Краса чи ризик: чому навіть найпопулярніші процедури можуть стати фатальними
Кожна жінка мріє виглядати ідеально, і в сучасному світі косметичних процедур здається, що це лише питання грошей та часу. Чи хочете ви бездоганну шкіру, пухкі губи або ідеальний ніс — усе доступно! Але що, коли ця гонитва за красою закінчується не омріяним відображенням у дзеркалі, а жахом, який важко приховати? Укол, що перетворює обличчя на чужу маску, операція, яка залишає шрами не тільки на тілі, але й на душі. Історії про невдалі косметичні втручання показують: ціна краси може бути значно вищою, ніж ми готові заплатити.
Сьогодні, в епоху безмежних можливостей краси, кожен може отримати “чудо” за допомогою уколу ботоксу чи хірургічної корекції. Ми бачимо глянцеві обличчя на екранах і в рекламі, де кожна риса здається ідеальною. Але за блиском досконалих образів ховаються темні сторони індустрії, про які рідко говорять. Що відбувається, коли краса стає не даром, а справжньою катастрофою?
Популярність косметологічних процедур у світі
За даними International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS) у 2023 році кількість хірургічних та нехірургічних косметичних процедур у світі зросла на 3,4% і становить 34,9 млн. Загалом, включаючи нехірургічні процедури (наприклад, ботокс і філери), було виконано близько 25 млн процедур.
Найпопулярнішими хірургічними процедурами залишаються:
- збільшення грудей – 4,1 млн процедур (53,7%);
- ліпосакція – 2,2 млн процедур (26%);
- корекція повік – 1,7 млн процедур (24%);
- ринопластика (пластика носа) – 1,1 млн процедур (21,6%).
Збільшення грудей та ринопластика найбільш популярні серед людей віком від 18-34 років (65,8%), а ін’єкціями батоксу користуються люди віком від 35-50 років (49%).
Серед нехірургічних процедур лідерами є ін’єкції ботоксу та філерів, а також лазерна епіляція. Наприклад, у США лише за 1 рік в середньому виконується понад 7 млн косметичних процедур, з яких понад 15 млн є нехірургічними. Серед нехірургічних процедур найбільш популярними є ін’єкції ботулінічного токсину (ботокс) – понад 4,4 млн процедур на рік, та ін’єкції гіалуронової кислоти (філери) – понад 2,6 млн процедур. Витрати на косметичні послуги в США перевищують 9 млрд длр щороку.
У Європі попит на косметичні процедури постійно зростає, особливо у таких країнах, як Німеччина, Італія та Франція. За даними ISAPS, у Європі хірургічні процедури складають близько 35% від загального числа процедур, причому найбільш популярними є ліпосакція та пластика грудей. Найбільший попит на нехірургічні процедури спостерігається у Франції та Німеччині, зокрема на ін’єкції ботоксу та контурну пластику обличчя.
Південна Корея є одним із лідерів у світі за кількістю проведених косметичних операцій на душу населення. У середньому 1 з 5 жінок у Сеулі пройшла якусь косметичну процедуру. Найбільш популярні процедури в Південній Кореї — це блефаропластика (корекція повік), ринопластика та ін’єкції філерів.
В Україні спостерігається стабільне зростання попиту на косметологічні послуги, зокрема на нехірургічні процедури, такі як ботокс, контурна пластика обличчя та ін’єкції гіалуронової кислоти. Згідно з неофіційними даними, в Україні кількість косметичних процедур збільшується на 10-15% щороку.
Краса ціною життя
Нещодавно в мережі Інтернет поширилася звістка про смертельний випадок під час проходження косметичної процедури, про що повідомила поліція Харківщини. Як стало відомо за матеріалами справи, клієнтка прийшла до косметологічного салону для проведення лазерного ліполізу (безопераційна процедура, спрямована на зменшення об’ємів тіла та корекцію фігури – ред.) Як правило, для проведення даної процедури застосовується місцева анестезія. Косметологиня зробила жінці в короткий проміжок часу близько 20 ін’єкцій без проведення обов’язкових попередній лабораторних досліджень, куди входить визначення маси тіла для встановлення дози, а також алергопроба. Внаслідок неправильних дій косметологині, була перевищена концентрація препарату щонайменше в 15 разів, що призвело до смерті пацієнтки. 33-річній косметологині було повідомлено про підозру у скоєнні вбивства через необережність. Їй загрожує покарання у вигляді 5 років позбавлення волі.
Новина одразу викликала бурю емоцій серед користувачів Instagram.
