Вступна кампанія у розпалі: гайд для абітурієнтів (інфографіка)

Найважливіше випробування цьогорічних випускників – національний мультимедійний тест – позаду. Час визначатися із спеціальностями, вишами та формою навчання. Ми промоніторили тематичні групи у соціальних мережах і з’ясували, що багато абітурієнтів та їх батьків мають купу питань щодо вступу – як розрахувати конкурсний бал, чи будуть застосовуватися регіональні коефіцієнти, скільки заяв можна подавати цьогоріч тощо.
Тож надаємо відповіді на найбільш затребувані інформаційні запити від вступників та їхньої групи підтримки.
У 2024 році для вступу на перший курс бакалаврату або магістратури для медичних, фармацевтичних та ветеринарних спеціальностей буде використовуватися рейтинговий бал. Він обчислюється на основі результатів НМТ, балів за творчий конкурс (якщо він проводиться), та єдиного фахового вступного випробування (для тих, хто його складає). Також враховуються регіональний та галузевий коефіцієнти. Рейтинговий бал округлюється до трьох знаків після коми і не може перевищувати 200 балів.
Всі коефіцієнти для всіх спеціальностей однакові. Вони представлені на сайтах вишів та на порталі МОН. Сайт Освіта.ua пропонує також цифровий калькулятор (https://osvita.ua/consultations/konkurs-ball/), де абітурієнти можуть увести свої оцінки у відповідні комірки і отримати підсумковий конкурсний бал.
Для окремих закладів освіти працює регіональний коефіцієнт. Він залежить від місця фактичного розташування вишу і становить:
- 1,07 – для вишів, розташованих у Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській областях;
- 1,04 – для вишів, що знаходяться у Дніпропетровській, Полтавській областях, а також у Бучанському районі Київської області.

При вступі на навчання в 2024 році для здобуття ступеня бакалавра зараховуються бали НМТ-2024, НМТ-2023, НМТ-2022, ЗНО-2021.
Якщо вступник пройшов тестові випробування і в минулому, і в цьому році, він має право обрати вищий бал, аби покращити шанси на успіх.
З 1 липня абітурієнти зможуть зареєструвати свій особистий електронний кабінет у системі ЄДЕБО. Чим може бути ще корисний цей портал? Тут є результати вступних кампаній, починаючи з 2018 року. Отже, можна дізнатися кількість місць державного замовлення на конкретну спеціальність у конкретному виші, прохідний бал на держбюджетні місця і відповідно оцінити свої шанси на успіх.
Свій конкурсний бал абітурієнти можуть підвищити, якщо оберуть спеціальність з особливою підтримкою держави. У 2024 році перелік таких спеціальностей ширше, ніж у минулому. Йдеться про 64 спеціальності у галузях:
- Освіта
- Природничі науки
- Математика та статистика
- Механічна інженерія
- Електрична інженерія
- Хімічна та біоінженерія
- Електроніка, автоматизація та електронні комунікації
- Виробництво та технології
- Архітектура та будівництво
- Аграрні науки та продовольство
- Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону
- Цивільна безпека
- Транспорт
Якщо за розрахунками конкурсний бал становить 130 і більше, є шанси на здобуття місця державного замовлення. Йдеться про будь-яку спеціальність, крім тих, що відносяться до галузей 081 Право, 281 Публічне управління й адміністрування, 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації, регіональні студії, 292 Міжнародні економічні відносини.
За цими спеціальностями незалежно від форми замовлення прохідний бал починається від 150.
Всі заяви подаються в електронній формі. Цьогоріч абітурієнт може подати 5 заяв на бюджет і до 10 заяв на контрактну форму навчання. При цьому вступник вказує пріоритетність – від 1 до 5, визначаючись, де він хоче навчатися найбільше і де найменше. До кожної заяви обов’язково додається мотиваційний лист.
В ньому у довільній формі абітурієнт розповідає про особисту зацікавленість у вступі на спеціальність, інформує про свої здобутки, досягнення і очікування від навчання у виші.
Не забуваємо і про такі важливі дедлайни:
Прийом заяв і документів від вступників розпочинається 19 липня. Реєстрація заяв вступників завершується о 18:00 31 липня.
Зичимо усім абітурієнтам вступити на омріяну спеціальність!