Популярна дистанційка: тренди ринку праці – 2024

Найцінніше, що надав людству ковід, – це дистанційна робота. Так жартують на ринку праці і роботодавці, і працівники. Під час вимушеної ізоляції багато професійних секторів відкрили для себе можливості віддаленого виконання функцій і завдань. З початком повномасштабного вторгнення дистанційка стала ледь не нормальним явищем в царині освіти, науки, комунікацій, маркетингу, продажів тощо. Для фахівців, які у пошуках безпечних умов життя переїхали за кордон, віднайдені під час пандемії форми роботи дозволили залишитися затребуваними в Україні. Для роботодавців перехід частини кадрового ресурсу на домашні умови праці відкрив можливості економії.
Очевидно, що не всі професійні галузі й робочі ролі пристосовані до дистанційного функціонування однаково. Тож ми спробували розібратися, які професійні категорії нині найбільше адаптовані до “віддаленки” своїх робітників.
Скориставшись даними Work.ua, ми проранжували вакансії в розділі “Дистанційна робота”. І от що в нас вийшло.

Лідирують як провідні галузі дистанційної роботи комп’ютерний та ІТ-сектори. Це легко пояснюється тим фактом, що завдання в цій галузі часто є цифровими за своєю природою і для виконання вони потребують лише одного – надійного інтернет-з’єднання.
Не набагато відстає від лідерів маркетингово-комунікаційна галузь, до якої входять реклама та ПР. Тут логіка переходу на дистант також зрозуміла. І маркетингові дослідження, і креативні розробки нині теж цілком продуктивно проводяться в онлайні. Віртуальні інструменти для співпраці дозволяють цим галузям ефективно працювати незалежно від місцезнаходження. На третьому місці – продажі і закупівля. Високий рівень представленості вакансій засвідчує, що ці традиційні офісні функції також можуть успішно адаптуватися до дистанційного формату.
Інші затребувані дистанційні робочі ролі передбачають забезпечення телекомунікацій та зв’язку, що за потреби можуть реалізуватися і у фізичному місці роботи.
З міркувань безпеки в онлайн увійшли освіта й наука. Про нестачу живих комунікацій в цих людиноцентричних галузях говорилося багато. Війна внесла корективи в освітній процес і науковців залишила поза межами живих обговорень ідей, концепцій, здобутків.
Донедавна паперові види робіт – секретаріат, діловодство – також демонструють останнім часом пристосованість до онлайнових реалій. В цифрове середовище переходять фінанси і банківські послуги.
Ці галузеві та професійні статистичні дані засвідчують прийняття ринком праці дистанційної роботи. З розвитком цифрових інструментів та зміною норм праці, дистанційна робота вже не є нішевою концепцією, а стає зростаючою тенденцією, що охоплює різні сфери.