Інфографіка

США списують борги та продовжують фінансування України: основні факти і цифри (інфографіка)

І знову у фокусі уваги світових медіа американський президент Джо Байден, який поспішає реалізувати комплекс заходів, спрямованих на підтримку України напередодні вступу на посаду новообраного президента Дональда Трампа.  Згідно з даними Bloomberg, Адміністрація Байдена повідомила Конгрес про намір списати 4,65 мільярда доларів (4,36 мільярда євро) боргу України. Планується, що Білий дім анулює половину з 9 мільярдів доларів (8,53 мільярда євро) позики, наданої Україні в рамках екстреного пакета допомоги на суму понад 60 мільярдів доларів (56,9 мільярда євро), який Конгрес затвердив у квітні. Ідея надання цієї позики була вперше озвучена Дональдом Трампом під час його передвиборчої кампанії, а згодом стала однією з ключових змін до законопроєкту, внесених лідерами-республіканцями у Палаті представників. Водночас адміністрація Байдена ще раніше дала зрозуміти, що частину боргу планується пробачити.

Байден готовий пробачити Україні половину боргу

У листі, надісланому Державним департаментом до Конгресу, підкреслюється, що списання частини боргу України “є важливим кроком для сприяння перемозі Києва” та відповідає стратегічним інтересам США, а також їхніх партнерів у ЄС, G7+ і НАТО. Це рішення демонструє важливість продовження підтримки України як ключового союзника Заходу у протистоянні російській агресії.

Американський Конгрес ухвалив Закон про додаткові асигнування на безпеку України у розмірі близько 61 мільярд доларів у квітні 2024 року.

За умовами цього документа, економічна допомога – близько 10 мільярдів доларів – надається Києву не на безоплатній основі, а як умовно-поворотна позика. Водночас документ дозволяє Джо Байдену пробачити половину наданої суми. У ньому зазначається, що з 15 листопада 2024 року — через тиждень після виборів президента США, чинний президент може пробачити до 50% цієї позики, тоді як інші 50% позики зможе пробачити 1-го січня 2026 року вже наступний президент.

Перший донор – першому реципієнту

Після початку повномасштабного вторгнення Україна стала найбільшим реципієнтом допомоги в регіоні. Натомість США історично є найбільшим донором іноземної допомоги у світі, якщо брати до уваги абсолютні суми.   Пріоритети та географічний розподіл іноземної допомоги з боку Сполучених Штатів змінювалися з часом залежно від глобальних викликів і стратегічних інтересів. Примітно, що американці чутливо сприймають допомогу, яка йде назовні. Соціологічні опитування показують, що вони переоцінюють обсяги коштів, які їх країна виділяє для підтримки інших держав. Йдеться приблизно про чверть американського бюджету. Натомість реалії інші: не більше одного відсотка бюджетних коштів США, насправді йде на допомогу іноземним реципієнтам.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Була стабільною - стала вразливою: як змінилася українська промисловість за роки війни

Що передбачає іноземна допомога?

Це фінансова підтримка, послуги або матеріальні ресурси, які одна країна надає іншій з метою допомоги. Така допомога може сприяти економічному розвитку, зміцнювати соціальні програми, забезпечувати підтримку під час кризи чи підвищувати обороноздатність країни-отримувача. Наприклад, у разі медичної кризи одна країна може надати кошти для фінансування лікарень, направити медичних працівників для лікування пацієнтів або передати необхідні медикаменти. При цьому отримувачем допомоги необов’язково має бути країна з низьким рівнем доходу. Наприклад, США регулярно підтримують держави з порівняно високим ВВП, такі як Ізраїль.

Що ж стосується України, то позиціювання нашої держави на урядовому порталі США досить невтішне: ми – країна з рівнем доходів, нижчим за середній.

США списують борги та продовжують фінансування України: основні факти і цифри (інфографіка)
Інфографіка: ІА “ФАКТ”

Іноземна допомога поділяється на чотири основні категорії:

Гуманітарна допомога. Це матеріали або ресурси для підтримки людей, які постраждали від природних чи техногенних катастроф (війна, голод, стихійні лиха). Вона зосереджена на терміновому забезпеченні базових потреб.

Допомога розвитку. Спрямована на довгостроковий економічний розвиток і створення стабільних джерел доходу, наприклад, через підтримку бізнесу чи інфраструктури.

Військова допомога. Включає зброю, фінансування, навчання та інші ресурси для зміцнення оборони.

Політична та економічна допомога. Підтримує політичну стабільність, реформи, демократичні інституції, мирні переговори, права людини та інші стратегічні ініціативи.

США є найбільшим донором іноземної допомоги у світі, надавши понад $4 трильйони (з урахуванням інфляції) після Другої світової війни. Хоча інші розвинені країни витрачають більший відсоток ВВП на допомогу, Сполучені Штати залишаються лідером в абсолютних показниках. Координацію здійснює USAID та близько 20 інших урядових установ, таких як Міністерство оборони чи Корпус миру.

Дані, надані урядовим порталом США, засвідчують різке зростання допомоги, починаючи з 2022 року. Допомога Україні надається низкою американських урядових агентств, кожне з яких відповідає за певні аспекти підтримки.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Мир, який ми обираємо: очікування українців від нового 2025 року

Які урядові агенції США допомагають Україні?

USAID (Агентство США з міжнародного розвитку) фінансує програми з відновлення інфраструктури, охорони здоров’я, освіти та підтримки вразливих груп населення. Державний департамент США відповідає за політичну підтримку, фінансування програм демократичних реформ, правосуддя та боротьби з корупцією. Держдеп надає гранти на відновлення державного управління та громадських організацій.

Міністерство оборони США є основним постачальником військової допомоги, включаючи передачу озброєння, військове навчання та технічну підтримку через програми на кшталт Ukraine Security Assistance Initiative. Міністерство фінансів США фінансує макрофінансову підтримку України через гранти та кредити і сприяє стабілізації економіки шляхом бюджетної підтримки. Корпорація “Виклики тисячоліття” (MCC) орієнтується на довгостроковий економічний розвиток та інфраструктурні проєкти. Міністерство сільського господарства США постачає продовольчу допомогу та фінансує сільськогосподарські програми, особливо в умовах гуманітарної кризи. Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) допомагають у розбудові системи охорони здоров’я та боротьбі з інфекційними захворюваннями. Міністерство енергетики США сприяє енергетичній безпеці України через модернізацію інфраструктури та відновлення об’єктів енергетики, пошкоджених під час війни. Корпус миру здійснює підтримку волонтерських проєктів у сферах освіти та місцевого розвитку. Є ще категорія так званих “інших агенцій”, через які також транслюється допомога України. Зокрема, експортно-імпортний банк США (EXIM) підтримує приватний сектор. А Національний інститут охорони здоров’я фінансує медичні дослідження.

США списують борги та продовжують фінансування України: основні факти і цифри (інфографіка)
Інфографіка: ІА “ФАКТ”
США списують борги та продовжують фінансування України: основні факти і цифри (інфографіка)
Інфографіка: ІА “ФАКТ”

Байден сповнений рішучості

Нагадаємо, раніше Блінкен заявив, що “Байден відправляє допомогу, аби забезпечити підтримку України в її боротьбі наступного року”. Про це повідомляє Associated Press.

Державний секретар США Ентоні Блінкен зазначив, що адміністрація Джо Байдена продовжує спрямовувати допомогу Україні, щоб забезпечити її здатність протистояти російській агресії у 2025 році. Він підкреслив, що ці ресурси мають допомогти Києву не лише утримувати свої позиції, але й бути готовими до потенційних змін у динаміці бойових дій.

Підтримка України — це не лише питання сьогодення, а й довгостроковий внесок у стабільність і безпеку демократичної Європи” — зазначив Блінкен під час свого виступу.

Чи стане підтримка США вирішальним фактором для майбутнього України в умовах постійних викликів, і чи збережеться ця допомога після зміни політичного керівництва? Питання залишаються відкритими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку