Збирати кожну гривню стає все важче: як донатять українці на потреби ЗСУ?
2022 рік став для України жорстким випробуванням в умовах війни, яка спричинила загибель тисяч людей, зруйнувала міста та села, змусила мільйони українців покинути свої домівки. У цій жахливій ситуації українці продемонстрували неймовірну стійкість та єднання. Люди згуртувалися, щоб допомагати один одному, захищати свою країну та боротися за свободу.
ІА “ФАКТ” проаналізувало, скільки українці донатять на ЗСУ та яким фондам найбільше довіряли протягом двох років війни.
У перший місяць війни люди емоційно реагували на повномасштабне вторгнення. Багато хто донатив значні кошти, щоб допомогти ЗСУ. За перші 24 години на платформу United24 було зібрано понад 30 млн дол. США. Один з українських бізнесменів задонатив 10 млн грн на “Армію дронів”. І таких прикладів безліч. Однак станом на зараз засновники фондів говорять, що за останній рік донатів стало вдвічі менше.
Огляд популярних фондів:
Фонд Сергія Притули: один із найвідоміших фондів, який збирає кошти на допомогу Збройним Силам України. За даними Forbes за початку війни фонд зібрав понад 1,8 млрд грн. В інтерв’ю “Радіо Свобода” засновник фонду Сергій Притула акцентував, що донати залежать від ситуації в Україні. На початку війни, коли жах обстрілів та невизначеність майбутнього нависли над Україною, люди масово кинулися допомагати. Донати для волонтерських організацій стали способом виразити свою лють, ненависть та водночас зробити свій внесок у боротьбу. “Ви нас бомбите? Отримайте ж нашу лють у вигляді допомоги армії! Ми будемо битися, захищатися!” – ось що відчували багато людей, роблячи перекази. Зараз, протягом війни, тенденція до донатів ще зберігається. Сергій Притула чітко окреслив проблему, з якою стикається волонтерський рух в Україні – зниження рівня довіри до фондів. Корупційні скандали справді негативно впливають на мотивацію людей донатити, адже вони не хочуть, щоб їхні кошти зникли у кишенях нечесних на руку людей. Це явище обурює. Люди зляться на чиновників, які своїми діями шкодять волонтерському руху та, зрештою, українським воїнам, які не отримують необхідну допомогу.
Фонд Сергія Притули відрізняється з-поміж інших завдяки унікальній системі звітності. Був такий випадок, коли фонд зібрав 600 мільйонів за три дні. Майже половину суми зібрали внески до 100 грн, а три найбільші пожертви сягнули 5, 2 та 1 мільйона гривень. За два роки війни фонд зібрав 18 мільярдів гривень. 84% донатів – з України, 16% з-за кордону (найбільше з Польщі та США). Середній донат: 813 гривень (1000 гривень у 2022 році, 600 гривень у 2023 році). Найбільший донат: 1 мільйон доларів (травень 2022 року).
Спецрахунки НБУ для військових та гуманітарних потреб: 692 мільйони гривень за червень.
За даними журналу Forbes з початку війни українці перерахували у фонд 17,6 млрд грн. 24 лютого Національний банк України відкрив спеціальний рахунок для збору коштів на допомогу українській армії. Цей рахунок мультивалютний, тобто на нього можна перераховувати кошти, як в іноземній валюті, так і в українській гривні. Сюди приходили кошти від міжнародних партнерів та донорів можуть допомогти Україні, перерахувавши кошти в зручний для них валюті. Український бізнес та громадяни також могли зробити свій внесок у підтримку армії, перерахувавши кошти в гривні.
Станом на сьогодні на цей рахунок надійшло понад 17 мільярдів гривень, з них майже 5 мільярдів гривень – в іноземній валюті. Допомога надходила і в таких валютах, як: китайські юані женьміньбі, японські єни, швейцарські франки, польські злоті, австралійські та канадські долари. За даними Національного банку України на його спецірахунок для допомоги ЗСУ надійшло майже 20,3 млрд грн в еквіваленті, з них понад 7,2 млрд грн – з-за кордону в іноземній валюті. Кошти надходили як від громадян та підприємств в Україні, так і від міжнародної спільноти.
Рахунок для гуманітарних потреб. Станом на 09.04.2024 залишок коштів на рахунку Міністерства соціальної політики становить понад 139 млн грн. За минулий тиждень на його рахунок надійшло понад 62 млн грн, перераховано – понад 10,6 млн грн, але у 2024 році приходить все менше і менше донатів. Влада намагається зацікавити людей донатити через різні аукціони та заходи, але як показує практика, це не дуже діє.
“Повернись живим”.
За даними, які публікує «Опендатабот» у своєму огляді зборів на армію, найбільше коштів на допомогу армії зібрав фонд “Повернись живим”. У серпні 2023-го він побив рекорд: тоді на його рахунки надійшло пів мільярда гривень, що є найкращим показником за останні півтора року.
Волонтери фонду на передову доставляють – захист (бронежилети, шоломи), нелетальну зброю (тепловізори, приціли). У червні фонд отримав для постачання ЗСУ важку техніку із за кордону. Олег Карпенко, керівник напрямку по роботі з партнерами фонду “Повернись живим” розповів журналу Forbes: якщо 28 лютого за день на рахунок фонду надійшло 410 млн грн, то станом на 6 липня – близько 9 млн грн, а це суттєве скорочення. За його словами, на початку березня було близько 100-200 компаній, які активно допомагали армії.
“На початку березня були агрокомпанії, які скидали по 15 млн грн за раз, а зараз точково, іноді бізнес надсилає 1–2 млн грн”, – розповідає Карпенко.
Українці стали все менше переказувати кошти на рахунку фонду, тому для того, щоб утримати рівень пожертв, фонд змінює структуру сайту та робить його більш зручним для користувачів. У “Повернись живим” планують налаштувати більш тісну співпрацю із міжнародним комʼюніті. Для цього фонд хоче відкрити свій філіал у США, аби залучати кошти від діаспори та американського бізнесу та постійно підтримувати українську тему в американському середовищі.
Nova Ukraine заснована у 2014 році американцями українського походження.
Її мета – допомогти розбудові постреволюційної України. До війни організація збирала $300 000–400 000 на рік. Кошти витрачали на допомогу українським благодійним фондам та культурним ініціативам. Після повномасштабного вторгнення було зібрано 1, 2 мільйони гривень. Основні напрямки допомоги: Їжа та товари першої потреби, медичне обладнання, ліки та товари для першої допомоги для ЗСУ. На сайті організації пишуть, що в 2023 році донатів стало значно менше.
Чому українці донатять менше?
У 2024 році українці стали донатити набагато менше, ніж рік тому. Про це свідчать результати опитування комунікаційної агенції Postmen. Операційна директорка БФ Markus Foundation Олена Гашинська в етері Суспільне розповіла про причини цого:
“Звісно, це дослідження правдиве, бо раніше, от як перший раз, коли ми збирали на пікапи, це було в травні минулого року і ми тоді зібрали 51 мільйон доларів за чотири дні. Зараз, звісно, такі вже збори — це неможливо. Але я хочу зробити акцент на тому, що це не зрада, це не те, що люди перестали хотіти перемоги. Просто люди більше стали жити, більше фокусуватися на своєму житті“.
Які ще причини?
- З часом люди стали менш чутливими до інформації про війну, що може призвести до зниження рівня емпатії та готовності допомагати.
- Економічні труднощі: зростання цін, безробіття та інші економічні проблеми змусили людей більше фокусуватися на власному виживанні, а не на допомозі іншим.
- Психологічна втома: люди відчувають емоційне виснаження через постійний стрес, пов’язаний з війною, що призводить до зниження їх мотивації до дії.
- Прагнення до нормального життя: люди прагнуть повернутися до звичного життя, що призводить до зниження їх готовності жертвувати своїми ресурсами.
Чому українці втомилися від війни?
- Постійно зростає кількість постраждалих від війни, тих, хто втратив близьких, житло або роботу, що призводить до емоційного виснаження та зниження готовності допомагати іншим.
- Відчуття безвиході: деякі люди відчувають, що війна затягнулася і нічого не змінюється
- Відсутність можливості планувати своє життя, перебування у тривалому стані невизначеності.
- Життя під постійними обстрілами на сигналами тривоги.
Серед причин, які сприяють зменшенню дотанів на потреби ЗСУ, також є неефективна комунікація з боку благодійних фондів: Деякі з них не доносять до людей інформацію про те, як саме використовуються їхні донати, що призводить до зниження рівня довіри та готовності допомагати. Крім того, зросла кількість шахрайських схем, пов’язаних з допомогою ЗСУ.
Водночас за даними monobank, кількість людей, які жертвують кошти на військові збори в Україні, значно зросла у 2023 році. У 2022 році через monobank на допомогу українській армії кошти перерахували 3 мільйони людей, а у 2023 році їхня кількість збільшилась до 5,7 мільйона. Сума донатів також значно зросла: з 8,5 мільярдів гривень у 2022 році до 27,4 мільярдів гривень у 2023 році. Збільшилась і середня пожертва: з 258 гривень у 2022 році до 349 гривень у 2023 році. За 2024 рік даних поки ще немає.