидві політичні партії мають паритет у передвиборчій кампанії, тобто обидві вірять у свою перемогу в листопаді, сказала, що не голосувала у 2020 році, і не впевнена, чи проголосує цьогоріч. “Дуже важко повірити в те, що вони справді зможуть щось зробити”, – сказала вона.

Тетяна Морараш

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку