Військовозобов’язані з-за кордону повинні особисто приїхати в Україну та стати на військовий облік: на що очікувати

16 травня 2024 року набула чинності постанова Кабміну № 563, згідно якої військовозобов’язані чоловіки, зняті з військового обліку через виїзд за кордон на строк більше 3 місяців, мають особисто приїхати в Україну та стати на військовий облік до 16 червня. У постанові також наголошується, що чоловіки, які перебувають за кордоном, підлягають військовому обліку на тих же засадах, що і чоловіки, які живуть в Україні.
Дана постанова врегульовує і конкретизує положення нового закону про посилення мобілізації та визначає військовий облік для громадян, які перебувають за кордоном. У законі передбачено, що чоловіки віком з 18 до 60 років не зможуть отримувати консульські послуги за кордоном, якщо не оновлять свої дані. Як відомо, ця норма викликала широкий резонанс і обурення українців, які знаходяться за кордоном.
Поряд з цим, постановою Кабміну № 443 від 23 квітня 2024 року були внесені зміни до процедури отримання паспортних документів для чоловіків віком від 18 до 60 років, що звертаються до філій ДП “Документ” за кордоном. Визначено, що чоловіки призовного віку зможуть отримати український або закордонний паспорт тільки у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС, тобто на території України. В постанові також, як і в законі, наголошено, що консульства такі послуги військовозобов’язаним чоловікам не надаватимуть. Крім того, уряд схвалив рішення, згідно якого правила військового обліку для чоловіків та військовозобов’язаних жінок за кордоном є однаковими з тими, які діють для цих осіб в Україні.
Слід відмітити, що раніше в нормативно-правових актах було передбачено зняття з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які виїжджають за кордон на строк більше трьох місяців. Це здійснювалося після їх особистого прибуття до ТЦК з наданням документів, підтверджуючих виїзд за кордон. Однак зараз дану норму виключили і у відповідності до внесених постановою КМУ № 563 змін призовники, військовозобов’язані та резервісти, які виїжджають за кордон, відтепер не знімаються з військового обліку у ТЦК.
Водночас згідно цієї постанови громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України строком більше 3 місяців, зобов’язані до 16 червня стати на військовий облік шляхом особистого прибуття не тільки до ТЦК та СП, як було раніше, але й до органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за їх вибором.
Уряд у цій постанові також наділяє закордонні дипломатичні установи України наступними функціями:
- інформувати призовників віком від 18 до 25 років, які перебувають на постійному або тимчасовому консульському обліку;
- під час особливого періоду інформувати військовозобов’язаних та резервістів, які не мають відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та сприяння їх поверненню в Україну;
- повідомляти про взяття на постійний або тимчасовий консульський облік або зняття з нього призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) ТЦК, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем перебування їх на військовому обліку за списком засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів (до впровадження такої електронної взаємодії повідомлення здійснюється у 7-денний строк з дати взяття на постійний або тимчасовий консульський облік або зняття з нього на офіційну адресу електронної пошти органу ведення військового обліку, яка розміщена на його офіційному веб-сайті).
Тобто, закордонні дипломатичні установи України мають сприяти мобілізації українців. Для того, щоб продовжувати користуватися консульськими послугами, військовозобов’язані повинні спочатку повернутися в Україну і стати на облік.
Отже, закони і постанови приймаються, але те, чи будуть вони реалізовуватися, викликає великі сумніви. Цілком логічно, що всі громадяни України повинні мати однакові права і обов’язки. В суспільстві обурюються тим, що одні воюють, а інші поїхали за кордон. У державі у зв’язку з цим виникла складна проблема залучення до мобілізації всіх українців, тому вона обрала такі непопулярні дії. Однак є вкрай мала надія на те, що українські чоловіки приїдуть в Україну і підуть ставати на військовий облік. Тим більше, це стосується тих з них, які виїхали за межі держави ще задовго до війни.
Судячи з особистого спілкування з біженцями, а також коментарів українців у соцмережах, багато хто з них побоюється, що з часом вони позбавляться свого майна, нерухомості та земельних ділянок, люди вважають, що за кордоном у них є більше прав, ніж на Батьківщині. Крім того, вони розуміють, що на них очікують великі штрафи, якщо вони не стануть на військовий облік. Все це впливає на відсутність їх бажання приїжджати в Україну.
Слід відмітити, що багато хто з українців, які перебувають за кордоном, суттєво донатить, допомаючи ЗСУ та цивільним постраждалим, але з їх позицією щодо законодавчих нововведень ніхто не рахується, і це також негативно впливає на їх бажання повернутися в Україну.
Вже третій рік мільйони українців, які покинули свої домівки після початку війни, живуть за кордоном. Центр економічної стратегії (ЦЕС) втретє провів дослідження для того, щоб дізнатися, чи планують вони повертатися в Україну. Для дослідження були використані дані опитування українських біженців, проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens.
На даний час за кордоном через війну знаходиться від 5,6 до 6,7 мільйонів українців, включаючи приблизно 1,3 мільйона тих, хто перебуває у Росії. При цьому частка українців, які бажають повернутися в Україну з кожним роком значно зменшується. Так, у листопаді 2022 року про наміри повернутися заявляли 49,7% респондентів, однак у січні 2024 року бажаючих повернутися стало лише 26,2%. Вірогідно, зараз цей показник ще більше знизився.

Велика кількість українців, які втратили бажання повертатися на Батьківщину, а також загиблих під час військових дій, призводить до катастрофічної демографічної ситуації в України, наслідками якої буде глобальна економічна і соціальна кризи.