Коментарі юристів

Обшуки у підприємців: що треба знати і як поводитися

У кожного в нашій країні своя війна. Й ті хто залишився в тилу воєнних дій жодним чином не відчуває себе впевненим та захищеним. Особливо, як це не дивно, стосується бізнесу. Релокація виробничих потужностей, недостатність робочих рук, розірвання партнерських зв’язків та постачання сировини або складових продукції, падіння платоспроможності кінцевого споживача, здороження валюти та у зв’язку з цим складових або сировини, активна допомога ЗСУ. До цього переліку випробувань, який проходить український бізнес несподівано додалось ще одне. Біда як кажуть прийшла звідти, звідки не чекали. Держава, замість підтримки підприємців, або принаймні незаважання, почала чинити не аби який тиск в особі правоохоронних органів.

Як себе поводити підприємцям під час обшуків, коментують спеціально для ІА “ФАКТ” юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери”.

Найпоширенішим та самим простим засобом тиску на підприємців є простий та перевірений роками засіб – проведення обшуків. При чому, чим вони масовіші, тим для правоохоронців краще. Не достатньо завітати до офісу підприємця, потрібно обшукати ще й складські приміщення, житло підприємця, а ще краще зачепити пару-тройку контрагентів по угодах. Все це супроводжується тотальним вилученням документації, комп’ютерної техніки, зупиненням робочого процесу, стресовим станом співробітників. 

24 квітня 2024 року на офіційному сайті Президента України з’явилась  інформація про те, що Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак узяв участь у зустрічі представників Офісу Генерального прокурора, Ради бізнес-омбудсмена, Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану при Президентові України та українських бізнес-асоціацій. Ця зустріч була одним з кроків, яким підприємці та держава намагались розв’язати питання щодо ситуації, яка склалась в бізнесі.

Не для кого не є таємницею, що перерозподіл або захват бізнесу для деяких категорій громадян є засобом збагачення. Не цураються цього методу й деякі недоброчесні чиновники, які прагнуть забезпечити собі на пенсійний вік маленький заводик як засіб стабільного прибутку. Або самі представники правоохоронних органів в надії накопати щось на когось роблять обхід пов’язаних бізнес-структур. На жаль нікуди не поділись плани з розкриття тих чи інших злочинів – система все ще багато в чому працює за совковими принципами. Отже, питати підприємця чому саме до нього завітали з обшуком та чому саме зараз – питання риторичне. Насправді неофіційна підстава може бути будь-якою, навіть замовлення конкурентів.

За офіційними даними, озвученими Офісом Генерального прокурора, за результатами перевірки закрили кожне пʼяте кримінальне провадження в галузі економіки, що відповідно свідчить про безпідставність відкриття проваджень по справі. Вважаємо, що насправді кримінальних проваджень, які потрібно було б закрити набагато більше, але тоді це висвітлить неефективну роботу слідчих органів, тому свого часу багато з тих справ, що залишились можуть скінчитись виправдовувальними вироками в суді, або взагалі не дійти до суду завдяки  професійній роботі адвокатів. Втім, не зважаючи навіть на кількість вже закритих справ, інформації про те що, когось зі слідчих або прокурорів було притягнуто до відповідальності за неефективну працю оголошено не було.

Також Генеральний прокурор Андрій Костін підписав наказ про затвердження Стандартів діяльності прокурорів у сфері захисту інвестицій, поширивши їхню обов’язкову дію на всіх прокурорів. Відповідно до Стандартів передбачено, що обшук є крайньою слідчою дією, а необхідність накладення арешту потребує доведення та врахування, чи не призведе арешт до фактичного зупинення господарської діяльності підприємства

Загалом багатьох проблем в площині тиску на бізнес можливо було б уникнути, якщо підприємці були б більш підготовленими та готовими відстоювати свої справа. Ставлячись з розумінням до того, що не завжди є можливість прибуття адвоката на слідчі дії з тієї чи іншої причини, вважаємо за необхідне нагадати ті основні моменти, які зможуть вберегти підприємців від неправомірних дій правоохоронних органів.

Досвідчені адвокати знають, що у слідчих органів улюблена пора для проведення обшуків – вечір п’ятниці, святкові дні або ранки вихідних, особливо суботи. Це той час, коли найменше очікуєш побачити слідчого та й адвокати теж люди – мають право на відпочинок та теж цілком логічно що більш розслаблені в такі дні, мають свої особисті плани, а отже не завжди можуть вийти на зв’язок чи прибути на слідчу дію вчасно.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Сімейний обов'язок проти державного: правові питання відстрочки по догляду в умовах мобілізації

Обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Підстави та необхідність цієї слідчої дії обґрунтовує слідчий чи прокурор слідчому судді, подаючи клопотання про надання ухвали про проведення обшуку. Таким чином, обґрунтована чи ні зазначена слідча дія вирішує суддя.

Отже, перше, що потрібно пам’ятати якщо до вас прийшли з обшуком – це наявність ухвали слідчого судді про проведення обшуку. В даній ухвалі суду повинна бути зазначена інформація про офіс, квартиру чи інше приміщення де планується проведення обшуку, власник або користувач зазначеного приміщення; документи або речі заради яких саме й буде проводиться обшук; дані про прокурора або слідчого який ініціював дану слідчу дію, термін дії ухвали (не більше місяця з дня винесення).  Крім того, якщо все ж таки обшук попри всю безпідставність при відсутності ухвали слідчого судді почався, необхідно в протоколі обшуку чітко зафіксувати всі обставини здійснення даної слідчої дії за наявних умов.

Щодо ситуації, коли немає ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку.  Слідчий має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов’язаних:

  • із врятуванням життя людей та майна 
  • з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення. 

