Політична

Кадрова політика дипломатичного відомства: кого призначають послами України

У світі, де існує багато країн, ідеологій, територіальних суперечок та релігійних розбіжностей, міжнародні конфлікти і війни, нажаль, є неминучим явищем.

Їх недопущення або вирішення здійснюється за допомогою дипломатії, ключовою постаттю якої є посол. Цей посадовець діє як одноосібний представник держави і відіграє одну із ключових ролей в процесі формування та підвищення іміджу держави на міжнародній арені, саме від нього багато в чому залежить забезпечення її національних інтересів і безпеки.

Дипломатія є цілим мистецтвом ведення переговорів, вирішення гострих питань та налагодження добросусідських відносин. Дипломатичні зусилля допомагають пом’якшити напругу та налагодити діалог між країнами, а також знаходити певні взаємовигідні компроміси і домовленості. Для вирішення цих вкрай відповідальних питань послами країн повинні бути тільки високопрофесійні фахівці, які мають профільну освіту, а також великий досвід роботи.

ІА “ФАКТ” вивчило послужний список послів України – їх освіту та досвід в дипломатичній сфері. З’ясувалося, що деякі з них є досвідченими фахівцями. Серед них:

Надзвичайний і Повноважний Посол України в республіці Австрія Василь Химинець, який має профільну освіту і досвід дипломатичної роботи з 1997 року.

Надзвичайний і Повноважний Посол України у ФРН Олексій Макеєв має профільну освіту, розпочав дипломатичну кар’єру у Міністерстві закордонних справ України з 1996 року.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Іспанія Сергій Погорельцев закінчив Київський державний університет ім. Тараса Шевченка за спеціальністю “перекладач іспанської та англійської мов, викладач іспанської мови”,  однак на дипломатичній роботі знаходиться з 1992 року.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща Василь Зварич закінчив факультет міжнародних відносин Львівського державного університету імені Івана Франка, на дипломатичній роботі з 1999 року.

Надзвичайний і Повноважний Посол України у Фінляндській Республіці Ольга Діброва закінчила відділення сходознавства Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Інститут журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Працює в системі органів дипломатичної служби України з 1999 року.

Водночас певна кількість послів України була призначена з числа колишніх топ-чиновників із команди президента, народних депутатів, військових, юристів, підприємців, але не кадрових дипломатів. Вони не мають профільної освіти, а деякі – навіть досвіду роботи в держслужбі.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в республіці Болгарія Олеся Ілащук закінчила Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича за спеціальністю “Країнознавство”, займала посади керівниці та співзасновниці ювелірної компанії “ДЖЕММА”, гендиректорки компанії СтарПак (виробництво тари та пакування), була керівником фірми “ДІДЖІТАЛ-ПК ЛТД” (оптова торгівля комп’ютерами та програмним забезпеченням), а також займалася приватною практикою у сфері гештальт-терапії у місті Києві. ЇЇ призначення на посаду без жодного досвіду дипломатичної або іншої державної діяльності викликало неоднозначну реакцію серед дипломатів та громадськості.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в США Оксана Маркарова має ступінь магістра з екології в Києво-Могилянській академії та ступінь магістра в галузі міжнародних державних фінансів та торгівлі в Університеті штату Індіана (Блумінгтон, США). З 1998 по 1999 рік та з 2001 по 2003 рік працювала радником з питань економічної політики, менеджером із зовнішніх та корпоративних комунікацій в американському фонді прямих інвестицій Western NIS Enterprise Fund. Працювала у Світовому банку в США відповідаючи за банківський сектор та фінансові ринки Європи та Середньої Азії, головою правління компанії ІТТ-Інвест, головою правління інвестиційної групи ІТТ, заступником міністра фінансів, міністром фінансів. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Італійській Республіці Ярослав Мельник закінчив Київський національний університет імені Т.Шевченка, Інститут міжнародних відносин, Національний університет водного господарства та природокористування за спеціальністю “економіст”. Працював перекладачем, директором департаменту майнового страхування в ТДВ “Київське страхове товариство”, менеджером зі страхування в АТЗТ “Перша міжнародна страхова група”, заступником керівника Протоколу Прем’єр-міністра України, заступником керівника торговельно-економічної місії у складі Посольства України в Італійській Республіці, в Департаменті з питань Державного Протоколу та Церемоніалу Офісу Президента України. Досвіду дипломатичної роботи не має.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Який шлях має обрати Україна: дорогу до ЄС чи реформи Хав'єра Мілея?

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Державі Ізраїль Євген Корнійчук закінчив Мінське Вище військово-політичне училище за спеціальністю “викладач історії та суспільствознавства”, Київський державний університет ім. Т.Шевченка за  спеціальністю “юрист-правознавець”, Південний Методистський Університет, юридичну школу, був народним депутатом України 5-го і 6-го скликання, працював старшим партнером юридичної фірми “Магістр & Партнери”, генеральним директором Управління приватним корпоративним інвестиційним фондом ТОВ “Київ Глобал”, першим заступником Міністра юстиції України. Працював в системі органів дипломатичної служби України  з 1998 по 2000 рік.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Китайській Народній Республіці Павло Рябікін закінчив Київський національний університет ім.Т.Г.Шевченка, спеціальність “Правознавство”. Працював референтом-перекладачем німецької мови, юристом ТОВ “Василь Кисіль і Партнери”, на керівних посадах інфраструктури водного транспорту, був заступником міністра транспорту та зв’язку України, гендиректором державного підприємства “Міжнародний аеропорт “Бориспіль”, головою Державної митної служби України, міністром з питань стратегічних галузей промисловості України. Був обраний народним депутатом України. Досвід дипломатичної роботи – з 2009 по 2010 рік був Надзвичайним і Повноважним Послом України в Королівстві Данія.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Канаді Юлія Ковалів має ступінь магістра з економічної теорії в Києво-Могилянській академії та ступінь магістра з управління суспільним розвитком Національної академії державного управління при Президентові України, проходила курс навчання з лідерства та менеджменту в школі ім. Дж. Кеннеді Гарвардського університету. Працювала в приватному секторі, міжнародній аудиторській компанії, на керівних посадах підприємств енергетичного сектору, координатором економічних реформ в Координаційному центрі з упровадження економічних реформ при Президентові України, у Національній комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг, представником держави Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, була першою заступницею Міністра економічного розвитку та торгівлі України, заступником керівника Офісу Президента України. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Азербайджанській Республіці Юрій Гусєв закінчив магістратуру в Київському Національному Економічному Університеті, очолював комерційні компанії, працював в різних органах державної влади – керівником групи радників Міністра економіки, директором департаменту національних проєктів, радником міністрів фінансів, інфраструктури, екології та природних ресурсів, керівником департаменту економічної активності в Міністерстві оборони України, був приватним підприємцем, головою Херсонської обласної державної адміністрації, генеральним директором Державного концерну “Укроборонпром”. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

Надзвичайний і Повноважний Посол України у Франції та в князівстві Монако Вадим Омельченко закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого. Проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах оперативного складу, двічі працював радником спікерів парламенту України, керував групою радників віцепрем’єр-міністр України з економічних реформ, працював консультантом парламентського комітету з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією, викладачем в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Шевченка та Дипломатичній академії при МЗС України, президентом Інституту Горшеніна. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

Надзвичайний і Повноважний Посол України у Швейцарській Конфедерації та Князівстві Ліхтенштейн (за сумісництвом) Ірина Венедіктова закінчила Харківський національний університет внутрішніх справ за спеціальністю “Правознавство” та “Менеджмент”. Працювала викладачем, арбітром Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, т.в.о. Директора Державного бюро розслідувань, Генеральним прокурором України.  Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

Надзвичайний і Повноважний Посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії Валерій Залужний – генерал у відставці, закінчив Національну академію оборони України, Національний університет оборони України імені Івана Черняховського, магістеріум Острозької академії за спеціальністю “Міжнародні відносини”, знаходився на службі в ЗСУ. 8 лютого 2024 року звільнений з посади Головнокомандувача Збройних Сил України, у травні призначений послом. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Вибори до Європарламенту та їх значення для України

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко, генерал-лейтенант у відставці, закінчив Київське вище загальновійськове командне училище, Національний університет оборони України, обіймав командні та штабні посади в Командуванні Сухопутних військ, Генеральному штабі та Міністерстві оборони України, був начальником Управління євроатлантичної інтеграції та директором Департаменту воєнної політики, стратегічного планування та міжнародного співробітництва Міністерства оборони України. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Індія Олександр Поліщук – генерал-майор у відставці, закінчив Київське вище загальновійськове командне училище та Академію Збройних Сил України. Проходив службу на командних та штабних посадах у підрозділах Збройних Сил України та Міністерства оборони України, працював в Апараті Ради національної безпеки і оборони України. Займався експертно-аналітичною роботою у недержавній організації та науковою роботою в Національному інституті стратегічних досліджень, заступником Міністра оборони України. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Таджикистан Валерій Євдокимов, генерал-майор у відставці, закінчив Інститут прикордонних військ України та Академію Служби безпеки України. Служив на різних посадах у Державній прикордонній службі України, в Управлінні державної охорони України, був Головою Служби зовнішньої розвідки України. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

Крім того, на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Молдова планується призначити Олексія Данілова, кандидатуру якого вже погодив Президент України. Данілов закінчив Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Луганський інститут внутрішніх справ МВС України та Луганський педагогічний університет ім. Шевченка. Працював вчителем, ветеринаром-фельдшером, головою кооперативу “Білий Лелека”, директором МПП “Вєра”, головою Луганської міськради народних депутатів, викладачем, радником Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва, головою Луганської облдержадміністрації, очолював Український фонд підтримки підприємництва, був Секретарем Ради національної безпеки і оборони України. Досвіду дипломатичної роботи і відповідної освіти не має.

За даними Forbes, Володимир Зеленський за свою каденцію призначив всього 102 послів, 18 з яких не мають дипломатичного досвіду і відповідної освіти. У Міністерстві закордонних справ заявили: “це є звичайною міжнародною практикою”,  “за останні два роки усі некадрові дипломати, які стали послами, демонструють гідні результати роботи”.

Однак екс-міністр закордонних справ України та екс-посол України у Німеччині Павло Клімкін вважає, що причинами “політичних” призначень послів є брак кадрів. У 2023 році чинним міністром Дмитром Кулебою навіть було оголошено перший в історії відкритий набір послів до 21 країни серед людей, які не працюють в системі МЗС.

Ігор Кизима, що працював у 1995-2023 роках дипломатом, вважає:

“Ілюзія “кадрового голоду” створюється, якщо не бачити в Україні величезної армії талановитих і кваліфікованих спеціалістів лише тому, що вони поза межами нині привладного оточення”.

Чому так дивно будується кадрова політика дипломатичного відомства? Чому в законі України “Про дипломатичну службу” не визначено чітких критеріїв відбору та кваліфікаційних вимог до послів, як цього вимагають інші спеціальності, навіть набагато менш відповідальні? Як може посол без фахової освіти та досвіду роботи представляти державу у міжнародних відносинах і компетентно вести переговори, захищаючи національні інтереси України? Ці питання залишаються поза увагою суспільства, але їх обов’язково треба порушувати, адже від ефективної кадрової політики безпосередньо залежить успішна дипломатія, яка є обличчям нашої держави та забезпеченням її національної безпеки.

Як відомо, недальновидна дипломатія або інтелектуальна криза у зовнішній політиці суттєво знижує міжнародний імідж держави. Успішність діяльності послів і дипломатів впливає на зміцненні місця держави у системі міждержавних відносин, а також гармонізацію її національних інтересів з інтересами інших держав, що особливо актуально для країни, на території якої ведуться бойові дії.

2 Коментарі

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку