Коментарі юристів

Зміни в наданні статусу учасників бойових дій та соціальний захист їхніх дітей

В умовах війни статус учасника бойових дій в Україні набув особливої ваги. Тисячі військовослужбовців щодня ризикують життям заради захисту країни, а їхні родини беруть на себе важкий тягар війни в тилу. Саме тому питання соціальних гарантій, пільг, прав для військових та їхніх дітей сьогодні стоїть особливо гостро. Законодавство у цій сфері змінюється, а нові ініціативи покликані полегшити життя тих, хто платить найвищу ціну за нашу свободу.

ІА «ФАКТ» звернулося до юристів адвокатського об’єднання «Репешко і партнери», щоб детально розібратися, які саме законодавчі зміни набули чинності для власників посвідчення учасників бойових дій (УБД) і що передбачено для їхніх дітей. Фахівці пояснили, як скористатися правами на безоплатну освіту, медичну допомогу та додаткові гарантії для дітей українських захисників. Усі ці нюанси важливо знати, аби родини військових могли отримати заслужену підтримку від держави — без зайвої бюрократії та складнощів.

Хочемо повідомити, що Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку надання статусу учасника бойових дій, розширивши перелік осіб, які можуть бути визнані УБД. Зараз на отримання такого статусу можуть претендувати звільнені з полону особи, які на добровільній та конфіденційній основі залучалися Силами спеціальних операцій Збройних Сил України до виконання завдань руху опору, за винятком тих, хто добровільно здався ворогу.

Статус УБД передбачає низку соціальних гарантій, але зараз будемо казати тільки про пільги для їхніх дітей. Головні напрями підтримки дітей УБД стосуються навчання, а також оздоровлення та відпочинку.

Держава забезпечує як самим учасникам бойових дій, так і їхнім дітям, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти.

При цьому державна цільова підтримка для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти надається у вигляді:

  • повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
  • пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
  • соціальної стипендії;
  • безоплатного забезпечення підручниками;
  • безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних в закладах освіти;
  • безоплатного проживання в гуртожитку;
  • інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Якщо докладніше, то в рамках даного напрямку діти УБД мають право:

  • повної оплати навчання для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти за певним освітньо-кваліфікаційним рівнем (рівнем вищої освіти) за рахунок коштів загального фонду державного або місцевих бюджетів — у разі зарахування на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до умов та правил прийому (з урахуванням квот, установлених відповідно до законодавства);
  • пільгових довгострокових кредитів для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • першочергового переведення здобувачів освіти, зарахованих відповідно до умов та правил прийому на навчання на підставі угод, укладених з фізичною або юридичною особою, на навчання на місцях державного (регіонального) замовлення у державних або комунальних закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, що одержані за рахунок перерозподілу закладом професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти або відповідним державним замовником наявних обсягів державного (регіонального) замовлення;
  • соціальної стипендії для осіб, які навчаються за державним або регіональним замовленням за денною формою здобуття освіти.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Непридатність до військової служби по-новому: що про це необхідно знати

Слід зазначити, що на підтримку від держави можуть розраховувати діти військових, які навчаються в державних та комунальних університетах та коледжах. Для заочної форми навчання на державному рівні пільг не передбачено. Розраховувати на безкоштовне навчання в закладі освіти дітям УБД можна тоді, коли є вільні державні місця,  тобто, якщо їх ще не зайняли інші пільговики які теж мають право на відповідні пільги.

На вакантні місця державного або регіонального замовлення, якщо вони зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану (закриту) конкурсну пропозицію,  можуть бути переведені діти УБД. Такі діти підлягають переведенню в порядку черговості після дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичної операції, під час участі у Революції Гідності, бойових дій на території інших держав або під час виконання службових обовʼязків.

Для переведення такої дитини  необхідно звернутися до навчального закладу та надати копію посвідчення УБД та копію свідоцтва про народження дитини. Заклад формує запит та подає його до Міністерства освіти на отримання додаткових місць для переведення таких вступників із контракту на бюджет. У разі несвоєчасного подання документів,  що засвідчують підстави для отримання даної пільги –  переведення на вакантні місця державного/регіонального замовлення, в терміни, визначені закладами освіти, приймальні комісії та відповідні державні/регіональні замовники розглядають у межах  бюджетних місць, які залишились у наявності.

Водночас соціальна стипендія призначається студентам з пільгових категорій, за умови успішної здачі сесії, тобто не має боргів за навчальними предметами.  Аби отримати соціальну стипендію студент повинен подати заяву на ім’я ректора (керівника) свого навчального закладу, вказавши: повне ім’я; дату народження; адресу реєстрації; документ, що підтверджує право на стипендію.

