Політична

Корупція непереможна: існування сильної держави та громадянського суспільства під загрозою

20 червня Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт про перезавантаження Бюро економічної безпеки, який передбачає обовʼязкову переатестацію співробітників, а також встановлює, що визначальний голос при відборі та переатестації співробітників матимуть міжнародні партнери. Проєкт закону також визначає, що нового очільника БЕБ повинна обирати комісія із шести членів, половиною з яких повинні бути міжнародні експерти з правом вирішального голосу.

Напередодні Центром протидії корупції повідомлялося, що комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики схвалив до другого читання неузгоджений з міжнародними партнерами текст законопроекту №10439 про перезавантаження Бюро економічної безпеки. У фінальному тексті законопроекту не було враховано норм та поправок, які забезпечують незалежний склад атестаційних та кадрових комісій. Крім цього, затверджена раніше профільним комітетом редакція законопроекту не передбачала включення експертів міжнародних партнерів до складу кадрових комісій, які відбирають нових співробітників БЕБ, що створювало передумови для політичних торгів із переможцями перед призначенням.

Слід зазначити, що реформа БЕБ є вимогою програми фінансування від Міжнародного валютного фонду, а також програми Ukraine Facility від Європейського Союзу та прямої бюджетної підтримки від Сполучених Штатів Америки. Попередній намір відмови від включення до складу атестаційних комісій незалежних експертів від партнерів, було розцінено як ігнорування вимог європейських партнерів.

Однак все завершилося, так би мовити, вдало – законопроєкт прийнято у тому вигляді, який влаштовує зарубіжних партнерів. Але їх контролююча участь у діяльності БЕБ черговий раз підкреслює недовіру до наших чиновників у діяльності щодо боротьби з корупцією в Україні та кадрових призначень антикорупціонерів. І це має цілком зрозумілі підстави.

Позиція зарубіжних країн та відповідь українських чиновників

“Українські чиновники наполягають, що активно борються з корупцією, але західні уряди, включно зі Сполученими Штатами, кажуть, що цього все ще недостатньо — це джерело дедалі більшої напруги між Києвом і деякими з його найсильніших прихильників, що створює постійну небезпеку для додаткової економічної та військової допомоги”, – таку позицію неодноразово озвучують зарубіжні високопосадовці.

Крім того, вони і зарубіжні ЗМІ наводять відомі нам приклади:

“Майже кожен місяць до низки резонансних арештів і звільнень додається нова справа. Наприкінці травня Національне антикорупційне бюро України висунуло звинувачення колишньому заступнику глави Адміністрації президента Андрію Смирнову у незаконному збагаченні, яке стверджувало, що він придбав нерухомість, транспортні засоби та інші активи вартістю понад 10 разів. Однак Вищий антикорупційний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді 10 мільйонів гривень застави.

У квітні президент Володимир Зеленський звільнив начальника управління кібербезпеки СБУ Іллю Вітюка за кілька днів після того, як ЗМІ повідомили про те, що його дружина купила квартиру за понад $500 тис в елітному районі Києва.

Протягом минулого року головному судді країни Всеволоду Князєву було висунуто звинувачення в отриманні понад 2 мільйонів доларів хабаря, за що його звільнили. При чому Князєв відвідав Вашингтон за кілька тижнів до свого арешту і був представлений українськими чиновниками як «стовп пристойності.

Українські чиновники кажуть, що ці випадки є доказом узгоджених і успішних зусиль у боротьбі з хабарництвом. Але всі обвинувачені заявляють про свою невинуватість, їхні справи ще не дійшли до суду”.

У свою чергу, керівник спецпідрозділу по боротьбі з корупцією в Офісу Генерального прокурора України Олександр Клименко заявляє:

“Те, що кількість справ зросла вдвічі, не означає, що корупції вдвічі більше. Навпаки: це означає, що ми вдвічі ефективніші, ніж раніше”.

Однак західні політики та фахівці не так впевнені в такого роду заявах. Вони кажуть, що у боротьбі України з корупцією на кону стоять мільярди – не лише власні податкові гроші країни, але й західна військова та економічна допомога. Хоча прямих звинувачень у неправильному поводженні чи привласненні міжнародної допомоги та зброї не надходило, члени Конгресу від Республіканської партії назвали занепокоєння корупцією серед основних причин перешкоджання наданню допомоги в розмірі 61 мільярд доларів пакет – багатомісячної затримки, яка дозволила російським військам просунутися далі на територію України.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Магдебурзька трагедія: уроки, які Україна не може ігнорувати

Члени Конгресу вважають, що протягом десятиліть в Україні процвітає корупція. Олігархи контролюють ключові галузі та місця в парламенті. На продаж потрапили державні службовці, зокрема судді. Але багато українських посадовців кажуть, що останніми роками країна досягла великих успіхів і не отримує достатньо кредитів.

Спецпідрозділ по боротьбі з корупцією в Офісу Генерального прокурора України, НАБУ, САП, ДБР, БЕБ, Вищий антикорупційний суд, Національне агентство з питань запобігання корупції, яке формує антикорупційну політику і спеціальний відділ по боротьбі з корупцією в Мінобороні — всі ці органи створені для боротьби із корупцією, однак корупція в державі процвітає. Офіційні особи США, включаючи держсекретаря Ентоні Блінкена, кажуть, що боротьба з корупцією проводиться недостатньо.

“Україна зробила важливі кроки, але ще багато чого потрібно зробити”, – заявив Блінкен у Києві минулого місяця під час свого візиту.

У своєму виступі він сказав, що Україні потрібні “сильне та передбачуване регуляторне середовище; відкрита та чесна конкуренція; прозорість; верховенство права; ефективні антикорупційні заходи”.

“Перемога на полі бою не дасть Україні стати частиною Росії. Перемога у війні з корупцією дозволить Україні не стати схожою на Росію”, — наголосив Блінкен.

Водночас українські вищі чиновники, включно з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою, захищаються від докорів.

“У нас є уявлення про рівень корупції і є факти про рівень корупції”, — сказав Кулеба на прес-конференції з Блінкеном.

Слід відмітити, що зустріч між Зеленським і Блінкеном була напруженою — український лідер висловив свою вдячність за військову допомогу США, але виглядав розчарованим зосередженістю Блінкена на корупції, за словами людей, знайомих з дискусією, які говорили на умовах анонімності через чутливість об’єкта. Багато хто з чиновників в приватному порядку стверджує, що, хоча корупція залишається проблемою, зусилля по боротьбі з корупцією відвернуть увагу від того, що, на їхню думку, має бути головною метою: перемогти Росію. Про це повідомляє ВВС.

“Високопоставлені українські посадовці скаржаться, що американці та європейці часто використовують стереотип про корумповану Україну як виправдання для затримки або протидії життєво необхідної допомоги — і що звинувачення є не лише кліше, але й доказом лицемірства в столицях є їхні власні проблеми з корупцією.

Це абсолютно несправедливо. Ми завжди хочемо сказати: “Чому ви читаєте нам лекції? Ми бачимо, що ваш прем’єр-міністр був засуджений за корупцію”, — заявила віце-прем’єр-міністр Ольга Стефанішина, яка курує Україну в ЄС.

Стефанішина сказала, що не має на увазі якусь конкретну країну, але події останніх двох років дають кілька прикладів. Лідерів Португалії та Іспанії, а також посадовців Європейського парламенту звинувачують у корупції.

Після того, як західні офіційні особи закликали Україну запровадити жорсткіші правила щодо боротьби із корупцією, Стефанішина звернула увагу на минулорічний звіт про те, що високопосадовець, відповідальний за ЄС, Ґерт Ян Купман з 2009 року володіє розкішним готелем на Балі.

Тобто, замість того, щоб сприяти боротьбі з корупцією, куратор України в ЄС зайняла позицію “сам дурень”.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Військові самостійно купують амуніцію: куди зникають кошти, призначені для ЗСУ

Крім того, Ольга Савран, менеджер антикорупційної мережі Міжнародної організації економічного співробітництва та розвитку, заявила, що деякі з найсуворіших критиків України висловлюють “політизовану дезінформацію”.

“В Україні у боротьбі із корупцією є великий прогрес. Однак корупція залишається основною проблемою в “структурі влади” України, яка все ще базується “на олігархічному контролі та корупції на вищому рівні, і це просочується на всі інші рівні”.

Отже, українські чиновники відзначають, що у боротьбі з корупцією вони прагнуть відповідати стандартам верховенства права, необхідним для вступу до Європейського Союзу. Втім, вони не можуть дозволити собі ігнорувати скарги зарубіжних держав, якими би “несправедливими” вони їх не вважали. Головним в цьому повинен бути успішний результат, а його все ще немає.

Українці про корупцію

“Наріжним каменем” боротьби з корупцією є судова реформа”, — вважає Дарія Каленюк, керівник Центру протидії корупції, одного з головних корупційних спостерігачів в Україні.

“Якщо судді корумповані, суспільство безправне і легко схилитися до автократії”, — заявила громадська активістка, журналістка та адвокатка, співзасновниця та виконавча директорка Київського центру протидії корупції Дар’я Каленюк.

Всі висловлювання неможливо передати в одній статті, але вони приблизно однакові.

Найбільший тиск щодо викорінення корупції походить не із Заходу, а від українців. Громадське обурення фальсифікаціями виборів і корупцією в уряді спровокували дві революції в країні, а в 2019 році подібний гнів привів до перемоги на виборах Зеленського після обіцянок викорінити корупцію.

Пройшло п’ять років… На думку більшості українців, найбільшою загрозою для розвитку України є корупція в державних органах влади. Опитування, проведені 17–21 лютого 2024 року соціологічною групою “Рейтинг” від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту, показали, що українці вважають корупцію найбільшою загрозою для країни, ніж російську агресію. Так, 51% опитаних соціологами громадян вважають корупцію найбільшою загрозою для України, а воєнну агресію Росії – 46%.

А поки що нескінчені корупційні скандали продовжуються, а відповідальність за них не відбувається.19 червня НАБУ і САП повідомили про чергове резонанс не розкриття рекордної для України корупційної схеми. Згідно з даними слідства, колишній голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров разом зі спільниками незаконно відмили 21 мільйон євро. Відносно цього експосадовця вже неодноразово порушувалися кримінальні провадження, з 31 жовтня 2022 року Насіров перебував під вартою. Однак у травні цього року за нього було внесено заставу у розмірі понад 55 мільйонів гривень.

Проєкт розслідувань Схеми у травні повідомив, що заступник генпрокурора Дмитро Вербицький мешкає в елітному київському котеджному містечку Коник, де його племінник купив будинок за понад 2 мільйони гривень за дорученням від одеського бізнесмена. Ця ціна є в 6 разів заниженою, ніж ринкова.

11 червня журналісти повідомили, що дівчина Вербицького стала власницею маєтку за 48 мільйонів гривень у Києві та Porsche за 100 тисяч доларів. У травні цього року вона придбала будинок в елітному містечку Коник, за нього вона заплатила у 24 рази менше за ринкову ціну. Однак тільки після широкого резонансу в суспільстві щодо Вербицького планується провести  службове розслідування, про це повідомив генеральний прокурор Андрій Костін. Чим воно закінчиться, не складно здогадатися.

Корупція творить свою систему цінностей і власну ієрархію, і поки вона непереможна, поки проводиться імітація боротьби з нею, неможливе існування сильної держави та сильного громадянського суспільства.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку