“Об’єктивне розслідування справи про вбивство Фаріон неможливе після проведення брифінгу МВС”: генерал СБУ

Після проведення брифінгу Міністерства внутрішніх справ щодо справи про вбивство Ірини Фаріон генерал-майор Служби безпеки України Василь Вовк висловив сумніви щодо можливості об’єктивного розслідування. Він наголосив на проблемах, що виникають через публічні заяви високопосадовців та брифінги, які можуть створювати упередженість та шкодити слідству.
На думку Вовка, суспільний запит на інформацію не повинен ставати причиною розкриття деталей розслідування, оскільки це може негативно вплинути на подальший хід справи. Генерал-майор також підкреслив важливість дотримання принципів кримінального судочинства та об’єктивності розслідування, наголошуючи на необхідності уникати політизації процесу.
“З чим я не згоден ― це проведення брифінгів, пресконференцій. Я б сказав, що суспільний запит є на них. Ну, вибачте, суспільний запит зафіксований у Кримінально-процесуальному кодексі: швидке, повне, всебічне і об’єктивне розслідування справи. Після проведення брифінгу по будь-якій справі вже два цих ознаки відпадають. Об’єктивного розслідування вже бути не може, воно прив’язане до заяви на брифінгу. А тим більше якщо говорять високі посадові особи. Вже не може бути всебічне розслідування, тому що буде обвинувальний ухил. Якщо буде в суді справа, в якій буде мало доказів, недостатньо доказів, сумніви, адвокати будуть це використовувати.
Якби я на сьогодні був слідчим, отримав ту інформацію, яка була представлена на брифінгу, я б, звичайно, затримав цю особу, здійснив повідомлення про підозру, звернувся в суд з клопотанням, погодженим з прокурором, про застосування запобіжного заходу — тримання під вартою і без застави, та інші заходи, які можливі. Але що б я не робив? Я б не робив брифінгів, пресконференцій.
Принципи законодавства нашого розслідування наступні, тому що мені кажуть, що є соціальний запит на цю інформацію… Соціальний запит може бути на будь-яку інформацію — і таємну, і цілком таємну. Що, тепер йти на здійснення або виконання соціального запиту і розкривати державну таємницю? А тут слідча таємниця, вона інколи на рівні державної. Я в тому плані, що вона дуже впливає на подальше розслідування, якщо хоча б якісь елементи виставити публічно, розкрити матеріали кримінального провадження. Тому я не проводив би ці брифінги, пресконференції.
Ми маємо гіркий досвід, я ще раз повертаюся до справи вбивства Павла Шеремета. І це перше. По-друге, соціальний запит він зафіксований у Кримінально-процесуальному кодексі, у перших статтях якого записано, що розслідування проводиться швидко, повно, об’єктивно і неупереджено. Розумієте? Чи є тут неупередженість, коли зафіксовані вже якісь ознаки того, що саме ця особа вчинила злочин і це фіксує вище керівництво правоохоронних органів? Слідчий вже має працювати з обвинувальним ухилом, тобто, доказуючи, що ця особа вже ніяк не може бути непричетна до цього злочину.
І пістолет не знайдений. Розумієте? Говорити, що він безпосередній виконавець, на сьогодні також неможливо. Якщо через п’ять днів знайдуть зброю, то, мабуть, через п’ять днів про це потрібно заявляти. Інше — об’єктивність. Тут втрачаються принципи кримінального судочинства, кримінального розслідування. От на що це впливає. Є тут політизація. Поглинає політика кримінальну юстицію. Цей брифінг, я маю на увазі фахівців, криміналістів, спеціалістів з кримінальної юстиції, нікому не потрібен, він тільки шкодить. І якщо в суді опиниться ця особа, як один з виконавців чи виконавець, чи один з учасників цього злочину, і будуть слабенькі докази, то цей брифінг може бути використаний адвокатами для того, щоб деякі докази “поховати”, зробити недопустимими”.
Також Василь Вовк прокоментував причини вбивства Фаріон:
“На даний час у мене пазл не складається. На сьогодні я не бачу підстав, щоб відкидати жодну з версій, які є. Це і громадська, і політична діяльність, і особисті стосунки, тобто побутовий мотив, і участь спецслужб РФ насамперед ми маємо на увазі. І ще якісь версії, які тільки існують, їх відкидати не можна. Тому що будь-яка версія має бути перевірена і тоді відкинута.
Щодо цього зв’язку з неонацизмом, націонал-соціалізмом, ультраправими течіями. Розумієте, хто такі неонацисти? Це послідовники національно-соціалістичної робітничої партії Німеччини, тобто гітлерівці. У них яка ідеологія? Диктатура, крайній антисемітизм, слов’янофобія. Я сам себе запитую, а який зв’язок між діяльністю Ірини Фаріон і їхньою ідеологією? Де зв’язок між цілями, завданнями націонал-соціалістів, неофашистів і жертвою? Єдине, що міністр назвав, що Фаріон була менш захищена останнім часом. Так, вона не є народним депутатом, високих посад не займала, тому вона охорони не мала. Так, різне ставлення було до неї. Але щоб хтось на підставі громадської, активної медійної діяльності міг би подумати про її вбивство, не вкладається у мене такий мотив. Більше вам скажу: організувати таке вбивство, причому йдеться про Львів, про одну із столиць, скажімо, українства, мабуть, складно і я не бачу, щоб була якась “вигода” або причина російським спецслужбам вбивати саме Фаріон. Я допускаю, що молода людина, одержима ідеями неонацизму, могла самостійно скоїти вбивство. Я допускаю, що особа, яка затримана, зрештою виявиться вбивцею — і організатором, і замовником, і безпосередньо виконавцем цього злочину. Я не виключаю, але на сьогодні я побачив дуже мало процесуально закріплених доказів, щоб оформлювати обвинувальний акт щодо цієї особи”.
Крім цього, генерал-майор СБУ звернувся до журналістів і посадових осіб з проханням не називати затриманих і підозрюваних злочинцями, оскільки це некоректно:
“Якщо оформлено підозру особі, то це ще не означає, що є підстави для того, щоб була доказова база для обвинувального акта стосовно неї. Якщо обвинувальний акт направлений до суду і суд прийняв його до розгляду, це ще не означає, що саме особа скоїла злочин. І це ще не означає, що буде обвинувальний вирок, який набуде законної сили. Тому сьогодні я закликаю всіх, і посадових осіб, і журналістів, не вживати слово “злочинець” щодо будь-якої затриманої особи, яка має підозру, обвинувальний акт або навіть підсудного”.
Нагадаємо, брифінг МВС по справі вбивства Ірини Фаріон відбувся 26 липня. Міністр Ігор Клименко розповів, як вийшли на підозрюваного і як планували його затримання.