Розміри соціальної стипендії у 2025 році  залежить від категорії студента та складає:

  • діти-сироти та позбавлені батьківського піклування віком 18-23 років – 4 542 грн що місяця.
  • діти-сироти до 18 років – 4 794 грн що місяця.
  • інші студенти вищих навчальних закладів – 1 180 грн.
  • студенти фахових закладів передвищої освіти – 890 грн;
  • для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти — 450 грн.

Для того, щоб отримати повну чи часткову оплату навчання за  рахунок коштів державного та місцевих бюджетів дитина подає особисто на ім’я керівника відповідного навчального закладу заяву, складену в довільній формі, із зазначенням конкретних видів державної цільової підтримки, на які особи претендують. До заяви додаються завірені в установленому порядку копії документів, які підтверджують право на одержання державної цільової підтримки. Державна цільова підтримка певного виду надається за рішенням керівника закладу освіти.

Варто мати на увазі, що пільговий довгостроковий кредит для здобуття освіти повертається з сплатою 3% річних суми заборгованості за кредитом протягом 15 років, починаючи з 12 місяця після здобуття одержувачем кредиту в установленому порядку відповідного рівня освіти до державного або місцевого бюджету з виплатою щороку однієї п’ятнадцятої частини загальної суми одержаного кредиту та відсотків за користування ним. Для укладення угоди одержувач кредиту (в разі, коли він є неповнолітньою особою, — один з його батьків або особа, яка є його законним представником) подає до навчального закладу свій паспорт та довідку про присвоєння йому реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Наступна пільга стосується  надання місць у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах. Дітям чинних УБД за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних незалежно від форм власності. Для того, щоб  скористатися даною  пільгою, необхідно звернутися до керівника відповідного закладу із заявою (зразки та бланки надає сам заклад), долучити до неї копію посвідчення УБД, свідоцтво про народження дитини, медичну довідку про здоров’я дитини. Труднощі з реалізацією даної пільги можуть бути пов’язані з тим, що у дошкільних навчальних закладах існують квоти на кількість пільговиків у групі: їх має бути не більше ніж 20%. Дошкільний навчальний заклад може відмовити, якщо вже набрана кількість дітей-пільговиків, тому варто звертатися завчасно для з’ясування поточної ситуації саме у вашій громаді.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  ТЦК зупинив на вулиці: як грамотно діяти, коли ви з дитиною

Ще одна пільга стосується безоплатного харчування в загальноосвітніх навчальних закладах. Річ у тім, що дітям, чиї батьки мають посвідчення УБД, харчування може бути надане за рахунок місцевого бюджету за рішенням відповідної ради. Зазвичай практика йде тим шляхом, що безоплатне харчування надають лише дітям 1-4 класів за рішенням відповідних рад. З’ясувати питання що до наявності у доступі  даної  пільги можна, звернувшись до органів управління освіти (відділів, управлінь, департаментів освіти) територіальної громади. При наявності зазначеної пільги в даній територіальній громаді, необхідно звернутися до керівництва закладу освіти з відповідною заявою та надати копію документів, що підтверджують   УБД. Заклад освіти не має права вимагати для підтвердження пільги документи, не передбачені законодавством.

Щодо оздоровлення та відпочинку дітей УБД. Дітям, батьки яких мають статус  УБД віком від 7 до 18 років, першочергово надаються місця в дитячих оздоровчих таборах за місцем проживання їхніх сімей, незалежно від форми власності табору. Державні органи забезпечують дітей пільгової категорії путівками до санаторно-курортних, дитячих закладів – оздоровлення не більше одного разу на рік за рахунок коштів державного бюджету.

Придбані за рахунок коштів державного бюджету путівки до дитячих закладів надаються безоплатно або з частковою оплатою вартості (в розмірі 10, 20, 30 і 50 відсотків вартості путівки), яка сплачується за рахунок батьків (або осіб, які їх замінюють) або коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок і фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством.

Для використання даної пільги потрібно звернутись до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника\дитини. Для реалізації зазначеної пільги потрібні наступні документи: копія свідоцтва про народження дитини, копія посвідчення УБД, форма первинної облікової документації №079/о «Медична довідка на дитину, яка від’їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку».

Діти УБД також мають право на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів з пільговою оплатою вартості путівок у розмірах та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України з урахуванням доходу не більше одного разу на рік. Аби скористатися даною пільгою потрібно звернутися до органів військового управління з відповідною заявою, додавши свідоцтво про народження дитини та посвідчення УБД.

Головне, на чому хочемо наголосити – якщо маєте підстави та бажання скористатися якоюсь з зазначених пільг – будьте активними! Ніхто й ніде не перевіряє чи є батьки конкретної дитини УБД, такого єдиного реєстру не існує. Державні соціальні органи взагалі живуть за принципом – не турбуйте нас й ми вас ніколи не потурбуємо. А тому питайте, наполягайте та вимагайте те, що гарантовано вам чинним законодавством!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку