Іран проти Ізраїлю: нова “дивна” війна (SWOT-аналіз)
В ніч з 13 на 14 квітня Іран здійснив широкомасштабну повітряну атаку на Ізраїль, були відправлені сотні повітряних цілей на ізраїльську територію — і майже всі з них були збиті системами ППО. Це, принаймні, офіційно. В Єрусалимі повідомили про ліквідацію 99% цілей, а в Тегерані заявили, що атака була куди більш успішнішою, ніж очікувалося. На даний час Ізраїль готується до своєї відповіді, а США він неї відговорюють. Чому іранці напали на ізраїльтян? Що може привести до відповіді Ізраїлю? ІА “ФАКТ” надає аналіз і прогнози.
Щоб зрозуміти рівень конфліктності, треба усвідомити весь ступінь взаємної ненависті між євреями і арабами, бо це має стародавні історичні корені, та наразі він не просто високий — він вибухає. Ми не будемо заглиблюватися в історію, адже для цього потрібно було б писати об’ємний матеріал. Скажемо просто: ворожнеча між іранцями та ізраїльтянами триває вже багато десятиліть. Іран фактично не визнає або навіть не вважає Ізраїль за державу, а також право його населення існувати взагалі. Звичайно, провокацією для останньої атаки став напад на іранське посольство в Сирії, під час якого були вбиті впливові іранські офіцери КСІР. Іран пообіцяв “відплату”, і вона настала у вигляді масштабної повітряної атаки на Ізраїль.
За повідомленнями іноЗМІ під час конфлікту було вбито велику кількість іранських військових генералів, а також вчених-ядерників. Крім того, ізраїльські кібератаки неодноразово вражали військові об’єкти, ядерні установки та цивільну інфраструктуру по всьому Ірану. При цьому його готовність відповідати на це свідчила, що існує вірогідність виведення війни з Ізраїлем із тіні. Навіть зараз іранське військове командування, прагнучи продемонструвати свою силу, побоюється початку війни з Ізраїлем, яку вони можуть не виграти.
Що стосується можливої відповіді Ізраїлю, то це може призвести до ескалації конфлікту. Ізраїль має велику військову потужність і здатність до відповіді на таку атаку. Потенційна відповідь Ізраїлю може включати проведення контратак або навіть збільшення військових операцій проти іранських об’єктів в Сирії та інших регіонах.
Щодо залучення США до війни: все залежить від їх реакції на ескалацію конфлікту, бо вони мають стратегічні інтереси та обов’язок захищати своїх союзників, включаючи Ізраїль. Однак вони можуть бути доволі обережними у втручанні в це протистояння, щоб уникнути ще більших наслідків.
Насправді конфлікт між Іраном та Ізраїлем відбувається дуже дивно через дивергенцію у висновках щодо ефективності атаки. Ізраїль та його союзники стверджують, що більшість цілей було ліквідовано, використовуючи свої системи ППО. У той час як Іран заявляє, що атака була успішнішою та виправдала осі очікування. Ця суперечливість у відомостях і ставленні обох сторін щодо результатів атаки створює повну невизначеність і підвищує напругу в державах. У підсумку – це веде до питання щодо подальшого перебігу подій і ймовірність все більшого розвитку конфлікту між Іраном і Ізраїлем, а також можливий вплив на міжнародну політику і безпеку.
Після удару ЦАХАЛу по іранському посольству і тривалих боїв в секторі Газа, де Іран підтримує ХАМАС, Іран мав вільний вибір у способі відповіді, включаючи асиметричні та неочікувані методи. Проте було обрано прямий і доволі недоречний повітряний удар. Цікаво, що Іран попереджав про такі «нальоти» заздалегідь – за декілька днів і за кілька годин до атаки анонсували запуски ракет та безпілотників. Усі вони наближалися до Ізраїлю від 10-20 хвилин до кількох годин, і більшість цілей було збито ще в повітрі.
Стратегія оборони Єрусалима ґрунтується на передових системах ППО: у місті є три оборонні кола, обладнані новітнішими технологіями, що забезпечує можливість захисту від атак без особливих труднощів. Існує доволі малий перелік інших країн, які змогли б впоратися з такою загрозою краще. Крім того, ізраїльтяни мають досвід протистояння тисячам ракет із Гази, тоді як у даному випадку їх було всього кілька сотень.
Отже, вимальовується версія, що Іран мав просто “щось” зробити і так “відповісти”, лише для того, щоб зберегти обличчя перед ісламським світом, але сама держава не прагнула до повномасштабної ескалації. Таким чином, атака виглядала скоріше як формальність, ніж реальне прагнення завдати шкоди Ізраїлю, проводяться певні політичні ігри.
