Політичні

Що принесе світу людина, про яку  кажуть “Камала Гарріс для людей”, “цариця кордонів”, “Kamala Is Brat”, “Камала – коп”

Камала Гарріс має багато яскравих рис, що роблять її неповторною особистістю. Вона стала першою жінкою, першою афроамериканкою та першою азіаткою, яка посіла посаду віце-президента США. Гарріс також була першою жінкою, яка обійняла посаду окружного прокурора Сан-Франциско, і першою афроамериканкою та південноазіаткою, яка стала генеральним прокурором Каліфорнії. Її походження та кар’єрні досягнення надихають не лише темношкірих американців, а й виборців азіатського походження – етнічну групу, що швидко зростає в США і яку намагаються зачарувати як демократи, так і республіканці.

Між іншим, промовисте прізвище Камали “Гарріс” з арабської перекладається як  “трудівник”. У певному сенсі її життя можна вважати success story. А в таких історіях важливі навіть найменші деталі: щасливе чи травматичне дитинство, статус і ставлення батьків та оточення, історії друзів та рідних, які надихнули на вибір професії, щасливі випадки, завдяки яким людина опинилася там, де ми бачимо її сьогодні. Ймовірно, історія Попелюшки, що демонструє  важливість зусиль і внутрішніх якостей для досягнення успіху, завжди цікавіше за історію людини, яка народилася з золотою ложкою у роті.

Усі ми родом із дитинства

Екзотична зовнішність Камали видає її багатонаціональне походження. Її мати, Шаямала Гопалан, була дослідницею раку молочної залози, а батько, Дональд Гарріс, став економістом і почесним професором Стенфордського університету. Сама Камала навчалася в Університеті Говарда у Вашингтоні та Юридичному коледжі імені Гастінгса Каліфорнійського університету.

Коли Камала пішла в початкову школу, її разом з іншими темношкірими учнями в рамках програми десегрегації, так званого басингу, перевели до школи в більш благополучному районі північного Берклі. На той момент школа налічувала 95% білого населення, а після закінчення програми десегрегації 40% населення були темношкірими. Можна припустити, що саме через цей досвід наразі їй не байдужі проблеми еміграції, ксенофобії та расової нерівності.

Саме у старшій школі Гарріс зрозуміла, що хоче стати прокурором і займатися захистом жінок і дітей після того, як її найкраща шкільна подруга поділилася досвідом зіткнення з сексуальним насильством у сім’ї.

Свого часу на дівчинку сильно вплинув її дід по материнській лінії, колишній індійський чиновник, чиї прогресивні погляди на демократію та права жінок справили на неї глибоке враження. Гарріс досі підтримує стосунки з родичами в Індії та з батьковими родичами на Ямайці.

Успішність прокурорської кар’єри Камали

Про те, як Камала обрала свою професію, вже йшлося вище. Вона ще школяркою вирішила стати державною обвинувачкою і захищати вразливих після того, як її приятелька поділилася досвідом сексуального насильства в сім’ї. Гарріс здобула освіту в Університеті Говарда та Гастінгському коледжі Каліфорнійського університету. Вона розпочала свою кар’єру на посаді заступниці окружного прокурора (1990–1998), спеціалізуючись на справах про сексуальне насильство над дітьми, вбивства та пограбування.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Фікція, що зламалась: як судовий вирок лідерці ультраправих Марін Ле Пен змінює французьку політику

У 1998 році Камала стала керівним прокурором кримінального відділу в офісі окружного прокурора Сан-Франциско, а потім – головою відділу прокурора міста Сан-Франциско у справах сімей і дітей. У 2004 – стала першою жінкою-окружним прокурором Сан-Франциско, де досягла значного зростання показників покарання злочинців,  а за шість років – генпрокурором Каліфорнії.

На цій посаді Гарріс успішно боролася з шахрайством у сфері нерухомості, домігшись мільярдних компенсацій для ошуканих каліфорнійців. Зокрема, Гарріс відіграла ключову роль у розслідуванні та врегулюванні національного іпотечного скандалу, який стосувався неправомірних дій банків під час фінансової кризи. Вона домоглася компенсацій для ошуканих каліфорнійців на суму $20 мільярдів.

Державна обвинувачка ініціювала численні судові позови проти великих банків, в їх числі JPMorgan Chase, за їхню роль у шахрайських іпотечних практиках. Це призвело до значних фінансових компенсацій для постраждалих.

Вона також активно працювала над захистом прав споживачів, зокрема, у справах про шахрайство з кредитними картками та іншими фінансовими продуктами. Це допомогло повернути ошуканим споживачам мільйони доларів.

Неоднозначність кар’єри держобвинувачки Гарріс

Втім, прокурорська кар’єра Камали Гарріс була суперечливою. Вона займала найвищу посаду у правоохоронних органах Каліфорнії, але викликала невдоволення поліцейських, адже  Гарріс відмовилася вимагати смертної кари для вбивці поліцейського Ісаака Еспінози у 2004 році. Головну держобвинувачку критикували за недостатню боротьбу з корупцією в правоохоронних органах. Так, у 2010 році Гарріс не підтримала розслідування щодо корупції в поліцейському департаменті Сан-Франциско, що викликало обурення серед громадськості.

Вона запровадила програму “Back on Track”, яка надавала неповнолітнім правопорушникам можливість уникнути тюремного ув’язнення через навчання та працевлаштування. Ймовірно, ідею цієї програми можна порівняти з підходом відомого педагога А.С. Макаренка у його колоніях. Він також надавав можливості освіти та праці, шанс на краще майбутнє через розвиток навичок та соціальну інтеграцію дітей, що вчинили правопорушення. Ця програма отримала як похвалу, так і критику громадськості.

Цікаво, що Гарріс запровадила систему великих штрафів і можливого тюремного ув’язнення для батьків, чиї діти часто прогулюють школу, що непропорційно впливало на афроамериканців і латиноамериканців. У 2014 році вона висміяла ідею легалізації марихуани, але підтримала її у 2019 році, коли балотувалася в президенти.

У 2015-у Камала оголосила про намір балотуватися на посаду сенаторки і отримала підтримку Джо Байдена та Барака Обами. У 2016-у вона стала першою кольоровою сенаторкою від Каліфорнії. У 2017 році стала другою в історії чорною жінкою, обраною до Сенату США. Вже тоді вона почала протистояти Трампу, але спочатку підтримувала ідею Берні Сандерса про медичне обслуговування для всіх. У 2019 році вступила в перегони за президентську номінацію від Демократичної партії, де одним з її опонентів був Байден.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Безконтактна війна: чому Іран озброює Росію балістичними ракетами?

Чим запам’яталася Гарріс як сенаторка

Отже, у 2016 році Камала стала сенаторкою від Каліфорнії. Гарріс здобула національну популярність завдяки своїм гострим питанням до чиновників адміністрації Трампа під час слухань у Сенаті. Її допити були настільки ефективними, що викликали визнання серед соратників. Наприклад, під час слухань вона неодноразово ставила складні та прямі запитання, які змушували чиновників давати чіткі відповіді або визнавати свою некомпетентність.

Серед іншого, під час слухань у 2017 році, коли Джефф Сешнс був генпрокурором, Гарріс неодноразово перебивала його, вимагаючи чітких відповідей на свої запитання щодо контактів з російськими офіційними особами. Її наполегливість змусила Сешнса виглядати невпевнено і викликала захоплення серед колег.

Під час слухань щодо призначення Бретта Кавано до Верховного суду, Гарріс поставила йому серію запитань про його позицію щодо права на аборт. Її запитання були настільки точними, що Кавано виглядав розгубленим і не зміг дати чітких відповідей.

Вільям Барр був генпрокурором США під час правління Трампа. У 2019 році він брав участь у слуханнях у Сенаті щодо розслідування спеціального прокурора Роберта Мюллера про втручання Росії у вибори 2016 року. Камала Гарріс, будучи сенаторкою, поставила йому запитання про те, чи отримував він вказівки від Білого дому щодо цього розслідування. Її запитання були настільки гострими, що Барр виглядав збентеженим і не зміг дати чіткої відповіді.

“Камала Гарріс для людей”

У січні 2019-го колишня прокурорка, а нині сенаторка, розпочала президентську кампанію від Демократичної партії під гаслом “Камала Гарріс для людей”, але згодом зняла свою кандидатуру через брак фінансів. На тих виборах переміг Джозеф Байден, а Гарріс стала віцепрезиденткою.

У 2020-у Камала продемонструвала свою рішучість і впевненість, що допомогло їй виграти симпатії багатьох виборців. На питання: “Як ви оцінюєте економічну політику адміністрації Трампа?” тодішня сенаторка безапеляційно відповіла: “Адміністрація Трампа провалила економічну політику. Вони знизили податки для багатих, залишивши середній клас без підтримки. Ми з Джо Байденом плануємо інвестувати в інфраструктуру, освіту та охорону здоров’я, щоб створити робочі місця та підтримати американські сім’ї.”

А ось її відповідь на питання: “Як ви плануєте боротися з расовою нерівністю в США?” – “Ми з Джо Байденом плануємо реформувати систему кримінального правосуддя, інвестувати в освіту та охорону здоров’я для всіх громад, а також підтримувати малі бізнеси, особливо ті, що належать представникам меншин. Ми будемо боротися за рівність для всіх американців.

… У наступному матеріалі ми додамо штрихи до портрета цієї яскравої особистості, згадавши її внутрішньопартійні суперечки з Байденом, боротьбу за репродуктивні свободи та міграційну політику на посту віцепрезидентки, чому Гарріс охрестили “царицею кордонів” та “Kamala Is Brat”. Згадаємо, чому, залишаючи пост президента США, Байден обрав Гарріс своєю наступницею, і, звичайно, наголосимо на позиції Гарріс щодо війни в Україні.

Тетяна Морараш

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку