Перспективи миру: що стоїть за зустріччю Трампа та Зеленського

Дональд Трамп зустрівся з Володимиром Зеленським, незважаючи на хвилю критики з боку республіканців щодо лобістських зусиль українського президента під час його візиту в США.
Колишній американський президент був непослідовним у своїх намірах щодо комунікації з українським президентом. Ще у середу він різко критикував українського лідера, звинувачуючи його у відмові від переговорів з Росією і стверджуючи, що Зеленський “закидає” йому різні обвинувачення. Водночас Джонсон вимагав відставки українського посла в США Оксани Маркарової, яка організувала візит Зеленського до заводу з виробництва зброї в Скрентоні, штат Пенсильванія, де він був супроводжуваний лише демократами, при тому, що Пенсильванія є ключовим проблемним штатом на листопадових виборах.
Врешті-решт, Трамп погодився на зустріч після того, як Зеленський написав йому листа з проханням про зустріч для обговорення прагнення України до “справедливого миру”. Процитуємо дослівно: “Знаєте, я завжди з великою повагою ставлюся до всього, що з вами пов’язано. Я дуже хотів би, щоб наша зустріч відбулася в рамках наших зусиль по закінченню цієї війни справедливим шляхом”.
Перед цим Зеленський намагався заспокоїти республіканців, зокрема Трампа та спікера Палати представників Майка Джонсона, які гнівно відреагували на його спроби заручитися підтримкою демократів в боротьбі проти Росії.
Отже, зустріч відбулася, але чи змогли Трамп і Зеленський почути одне одного? З огляду на напружений бекграунд їхніх відносин, сподіватися на порозуміння було б марною працею.
Їхні стосунки складалися непросто від часів президентства Трампа. Свого часу взаємини ускладнилися через спроби Трампа залучити українців до розслідування щодо Джо Байдена, яке стало предметом широкого обговорення в американських медіа. Трамп, намагаючись використати ситуацію на свою користь, активно пропагував ідею про те, що Байден і його син, Хантер, могли бути причетні до корупційних схем в Україні, зокрема через діяльність Хантера в компанії Burisma, яка займалася видобутком газу.
Особистий адвокат Трампа Джуліані неодноразово закликав українську владу розпочати розслідування щодо Байдена, намагаючись довести, що останній зловживав своїм політичним становищем, аби захистити сина. Трамп підтримував ці зусилля, запевняючи, що інформація, яку може надати Україна, є важливою для розуміння корупційних практик у американській політиці.
У рамках цієї кампанії Трамп також підкреслював, що важливо розслідувати можливі зв’язки між Байденом і Україною, намагаючись представити це як законний запит про співпрацю між двома державами. Він заявляв, що розслідування можуть допомогти не лише йому, але й Україні у боротьбі з корупцією.
Така позиція призвела до звинувачень у зловживанні президентською владою. Діяльність Джуліані, який активно взаємодіяв з українськими чиновниками, викликала занепокоєння у високопосадовців у США, які вважали, що це може бути спробою тиску на Україну. Оскільки ситуація ставала дедалі напруженішою, стало зрозуміло, що взаємодія між Трампом і Зеленським може мати серйозні політичні наслідки, як для України, так і для США.
Нагадаємо також, що палата представників оголосила імпічмент Трампу у 2019 році після того, як з’явилися подробиці про його телефонний дзвінок із проханням Зеленського накопати компроміс на Джо Байдена та його сина Хантера.
Відтоді, як можливість повернення Трампа до влади стала доволі реалістичною, Зеленський з обережністю ставиться до контактів із Трампом і тим більше до його критики.
В підсумку відносини Трамп-Зеленський опинилися під пильною увагою світової спільноти, ставши символом складних і неоднозначних геополітичних ігор.
Від початку повномасштабного вторгнення Трамп неодноразово скаржився на фінансування, яке США надають Україні, і стверджував, що швидко припинить війну між двома сторонами. Своєю чергою Зеленський заявляв, що Трамп не знає, як покласти край війні Росії проти України.
“Я з нетерпінням чекаю цієї зустрічі, – сказав Трамп. Побачимо — я справді вважаю, що я з ним не згоден, але скажу так: я вірю, що зможу досить швидко домовитися з президентом Путіним і з президентом Зеленським”.
Трамп і Зеленський говорять про завершення війни. Втім, за подібністю їхньої риторики стоять різні наміри. Зеленський говорить про завершення війни шляхом перемоги, яку він цілком ставить у залежність від збройної підтримки союзників. Натомість Трамп, говорячи про мир, має на увазі зовсім інше. Йому закидають примус України в капітулюванні перед Росією, яке також завершить війну. Колишній американський президент це обвинувачення заперечує:
“Це не капітуляція… моя стратегія полягає в тому, щоб зберегти життя”, — сказав він, додавши, що його повідомлення Зеленському буде таким: “Нам потрібен мир. Нам потрібно зупинити смерть і руйнування”. Трамп також підкреслює, що важливо налагодити комунікацію між усіма сторонами конфлікту, щоб знайти шляхи до мирного врегулювання.
З іншого боку, Зеленський, усвідомлюючи важливість підтримки з боку США, намагався підкреслити, що Україна готова до переговорів, але лише за умови, що вони відбуватимуться на основі поваги до територіальної цілісності і суверенітету України. Він зазначив, що Україні потрібна не просто підтримка, а й активна участь у пошуку шляхів до миру, оскільки конфлікт завдає величезних страждань простим людям.
Напередодні зустрічі видання The Washington Post нагадало, що знаходиться “всередині секретного довгострокового плану Дональда Трампа щодо припинення війни в Україні”. Йдеться припинення війни в Україні через втрату територій, зокрема Криму і Донбасу.
Відомо, що деякі прихильники Трампа намагалися переконати його уникнути такого сценарію.
“Я витратив усі свої зусилля на обговорення України з Трампом, — зазначив сенатор Ліндсі Грем, який раніше критикував Трампа, але тепер став його союзником. Він повинен заплатити за це. Він не може виграти у цій ситуації”, – додав Грем, говорячи про Путіна.
Перші репліки під час зустрічі показали, що кожен з учасників дотримується своєї думки.
Трамп заявив, що в разі обрання готовий співпрацювати з демократами для завершення війни в Україні. Він висловив надію, що знайдеться “хороше” рішення і для України, і для РФ ще до інавгурації.
Зеленський заявив, що у них “загальний погляд на те, що війна повинна закінчитися, Путін не може перемогти, а Україна повинна перемогти”. Президент України сказав, що хоче обсудити з Трампом свій “план перемоги”. Трамп підкреслив, що Зеленський “проходить через неймовірні випробування”. “Ми обсудимо це і подивимось, до чого можемо прийти”, – додав республіканець.
Трамп також заявив, що у нього хороші відносини і з Зеленським, і з Путіним. “Сподіваюся, що у нас з вами відносини краще”, – прокоментував Зеленський.
Тим часом, план перемоги Зеленського, узалежнений збройною підтримкою, не здобуває належної підтримки у США.
Пакет допомоги на суму 8 мільярдів доларів, оголошений Білим домом, складається з 2,4 мільярда доларів нової допомоги та 5,6 мільярда доларів, вже виділених для України, і включає першу обіцянку “спільних засобів дальнього ураження” або бомб, які можуть використовуватися для дальнобійних ударів.
Але пакет значно відстає від потреб, які Зеленський представив Байдену. США відмовилися задовольнити численні запити Києва про використання далекобійної зброї для ударів по цілях усередині Росії, що є важливим елементом його плану.