Субсидія на житло для ВПО: що варто знати про нові виплати

У цьому році в Україні запроваджено нові механізми фінансової підтримки для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Держава прагне полегшити доступ переселенців до житла, тому з 29 січня 2025 року було запущено програму субсидій на оренду житла. Це рішення стало важливим кроком у забезпеченні соціального захисту тих, хто через війну втратив свої домівки та змушений адаптуватися до нових умов життя. Юридичні аспекти цієї ініціативи викликають багато запитань серед ВПО: хто має право на субсидію, які документи необхідно подати, та як вона співвідноситься з іншими формами державної допомоги?
Юристи адвокатського об’єднання «Репешко і партнери» детально роз’яснюють нові правила, пояснюють механізм розрахунку виплат і розбирають можливі юридичні нюанси, пов’язані з отриманням субсидії на житло переселенцями.
Субсидія на оренду житла, запроваджена в державі 29 січня 2025 року, запустила новий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб. Дана допомога розрахована на ВПО, які перемістились в межах країни до будь-якого регіону, підконтрольного Україні, за умови, що фінансово-майновий стан їх родини відповідає критеріям постанови від 25 жовтня 2024 р. № 1225 «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору».
Зазначимо, що отримати субсидію на оренду жила мають право наступні категорії ВПО:
- які переїхали з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (перелік таких територій затверджується Мінреінтеграції), і не мають власного житла в умовно безпечних регіонах України загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожного члена сім’ї;
- в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій або щодо такого приміщення наявні акт комісійного обстеження об’єкта та/або звіт з технічного обстеження (складені відповідно до постанови від 19 квітня 2022 р. № 473);
- у кого орендна плата за житло перевищує 20% сукупного доходу домогосподарства. Особливі умови передбачено для родин із доходом менш як 5840 гривень на особу: в такому разі субсидія покриватиме більший відсоток вартості оренди;
- не отримують допомогу на проживання та не є учасниками програми «Прихисток».
Для отримання субсидії на оренду житла необхідно подати наступні документи:
- заяву,
- договір оренди житла (типовий договір укладається та підписується між наймодавцем та наймачем одночасно при подачі заяви),
- копії паспортів та кодів РНОКПП;
- копії документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпорядження житловим приміщенням (у разі потреби);
- реквізити банківського рахунку;
- довідка про статус ВПО;
- інші документи, що можуть підтверджувати певні обставини (за потреби).
Подати документи на отримання субсидії на оренду житла можливо:
- особисто звернувшись до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України;
- особисто звернувшись до будь-якого ЦНАПу;
- дистанційно – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) або мобільний застосунок «Пенсійний фонд» за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
При цьому слід знати, що договір оренди житла, підписаний наймодавцем та наймачем, подається ними обома.
До складу домогосподарства наймача входять всі особи, які з ним проживають в найманому приміщенні і з якими він пов’язаний родинними зв’язками (чоловік, дружина, діти, пасинок, падчерка, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної передвищої, вищої освіти (зокрема ті, що навчаються в онлайн-режимі) до досягнення ними 23-річного віку і не мають власних сімей; повнолітні діти, які не перебувають у шлюбі; особи, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи; особи, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та ІІ групи або особами з інвалідністю І групи, які проживають разом із батьками; непрацездатні батьки чоловіка/дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю І групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім’єю) або не пов’язаний родинними зв’язками (неповнолітня дитина, яка не входить до складу сім’ї наймача). Домогосподарство може складатися з одного наймача.
Однак до складу домогосподарства наймача не включаються: особа, яка перебуває на повному державному утриманні; особа, яка в період призначення субсидії на найм житла понад три місяці навчається за денною формою здобуття освіти у закладі загальної середньої або професійної (професійно-технічної), або фахової передвищої або вищої освіти і проживає в гуртожитку; особа, яка не проживає разом з наймачем та не пов’язана з ним спільним побутом, що підтверджено наявністю відповідних відомостей про задеклароване (зареєстроване) місце проживання наймача та/або членів домогосподарства наймача у відомчій інформаційній системі ДМС (у разі відсутності таких відомостей в інформаційній системі Державної міграційної служби адресу задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) може бути підтверджено документально), або перебуває за кордоном, зникла безвісти, депортована за межі України, перебуває в полоні, проходить військову службу понад 30 днів поспіль на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла.
Згідно нормативних документів чума субсидії на оренду житла буде розраховуватися індивідуально для кожної родини з урахуванням: доходів всіх членів, кількості членів родини та вартості оренди житла у регіоні. Родини, з доходом меншим від 2-х прожиткових мінімумів (наразі до 5840 грн) на одну особу, можуть розраховувати на більшу субсидію. При цьому незалежно від кількості осіб у складі домогосподарства наймача загальна площа житла не може перевищувати 130 кв. метрів для квартир і 230 кв. метрів для індивідуальних будинків.
Важливо пам’ятати, що субсидія на оренду житла призначається на шість місяців, але не більше двох шестимісячних строків підряд до закінчення строку реалізації експериментального проєкту.
Заява на подання субсидії розглядатиметься до 10 робочих днів. У разі позитивного прийняття рішення про призначення субсидію кошти перераховуватимуть на поточний рахунок в уповноваженому банку.
Особливістю правового нововведення є те, що держава компенсуватиме орендодавцям частину податків:
- власникам житла ‒ ПДФО та військовий збір;
- власникам житла, які є ФОП ‒ ставку єдиного податку.
Таким чином, ВПО можуть отримати субсидію на повну чи часткову оренду житла.
Важливим є наступний факт – субсидія на оплату комунальних платежів ніяким чином не впливатиме на отримання субсидії на оренду житла ‒ їх можна буде отримувати одночасно. Отже, ВПО мають право на отримання двох субсидій!
Щодо субсидії на оплату комунальних платежів, то необхідно нагадати наступні моменти. Субсидію призначають людям, дохід яких не дозволяє самостійно сплачувати за житлово-комунальні послуги.
Субсидію на оплату комунальних платежів можуть отримати:
- людина, яка зареєстрована у житловому приміщенні;
- особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає на підставі договору оренди;
- внутрішньо переміщена особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні без укладення договору оренди. До заяви додаються відповідні документи, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства;
- неповнолітня дитина, яка залишилася без батьківської опіки, недієздатна особа; працездатного віку, над якою встановлено опіку (за заявою опікуна (піклувальника).
Житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг призначають з місяця звернення до завершення опалювального сезону — 30 квітня, а субсидію на придбання твердого палива та скрапленого газу — з місяця звернення до закінчення календарного року, 31 грудня.
Відмітимо, що субсидію на оплату комунальних послуг не призначають, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї:
- Протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії здійснив операцію на суму, яка перевищила 50 000 грн, а саме:
- купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку; оплату (одноразову) будь-яких робіт або послуг (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла);
- платіж, за яким передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми), крім об’єктів спадщини та дарування;
- внески до статутного капіталу товариства, підприємства, організації;
- благодійну діяльність (лише у вигляді сплати коштів);
- надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики;
- купівлю безготівкової або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів.
- Має у власності більше ніж 1 житло (квартиру або будинок), крім житлових приміщень у гуртожитках та житла:
- яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності;
- на яке оформлено спадщину, за умови, що жодне з житлових приміщень, яке перебуває у власності, не здається в оренду, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства;
- розташованого в сільській місцевості, селищах міського типу на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах на лінії зіткнення;
- непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану будинку або квартири;
- отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа коштом державного чи місцевого бюджету;
- На 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі понад 100 000 гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму понад 100 000 гривень;
- Має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менш як п’ять років (крім мопеда і причепа); більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа). При цьому не враховуються мотоцикли, вартість яких на дату набуття права власності не перевищує чотирьох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, з якого призначається субсидія, самостійно зібрані транспортні засоби, транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу;
- Не мав доходів, які враховуються під час призначення житлової субсидії; отримував середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати; не сплачував єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;
- За даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними за довідкою від лікаря, осіб, відсторонених від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).
При цьому на отримання субсидії на сплату комунальних послуг потрібно подати наступні документи:
- Заява про призначення субсидії.
- Декларація про доходи та витрати, в якій зазначаються дані про осіб зі складу домогосподарства, які проживають разом.
- Паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
- Довідка про статус ВПО.