Про те, як зберегти та примножити гроші на банківських депозитах, розповідає Дмитро Замотаєв

В умовах затяжної війни, нестабільної економіки та високої інфляції українці дедалі частіше ставлять собі запитання: як зберегти власні заощадження, аби завтра вони не втратили своєї вартості? Готівка в домі є не лише ризиком, а й втратою купівельної спроможності через постійне зростання цін. Валюта — дорога і нестабільна, при цьому інвестування є складним та ризикованим для більшості пересічних громадян. На цьому тлі традиційні банківські депозити знову привертають увагу як найзрозуміліший і найнадійніший інструмент фінансової стабільності. Але чи справді варто зараз нести гроші в банк? І головне — чи здатен депозит захистити від інфляції? Директор департаменту роздрібного бізнесу “Глобус банку” Дмитро Замотаєв поділився своїми думками з цього приводу.
На думку Дмитра Замотаєва, українцям варто серйозно розглянути банківські депозити як інструмент для захисту коштів від знецінення. Він наголошує, що сьогодні ставки за гривневими вкладами для фізичних осіб помітно зросли. У середньому дохідність депозитів коливається в межах 13–14,5% річних, і саме це дає змогу отримати пасивний дохід навіть за умов інфляції.
Як він пояснює, ключовим питанням для громадян залишається очікуваний прибуток з урахуванням податків і терміну зберігання. Якщо, наприклад, покласти 10 тисяч гривень на три місяці під 13% річних, то після оподаткування на руки вкладник отримає близько 250 гривень. При розміщенні тієї ж суми на шість місяців під 14,5%, чистий дохід становитиме вже понад 550 гривень. А на дев’ять місяців — майже 840 гривень. Найвищий чистий прибуток — трохи більше тисячі гривень — приносить річний вклад під 13,5%.
Замотаєв вважає, що в найближчі місяці найвигіднішими для вкладників будуть депозити на шість-дев’ять місяців. До того ж банки готують додаткові бонуси для нових клієнтів: акційні програми можуть збільшити ставку ще на 0,5–1,5 відсоткових пункти.
Експерт радить підходити до вибору депозиту стратегічно. Насамперед, оцінити обсяг вільних коштів і власні фінансові плани. Це дає змогу уникнути дострокового розірвання договору, що призводить до втрати частини доходу. Не варто, зазначає він, вкладати всю суму в один депозит. Оптимально — розподілити кошти: частину розмістити на ультракороткий термін, іншу — на довший. Ідеальним варіантом можна вважати розміщення до 50% усіх коштів.
Для тих, хто хоче лише тимчасово і безпечно зберігати кошти, наприклад, під час короткотермінових змін місця проживання, найбільш прийнятними є вклади на три–шість місяців. Вони, як вважає експерт, дозволяють мінімізувати ризики і водночас зберегти купівельну спроможність грошей.
Замотаєв підкреслює: щоб відчути реальний дохід, сума вкладу має перевищувати 10 тисяч гривень, а термін — шість місяців. Саме на ці терміни банки найчастіше пропонують найбільші ставки.
Окрему увагу він приділяє деталям депозитних умов. Важливо звернути увагу на можливість поповнення вкладу, зняття нарахованих відсотків, автоматичну пролонгацію після завершення терміну та наявність штрафних санкцій у разі дочасного розірвання. Замотаєв радить використовувати депозитні калькулятори, які надають банки, для точного прорахунку майбутнього прибутку. А ще — звертає увагу на можливість дистанційного відкриття вкладу через мобільний застосунок: це значно економить час.
Він наголошує, що під час воєнного стану всі депозити захищені державою, а отже — зберігання коштів у банку залишається безпечним. Проте, застерігає, не варто сприймати депозити як спосіб швидко розбагатіти. Громадяни часто переоцінюють очікуваний дохід, орієнтуючись лише на рекламу з річними ставками. Насправді ж важливіше — тверезо розраховувати прибуток і не забувати про податки.
Як підсумовує Замотаєв, гривневі депозити є найбільш зрозумілим та ефективним способом захистити кошти, особливо якщо йдеться про невеликі суми. Проте, з огляду на позитивні зміни в економіці, він припускає, що в другому півріччі 2025 року ставки почнуть знижуватись і повернуться до рівня початку 2024-го. Тож тим, хто розмірковує про вклад, варто діяти вже зараз.