Sataichkina.e.a, користувачка Instagram:
“Ото позакінчують курси косметолога за тиждень занять, ще й онлайн, ще й перевірка така, закрийте очі-відрийте, ага, все добре, ви готові. Мені дитині так шкіру зіпсували, бо теж невірно дозу порахували”
Hubska_o_o, користувачка Instagram:
“Поки за вбивство людини дають п’ять років позбавлення волі, то нічого в Україні не зміниться, на жаль. Куди не глянь, скрізь спеціалістки недільних курсів в медичних костюмах”
Bezypre4naya17, користувачка Instagram:
“Тому що всі косметологи повинні бути з медичною освітою, а у нас їх кожен другий, навідкривали кабінетів, це просто жах”
Майже кожен другий коментар під постом про наявність обов’язкової медичної освіти для косметолога. Отже, знають жінки, як має бути, але чомусь забувають про цей важливий факт і, не перевіривши документи, лягають на процедури на свій страх та ризик. І таких жахливих випадків з понівеченими долями, або, взагалі, летальними наслідками безліч.
Однією з таких жертв невдалої косметологічної процедури стала 22-річна львів’янка Марта. Дівчина вирішила зробити свої губи пухкими і записалася на просту процедуру до одного з львівських косметологічних салонів. Під час уколу в губи дівчина відчула сильне печіння. Косметологиня її заспокоїла, сказавши, що набряк спаде через годину. Але вдома губи ще збільшилися у розмірі.
“Приблизно за два тижні, коли набряк почав сходити, філер із губ мені забирали спеціальним препаратом у тому ж салоні. Я й досі проходжу курс косметології та лікування. За збільшення губ заплатила 4999 гривень. Ліквідування наслідків уже оплачував салон, бо погрожувала їм скаргами та судом. Свою помилку вони аргументували тим, що нібито в мене виникла реакція на препарат, але підозрюю, що речовина, яку мені вкололи, була сумнівної якості. Це вже зараз я розумію, що треба було наполягти, щоби косметолог усе розпаковував у моїй присутності, показав термін придатності препарату”, – ділиться неприємним досвідом Марта.
Професійні косметологи, дерматологи, пластичні хірурги в один голос стверджують, що так звані ін’єкції краси безпечні тільки тоді, коли їх робить сертифіковані спеціалісти. Мають бути дотримані правила зберігання препарату, стерильності та введення. Перед тим, як колоти ін’єкцію краси, потрібно впевнитися у кваліфікації лікаря, а також ознайомитися з відгуками, які залишили про нього клієнти. При цьому відгуки варто шукати не на сайті клініки, а на незалежних спеціалізованих форумах. Також не варто вестися на знижки чи оголошення на кшталт “шукаю модель”. Зазвичай їх розміщують люди, які не мають великого досвіду, а от шкоди можуть нанести чимало.
Як зазначають лікарі-дерматологи, найчастіше молоді люди просять зробити їм аугментацію губ (ін’єкційну процедуру, за допомоги якої коригується та збільшується об’єм і форма губ – ред.). А от уколи краси в чоло молодим пацієнткам робити ще зарано. Проте дуже часто такі процедури 20- або 30-річним готові робити безвідповідальні косметологи. Наслідки невірно проведеної процедури дуже неприємні: синці, рубці, гнійники, навислі брови тощо.
“Щотижня приходять на прийом дівчата і жінки, яким неправильно підібрали препарат, ввели не в ту ділянку обличчя або не розрахували дозу. Зазвичай це роблять некваліфіковані лікарі або люди, які не мають до медицини ніякого стосунку, використовують несертифіковані препарати. І ми змушені мати справу з гіперкорекцією або ускладненнями із залишковими явищами”, – пояснює Ярина Яремчук, дерматологиня і дерматовенерологиня Львівської міської косметологічної лікарні.
За словами спеціалістів, бувають випадки, коли некваліфіковані люди вводили філер у кінчик носа, внаслідок чого наставав некроз і пацієнта чекало хірургічне втручання. Після неправильно зроблених ін’єкцій може відбутися некроз міжбрівної ділянки. Якщо ділянка періорбітальна, людина може втратити зір.
“Свідоме використання несертифікованих препаратів, у тому числі імплантів для збільшення грудей, є грубим порушенням, яке наражає передусім пацієнта на різні проблеми. Найчастіше наслідком цього є бажання організму позбутися стороннього тіла, що він успішно робить. Також можуть мати місце як інфекційні ускладнення, так і зміщення або міграція препарату, алергічні реакції”, – пояснює всю небезпечність ситуації пластичний хірург Назар Калинович.
Небезпеки, приховані за ін’єкціями та скальпелем
Мрія про досконалу зовнішність перетворилася на масову лихоманку. Тисячі людей щодня йдуть під скальпель або на процедури з ін’єкціями, бажаючи “підкоригувати” себе заради омріяного ідеалу. Але що відбувається, коли ця мрія обертається на кошмар? Як виявилося, ціна краси може бути набагато вищою, ніж ви собі уявляєте – і не тільки в грошовому еквіваленті.
Кожна косметична процедура, навіть на перший погляд проста, несе ризик інфекцій. Некваліфіковані косметологи можуть використовувати нестерильні інструменти або неякісні препарати. Це може призвести до запалень, утворення абсцесів або навіть некрозу тканин. Особливо небезпечними є ускладнення після ін’єкцій філерів або ботоксу. Ін’єкції, виконані неправильно, можуть заблокувати судини, що призведе до відмирання тканин, і виправити таку проблему буде майже неможливо. Склад препаратів для косметологічних процедур може містити компоненти, на які організм реагує непередбачувано. Іноді алергія проявляється лише на наступний день або через кілька тижнів після процедури, викликаючи набряки, сильне почервоніння або утворення рубців. Філери та ботокс можуть кардинально змінити риси обличчя. Проте невдало виконана процедура здатна перетворити ваше обличчя на справжню “маску”. Завищені скули, асиметричні губи або “заморожений” погляд – це ті непоправні наслідки, з якими клієнти можуть зіткнутися через низьку кваліфікацію косметолога або неправильне введення препарату.
На ринку існує безліч несертифікованих препаратів, які косметологи можуть використовувати через їхню дешевизну. Це можуть бути підробки відомих брендів або препарати сумнівного походження, які не пройшли належні дослідження. Використання таких засобів може призвести до довгострокових проблем зі шкірою, включаючи алергії, деформації та постійні набряки.
Пластичні операції, такі як ліпосакція, збільшення грудей чи ринопластика, несуть в собі значно більше ризиків. Неправильна робота хірурга може закінчитися рубцями, асиметрією або навіть повною деформацією частини тіла. Більше того, є ризик пошкодження нервів, що може призвести до втрати чутливості або навіть рухливості деяких ділянок тіла.
Відповідальність за невдало проведені косметичні процедури
Чи несе косметолог або хірург відповідальність за невдалі процедури? З юридичної точки зору, ситуація не така однозначна. Багато хто вважає, що підписання договору або згоди на процедуру знімає відповідальність з клініки або лікаря, але це не завжди так.
У розвинутих країнах, таких як США чи Європейський Союз, пацієнти мають право на судовий позов у разі невдалої або шкідливої процедури. Судові позови проти пластичних хірургів — це поширена практика, і в багатьох випадках пацієнти отримують компенсації за моральні й фізичні збитки. Проте навіть у цих країнах судові процеси можуть затягуватися на роки, а результат справи залежить від доказів, які може надати пацієнт.
У більшості країн косметологи повинні мати відповідні ліцензії та сертифікати, які підтверджують їхню кваліфікацію. Якщо процедура проведена некваліфікованою особою або з використанням несертифікованих засобів, це може стати підставою для позову. Однак у багатьох країнах, включаючи Україну, ліцензування та контроль за косметологічними послугами не завжди є достатньо суворими. Це створює величезні ризики для пацієнтів.
Невеликі салони краси та косметологи, що працюють без належних ліцензій або поза офіційними клініками, часто уникають відповідальності. Багато з них взагалі не мають юридичних зобов’язань перед клієнтами. У таких випадках пацієнти часто залишаються сам на сам з проблемами, не маючи можливості отримати компенсацію чи провести повторне лікування.
Кожен, хто замислюється про косметичні процедури, має зважати не лише на обіцянки швидкого результату, а й на можливі наслідки. Невдалий укол чи операція можуть перетворити ваше життя на жах, залишивши не тільки фізичні, але й психологічні шрами. У гонитві за досконалістю важливо пам’ятати: справжня краса не в ідеальних рисах, а у вашому здоров’ї та гармонії з собою.
Краса може бути привабливою мрією, але її справжня ціна часто прихована за рекламними обіцянками та блискучими обкладинками. Для одних невдалий укол чи операція — це просто розчарування, яке можна виправити, для інших — це жахливі наслідки, з якими вони житимуть усе життя. Травмовані обличчя, зруйноване здоров’я і психологічні рани — це ті страшні реалії, про які рідко говорять у світі індустрії краси. В гонитві за досконалістю ми забуваємо, що найважливіша краса — це не та, яку можна “виправити” скальпелем, а та, що не має ціни.