Прогнози щодо подальшого перебігу подій
Можливо, ми стаємо свідками посиленням ескалації конфлікту, але з деякими змінами. Навіть якщо, США зможуть переконати Ізраїль утриматися від відповідних ударів, Іран знайде інші способи нашкодити – зміцненням боїв у Газі, вбивствами лідерів “Хезболи” та КСІР, диверсіями та терактами і так далі. Перелік доволі великий і війна триватиме чи в одній, чи в іншій формі. Ізраїль опинився втягнутим у боротьбу в Газі, що негативно впливає на його медійний образ. Атака Ірану стала для Єрусалима можливістю продемонструвати своє право на самозахист, але Захід виступає проти продовження взаємних ударів. Тегеран також не бажає повномасштабної війни, віддаючи перевагу діяти лише через своїх союзників.
У цій ситуації основна стратегія Ізраїлю полягає у максимальному використовувати напад Ірану для підготовки доречної відповіді та привернення уваги міжнародного співтовариства. США та їх союзники також можуть бути долучені до цього конфлікт, а у підсумку – це може призвести до повномасштабної війни на Близькому Сході з можливими глобальними наслідками, однак наразі такий сценарій є доволі малоймовірний.
Саме тому іранський удар по Ізраїлю можна назвати “дивною війною” – багато шуму і новин через маленьку загрозу, яка може навіть не мати серйозних наслідків для держав і міжнародних відносин. Яким буде розвиток подій і чи вплине він на ситуацію на Близькому Сході та у світовій політиці, стане зрозуміло найближчим часом.
Підсумовуючи наведені факти, зробимо стислий SWOT-аналіз конфлікту між Іраном та Ізраїлем
Сильні сторони:
- військовий потенціал: Іран має розвинену військову базу, зокрема, ракетні та артилерійські сили, які можуть бути використані для обстрілу цілей в Ізраїлі;
- географічне розташування: Іран знаходиться у відносної близькості до Ізраїлю, що дає можливість здійснювати удари по цілях у Ізраїлі з далекої відстані.
Слабкі сторони:
- потенційна відповідь Ізраїлю може бути дуже сильною та ефективною;
- міжнародна реакція та можливі наслідки для Ірану від такої дії;
- виявлення обмеженості атакуючої здатності Ірану, адже тотальну більшість його дронів та ракет вдалося збити.
Можливості:
- підтримка від інших країн, які зараз сприймають Ізраїль як загрозу, повернення прихильності світу на бік цієї країни, хоча її дедалі частіше критикували за надмірну жорстокість проти палестинців;
- можливість змусити Ізраїль відреагувати та втратити міжнародну підтримку через відповідь на агресію.
Загрози:
- потенційна відповідь Ізраїлю може призвести до ескалації конфлікту в між країнами;
- нові санкції Заходу проти Ірану;
- США можуть прямо виступити за свого союзника – Ізраїль;
- іранські проксі можуть стати ще більш жорстокими та войовничими;
- ще більше зближення Ірану з Китаєм та Росією;
- виробництво ядерної зброї Іраном, якщо вона не зможе захиститися від Ізраїлю звичайною зброєю;
- провокація війни на Близькому Сході.
Як конфлікт між Іраном та Ізраїлем може вплинути на Україну
Економічні наслідки: ескалація конфлікту може призвести до зростання цін на нафту та газ, що може негативно вплинути на економіку України через збільшення енергозалежності та зростання цін на енергоносії.
Безпека та стабільність: загострення конфлікту у Близькому Сході може призвести до загострення геополітичної ситуації в світі та збільшення ризиків для безпеки та стабільності в Україні через можливі наслідки для світового порядку та реакцію інших країн.
Дипломатичні наслідки: Україна може опинитися в ситуації, за якої їй доведеться вибирати між підтримкою однієї зі сторін конфлікту або прийняттям нейтральної позиції, що може мати наслідки для її міжнародних відносин.
Міжнародні зв’язки: реакція України на події у Близькому Сході може вплинути на її відносини з іншими світовими гравцями, що може мати вплинути на її міжнародний статус та обсяги надання фінансової й іншої підтримки під час війни
Отже, конфлікт між Іраном та Ізраїлем може мати далекосяжні наслідки як для України, так і інших країн, тому важливо уважно спостерігати за розвитком ситуації, аналізувати події та робити висновки.
Чистый договорняк
Політика на цьому і будується.