Між імпічментом і увічненням на 100-доларовій купюрі: як Америка реагує на новий політичний маніфест Трампа

Коли Дональд Трамп увійшов до Палати представників для свого звернення до Конгресу, сержант Палати, як і завжди, оголосив: «Містер Спікер, президент Сполучених Штатів». Це був, мабуть, єдиний момент тієї ночі, який нагадував про політичну традицію та формальності. Усе інше – від риторики до атмосфери – віддзеркалювало країну, розколоту навпіл.
Ліворуч – прихильники Трампа, які щоразу зриваються з місць, скандуючи «США, США, США» та «Трамп, Трамп, Трамп», Республіканська партія, перетворена на його персональний політичний рух. Праворуч – мовчазний протест, крижаний погляд демократів, які бачили в цьому виступі не стільки президентське звернення, скільки продовження передвиборчого мітингу, просякнутого демагогією та спотвореними фактами.
Тріумвірат Трампа, віцепрезидента Дж. Д. Венса та спікера Майка Джонсона на трибуні Палати представників символізував необмежену владу Республіканської партії. Знизу за ними спостерігали консервативні судді Верховного суду та лідер сенатської більшості Джон Тун – ще один нагадування про те, наскільки змінився баланс сил у Вашингтоні.
Те, що мало б бути формальним зверненням президента, перетворилося на щось більше – маніфест політичної епохи, яка або приведе Америку до «нового золотого віку», або стане початком її найглибшої кризи.
Політичний оглядач CNN Девід Аксельрод, який був головним помічником Обами, описав глибокий розкол між політичними таборами у США, використовуючи жарт про одну з «перемог» Трампа – його спробу перейменувати Мексиканську затоку. Він зазначив, що якщо вже говорити про затоки, то нинішній розрив між демократами й республіканцями доречно було б назвати «Американською затокою». Жарт Аксельрода лише підкреслює масштаби політичного протистояння в країні.
Найдовша промова, сповнена популізму
Дональд Трамп виголосив найдовше щорічне звернення до Конгресу в сучасній історії США – його промова тривала 1 годину 40 хвилин. Попередній рекорд належав Біллу Клінтону, який у 2000 році виступав 1 годину 28 хвилин. Для порівняння, Джо Байден минулого року говорив лише 1 годину 7 хвилин. Промова Трампа супроводжувалася частими оваціями з боку республіканців і протестами демократів.
Про що говорив Трамп? Він заявив, що Америка повернула собі лідерство та входить у «золоту еру», наголосивши, що його адміністрація досягла найуспішнішого старту в історії країни. Він підписав майже 100 виконавчих указів, спрямованих на “відновлення здорового глузду в країні”. А перші 43 дні його президентства перевершили навіть досягнення Джорджа Вашингтона.
Вже традиційно Трамп розкритикував політику Джо Байдена, особливо у сфері економіки, міграції та безпеки, звинувативши попередника у неконтрольованій інфляції та зростанні злочинності. Він запевнив, що його команда працює над відновленням економіки, зменшенням податків і зниженням цін на енергоресурси. Також він анонсував нові мита для країн, які, за його словами, використовували США у торговельних відносинах.
Розвиваючи улюблену тему міграції, Трамп наголосив на необхідності жорсткішого контролю кордонів і висловив підтримку прикордонним службам. Він представив низку історій про злочини, скоєні нелегальними мігрантами, і анонсував законодавчі ініціативи щодо посилення покарань, зокрема смертну кару для тих, хто вбиває поліцейських.
Трамп заявив про намір реформувати судову систему, очистивши її від «лівого впливу», та відновити верховенство права. Він також оголосив про підтримку американської промисловості, відродження суднобудування та впровадження нової тарифної політики для захисту внутрішнього виробництва.
У військовій сфері Трамп наголосив на розширенні оборонних можливостей, зокрема створенні американської версії «Залізного купола» та відновленні статусу збройних сил як найсильніших у світі. «Цього хотів Рейган. Але не було технологій. Ізраїль має, і у нас буде. Світ небезпечний. Ми хочемо захистити наших громадян». У контексті безпекових питань Трамп згадав і Гренландію: «Я хочу повідомити чудовим людям Гренландії: ми за вашу незалежність. Але ви нам потрібні для міжнародної безпеки. Ми вас зробимо такими багатим, що ви про таке і не мріяли»
Він також висловив підтримку традиційним цінностям, заявивши, що в США визнаватимуть лише дві статі, а школи будуть захищені від «гендерної ідеології». Було оголошено про плани покращення охорони здоров’я, боротьбу з токсинами у продуктах та дослідження причин росту захворюваності на рак та аутизм.
Наприкінці промови Трамп заявив, що США мають історичну місію – захищати свободу у світі та знищувати комунізм і марксизм. Він пообіцяв нові звершення в освоєнні космосу, включно з висадкою на Марс, і запевнив, що Америка прямує до нового «золотого віку».
Що сказав Трамп про Україну?
Про Україну Трамп згадав наприкінці доповіді, але його заяви прозвучали так, що викликали більше запитань, ніж відповідей. Трамп заявив, що отримав листа від Володимира Зеленського, в якому президент України висловив готовність до переговорів. Пізніше, щоправда, стало відомо, що листа як такого не було, а американський президент мав на увазі пост Зеленського в мережі Х. За словами Трампа, Зеленський пропонує підписати угоду щодо безпеки та корисних копалин, коли США будуть готові. Що саме стоїть за цими словами – предмет для роздумів.
Викликає низку питань і анонсований Трампом масштабний прорив у видобутку стратегічних ресурсів. За його словами, вже цього тижня він зробить «історичні кроки», щоб суттєво розширити виробництво критично важливих мінералів та рідкісноземельних елементів у США.
Йдеться про такі матеріали, як графіт, літій та уран – ключові компоненти для розвитку економіки, національної безпеки та передових технологій. Вони необхідні для виробництва електроніки, «зеленої» енергетики та навіть деяких видів озброєння.
За повідомленням CBS News, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що наразі угода «не стоїть на столі», оскільки Трамп наполягає на «більшій, кращій угоді». В адміністрації підтвердили, що станом на 4 березня не було планів її підписання.
Під час промови Трамп запитав американців, чи хочуть вони продовжувати фінансування України ще на п’ять років, натякаючи на втому від конфлікту. І наголосив, що Вашингтон уже виділив мільярди доларів без чітких гарантій. Дісталося і Європі: «Гинуть молоді люди – і українці, і росіяни. Європа витратила більше грошей, купуючи газ у Росії, аніж на оборону України. Ми вклали 300 мільярдів, в Європа – 100. Але між нами океан, а вони – поруч».
«Рейган певно перевертається у домовині»
Атрибути протесту демократів стали помітні в Палаті представників на самому початку звернення президента США Дональда Трампа до Конгресу. Представниці партії одяглися в рожевий колір як знак протесту, дехто з демократів додав до свого одягу елементи синьо-жовтого, символізуючи свою підтримку України. Ще на початку виступу Трампа з залу був видалений конгресмен-демократ Ел Грін. Під час звернення Трампа він підняв палицю та почав кричати, що власне і стало причиною його вигнання з залу.
Представник Демократичної партії, Елісса Слоткін, гостро прокоментувала виступ Дональда Трампа в Конгресі США, заявивши, що він «вкрав» у Рональда Рейгана фразу «мир через силу». Вона підкреслила, що колишній президент-республіканець, ймовірно, «перевертатиметься в домовині» через сцену, яка відбулася в Овальному кабінеті між Трампом та Зеленським. Слоткін зазначила, що хоча всі прагнуть закінчення війни в Україні, Рейган розумів, що справжня сила Америки полягає в поєднанні військової та економічної потужності з моральними принципами. На її думку, сцена в Овальному кабінеті не була просто поганим епізодом шоу, а відображала підхід Трампа до міжнародних відносин: його схильність потурати диктаторам, як Путін, і протистояти друзям, як канадці. Вона підкреслила, що Трамп бачить американське лідерство лише як серію угод, і як дитина часів холодної війни, вона вдячна, що в 1980-х роках країною керував Рейган, а не Трамп, оскільки останній, на її думку, програв би холодну війну.
Між імпічментом і увічненням на грошовій купюрі
Конгресмен Ел Грін заявив, що Дональд Трамп є непридатним для президентства і він працює над імпічментом глави держави. Для того, щоб ініціювати імпічмент, достатньо простої більшості голосів у Палаті представників (50% + 1 голос). Однак, для усунення президента з посади необхідно отримати 2/3 голосів у Сенаті, що становить 67 з 100 сенаторів. Наразі в Сенаті складається така політична ситуація: 53 республіканці, 45 демократів та 2 незалежні сенатори — Берні Сандерс і Ангус Кінг, які співпрацюють з демократами.
Разом з тим, конгресмен від штату Техас Брэндон Гілл в інтерв’ю Fox News заявив про намір представити законопроєкт, який увічнить президента США Дональда Трампа на американській валюті. В рамках цієї ініціативи Гілл пропонує замінити портрет Бенджаміна Франкліна на купюрі в 100 доларів на зображення Трампа.
За словами конгресмена, таким чином американці зможуть висловити свою вдячність за заслуги 45-го та 47-го президента США. «Це мінімум, що ми можемо зробити, щоб увічнити все, чого він досягне за ці чотири роки», — сказав Гілл. Він також підкреслив, що Трамп міг би насолоджуватися спокійним життям, присвяченим гольфу та родині, але замість цього «він прийняв удар на себе заради країни».