У такому разі прокурор, слідчий зобов’язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися до слідчого судді із клопотанням про проведення обшуку. Ось тут є другий цікавий момент – наскільки доброчесний  слідчий суддя, до якого потім підуть слідчий чи прокурор з метою легалізації обшуку. Немає таємниці, що людський фактор має значення, як й особисті зв’язки. 

Треба запам’ятати, що ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз. Своєю чергою підприємцям необхідно  бути завжди готовими до будь-яких несподіванок з боку правоохоронних органів. Найкращий варіант – укласти договір з адвокатом, який в разі будь-якої незрозумілої ситуації прибуде для з’ясування підстав та обставин проведення обшук. При цьому потрібно заздалегідь чесно розповісти адвокату, як на сповіді, все нюанси та обставини своєї діяльності, як що є якісь слабкі місця – про них в першу чергу. Про все, що буде проінформований адвокат є адвокатською таємницею, але саме завдяки цьому подалі  може бути збережено багато коштів, майна та нервів.

Якщо підприємець працює не один та має відповідно колектив співробітників, то їх також необхідно підготувати на всякий випадок до несподіваного обшуку, а саме: роз’яснити кожному його права та обов’язки, визначити варіанти розвитку подій та алгоритм дій у відповідь, розподілити обов’язки між співробітниками у разі приходу правоохоронних органів. 

Крім співробітників, необхідно подбати про безпеку та збереження техніки та інформації. У зв’язку з цим буде не зайвим не тримати деякі документи вдома чи в офісі, а зняти банківський сейф чи віддати на зберігання в надійні руки, встановити складні паролі на техніку, продублювати документи в електронному варіанті  на додатковому сервері, не пов’язаному з офісом, переглянути документи в цілому та знищити ті що не потрібні, або ті, термін збереження яких сплив.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Поновлення судових строків для військових: як не втратити своє право

Однак, не зважаючи навіть на дуже добру підготовку до будь-яких несподіванок, боротися звичайному підприємцю з цілою системою правоохоронних органів дуже важко, бо сили не рівні. В окремих випадках державна машина застосовує свої, зовсім не чесні прийоми. Одним з таких є те, що провадження по кримінальній справі може бути відкрити зовсім не тим правоохоронним органом яким би, наприклад, міг бути. 

Так, досудове слідство здійснюють:

  1. слідчі підрозділи органів Національної поліції; органів безпеки;  органів Державного бюро розслідувань;
  2. підрозділ детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України;
  3. підрозділи детективів органів Бюро економічної безпеки України.

Дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів: органів Національної поліції; органів безпеки; органів Бюро економічної безпеки України; органів Державного бюро розслідувань; Національного антикорупційного бюро України.

Кожен з цих органів має чіткий перелік категорій справ які він може розслідувати. Але іноді потрібно додати лише один якийсь штрих у фабулі злочину, навіть гіпотетичний або зовсім надуманий,  аби справою зайнялась, на приклад,  Служба безпеки України замість слідчого з  районного відділку поліції. Це є також дуже вагомим важелем впливу на бізнес, бо одна справа коли до тебе прийшла з обшуком поліція, а зовсім інша – коли до справи долучилися співробітники з СБУ. При чому все це може виглядати цілком законно та логічно, на перший погляд, але як кажуть, диявол криється в деталях. 

Також  зараз  достатньо заяви будь-якої зацікавленої чи умовно зацікавленої особи, аби розпочати кримінальну справу. Таку заяву внесуть до Єдиного реєстру досудових розслідувань, її зобов’язані внести, по іншому ніяк, та розпочнеться активна діяльність правоохоронних органів з «розслідування».  Чи є що розслідувати, чи ні, про це особа, якої це стосується дізнається не одразу, ніхто не зобов’язує попереджати підприємця про те що на нього п’ять хвилин тому завели кримінальну справу. А отже дізнатись про такий «сюрприз» цілком можливо вже після того, як декілька тижнів активно збирається інформація правоохоронними органами законними засобами та іноді не дуже. 

Питання   відповідальності – кримінальної що до слідчого, чи прокурора  чи матеріальної до органу розслідування в цілому значною мірою вирішило б питання незаконних дій в рамках кримінальних проваджень. Але зараз бізнес настільки стомлений боротьбою та не має бажання проходити численні судові процеси та інстанції, що навіть не наважується на позови до співробітників правоохоронних органів з метою стягнення як прямих збитків від незаконних слідчих дій, так й недоотриманого прибутку. Це цілком зрозуміло, бо без суттєвих змін з боку держави у відповідь цілком можливо отримати нову кримінальну справу – безкарність породжує безкарність.

Все ж таки в тому випадку, коли ухвала слідчого судді про обшук відсутня, а представники правоохоронних органів усіма засобами намагаються здійснити обшук підприємцеві, необхідно здійснити наступні кроки, при чому чим більше їх буде з даного переліку, тим краще:

  • з’ясувати у слідчого чітке формулювання підстави проведення обшуку;
  • здійснювати відео фіксацію усього, що відбувається, бажано з декількох ракурсів;
  • здійснити дзвінок для виклику поліції та по приїзду її представників подати заяву про злочин, який передбачений ст. 365 Кримінального кодексу України – перевищення влади та службових повноважень працівником правоохоронного органу;
  • зателефонувати на номери гарячих ліній відповідних правоохоронних органів
  • у протоколі обшуку ретельно зафіксувати усі порушення, які на ваш погляд мали місце, у вигляді письмових зауважень з зазначенням того, що вами відбулась відео фіксація;
  • у разі як що мали місце тілесні ушкодження, навіть на ваш погляд незначні, обов’язково зафіксувати їх шляхом фото та відео фіксації, звернення до лікаря.

Отже, легких шляхів  не буває, але “Борітеся-поборете!”, як казав безсмертний Кобзар.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку