“Родич у біді”: як не стати жертвою однієї з найпоширеніших шахрайських схем

Телефонний дзвінок серед ночі. На іншому кінці дроту — схвильований голос, який повідомляє про біду з вашим близьким. Страх, паніка, бажання допомогти — усе це грає на руку шахраям, які вміло використовують людські емоції, щоб виманити гроші. Схема “родич у біді” є однією з найпоширеніших та водночас найефективніших шахрайських тактик.
Чому люди потрапляють у пастку? Як розпізнати шахраїв і вберегти свої кошти? Юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери” пояснили, як діяти у критичних ситуаціях і не дати себе ошукати. Також вони прокоментували чинне законодавство, яке передбачає кримінальну відповідальність за цей вид злочину.
Все нове це добре забуте старе. Воєнні дії на території України якось змусили забути пересічних громадян, про те що шахраї нікуди не поділись та продовжують свою злочинну діяльність. Як з’ясувалося, й досі є дуже актуальним стара шахрайська схема, якій далеко вже не кілька років – “родич у біді”.
Так, восени 2023 року до поліції звернулась 86-річна мешканка міста Івано-Франківськ, яка повідомила, що їй зателефонувала невідома жінка та повідомила, що її донька потрапила в дорожньо-транспортну пригоду та терміново потрібно до лікарні передати гроші на лікування. Не перевіривши цю інформацію, пенсіонерка віддала невідомому чоловікові, який незабаром прийшов до неї 22 тисячі гривень та 200 доларів США. Зрозумівши, що натрапила на шахраїв, жінка зателефонувала до поліції. Завдяки цьому співробітники поліції в ході оперативно-розшукових заходів встановили, що чоловіком, який прийшов за грошима, був 21 літній мешканець Львівської області, якого вже через кілька годин затримали в Тернополі. Шахрай нещодавно звільнився з місць позбавлення волі та був раніше судимий за грабіж та крадіжку.
Аналогічний випадок майже в той же час трапився на Житомирщині. Чоловік повірив шахраям та віддав 187 тисяч гривень невідомій особі. Зі слів пенсіонера йому зателефонував чоловік, який відрекомендувався прокурором та повідомив, що його донька, яка в даний час мешкає на території російської федерації, потрапила у в’язницю, а на її звільнення потрібні кошти. На наступний день пенсіонеру зателефонувала жінка, яка видала себе за його дочку, повіривши їй батько перерахував через банкомат грошові кошти. Він віддав усі наявні в нього заощадження.
14 жовтня 2024 року Дзержинський районний суд м. Харкова ухвалив вирок, засудивши шахрая до 3,6 року позбавлення волі. За обставинами справи, 4 травня 2023 року спільник засудженого зателефонував пенсіонерці та розповів, що її онука потрапила в дорожньо-транспортну пригоду, у зв’язку з чим у неї травма обох ніг та вона перебуває у травматологічному відділенні лікарні та потребує термінової хірургічної операції на колінних суглобах в науково-лікувальному центрі мікрохірургії. Потерпіла віддала злочинцям 60 тисяч гривень та речі онуки, на суді злочинець розкаявся у вчиненому….
Днями на Хмельниччині засуджено мешканця Дніпропетровської області, який за тією ж самою схемою видурив у пенсіонерки 15 тисяч доларів США. Представившись лікарем Хмельницької обласної лікарні, шахрай сказав жінці, що її племінниця нібито потрапила у аварію та потребує невідкладної коштовної медичної допомоги, за яку необхідно передати 15 тисяч доларів США в найкоротший термін та, що за грошима приїде довірена людина. Не перевіривши інформацію та не зателефонувавши племінниці, жінка передала кошти обвинуваченому, який прийшов до неї додому. Запідозривши вже потім щось неладне, жінка звернулась до поліції. Шахрая затримали. З’ясувалось, що чоловік вже тринадцять разів був засуджений за вчинення кримінальних правопорушень.
Є у цієї схеми більш вишукані варіації. Так, до мешканки Тернополя зателефонувала невідома жінка, яка представилася співробітницею правоохоронних органів. Вона повідомила, що неповнолітня онука жінки штовхнула дівчинку, в результаті чого остання зламала руку та пошкодила дорогий телефон. Шахрайка запевнила жінку, що для того, щоб онука уникнула відповідальності за скоєне, їй необхідно заплатити гроші, як компенсацію. Потерпіла погодилася та за підказками шахрайки переказала на невідомий рахунок 50 тисяч гривень.
Як ми бачимо, схема завжди стандартна – близька людина потрапила до лікарні, в ДТП, до поліції, при чому чим страшніша розповідь шахрая про скоєне та чим жахливіше наслідки – тим більший вплив на потенційну жертву. Тут й скоєння злочину добропорядним громадянином, й ноги яких може позбутись молода жінка, й травмована дитина тощо.
Найчастіше жертвами шахраїв стають пенсіонери або недостатньо обізнані люди. Як можна побачити з наведених реальних прикладів, в даних історіях не має айтішників, лікарів чи начальників економічних відділів підприємств. Це не випадково, шахраї вибирають жертву не навмання. ЇЇ ретельно підбирають та намагаються дізнатися про неї як можна більше. В історії про пенсіонера з Житомирщини шахраї знали, що він:
- має дочку (не сина);
- дочка мешкає на території РФ (тобто, зв’язок з нею ускладнений);
- в зв’язку з ускладненим зв’язком та перевіркою обставин жертва вірогідніше за все “клюне” на вигадану історію.
Нам відомі навіть випадки, коли шахраї точно знали, що саме в цей час потерпілий не зможе зв’язатися з родичем аби перевірити почуту “страшну” історію (син спав після нічної зміни, донька знаходилась в басейні тощо).
Крім того, телефонувати шахраї намагаються в самий несподіваний час, коли людина не може швидко та адекватно реагувати на критичні обставини. Так, більшість шахрайських дзвінків припадає на пізній вечір, ніч або дуже ранній ранок. В цей час навіть мозок або вже втомлений та відмовляється критично мислити або ще не прокинувся.
Але що все ж таки робити, коли ви отримали дзвінок за схемою “родич у біді”? Перше за все – не панікувати, хоча це перша та зрозуміла реакція на отриману інформацію. Не має жодної 100% гарантії, що все, що вам розповіли – правда, що людина на тому кінці слухавки дійсно та, за кого себе видає – лікар, прокурор, слідчий тощо, а тому:
- не давайте емоціям вас захопити, зазвичай шахраї досить добрі психологи, адже завдяки цьому вони й заробляють;
- не панікуйте і не поспішайте виконувати умови аферистів;
- аби з’ясувати, чи може бути розказане вам правдою, попросіть особу, яка телефонує, назвати ім’я вашого родича, дівоче прізвище жінки, якщо вона у шлюбі, місто, в якому він живе, описати його зовнішність і відповісти на запитання особистого характеру (де працює, скільки дітей, які особливі прикмети тощо);
- якнайшвидше перетелефонуйте родичу “який опинився у біді”, або людям, які можуть бути поруч, і підтвердити або спростувати те, що трапилося. Якщо одразу не вдалось зв’язатися, все одно не панікуйте. Іноді шахраї точно знають час, коли перевірити швидко сказане ними не можливо, а тому намагайтесь й надалі зв’язатися з близькою людиною;
- нікому не передавайте гроші. Якщо все ж таки хоч трохи повірили, намагайтесь дізнатись адресу слідчого відділку, лікарні тощо. Їдьте особисто туди та у чергового (не в особи, яка вийде з дверей, бо це може бути шахрай, який зайшов туди 10 хвилин тому) розпитайте про свого рідного;
- не зволікаючи, телефонуйте за номером 102. Оперативне повідомлення дозволить швидко відреагувати та затримати злодіїв по гарячих слідах та попередить їх злочинну діяльність у майбутньому.
Слід одразу зазначити, що все, що роблять шахраї, є кримінальним злочином. В Кримінальному кодексі України міститься стаття 190 – “шахрайство”, яка передбачає:
- Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) – карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.
- Шахрайство, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або таке, що завдало значної шкоди потерпілому, – карається штрафом від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
- Шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, – карається штрафом від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
- Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, – карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
- Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Відповідно до даної статті значна шкода визнається із врахуванням матеріального становища потерпілого та якщо йому спричинені збитки на суму від ста до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У великих розмірах визнається кримінальне правопорушення, що вчинене однією особою чи групою осіб на суму, яка в двісті п’ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення. При цьому в особливо великих розмірах визнається кримінальне правопорушення, що вчинене однією особою чи групою осіб на суму, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення.
Для кваліфікації тут використовують неоподатковуваний мінімум який становить 1 514 грн. Втім, на жаль, шахраї діють не тільки за схемою “родич у біді”. Існує ще декілька варіантів за якими діють злочинці.
“Грошова реформа”. При цій схемі шахраї приходять безпосередньо до місця проживання жертви, представляючись співробітниками соціальних служб, банків, пенсійного фонду тощо й кажуть, що у зв’язку з проведенням грошової реформи треба замінити старі купюри на нові, знайте: це -100% шахраї. У такий спосіб вони намагаються привласнити всі ваші заощадження. Отже, ніколи не впускайте в оселю людей, які це пропонують, зв’яжіться з родичами та розкажіть їм що сталось, обов’язково зателефонуйте до поліції та розкажіть все що відбулось, максимально описавши зовнішність шахраїв.
“Соціальні виплати під час війни”. Воєнний стан підкинув шахраям ще одну ідею для заробітку. “Під час війни ви можете отримати соціальну допомогу” – найчастіше шахраї надсилають такі смс-повідомлення про отримання різноманітних виплат від органів влади або благодійних фондів та просять надати таку інформацію: ваші анкетні дані, номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки та термін її дії. Іноді це не смс, а дзвінок від особи яка представляється соціальним робітником чи представником відомого благодійного фонду.
Хочемо наголосити: для отримання будь-якої допомоги, якщо вона дійсно є, достатньо тільки номеру картки. Ніколи соціальні служби та благодійні фонди не запитують нічого більше. Вся інша інформація дозволить шахраям безперешкодно та миттєво зняти усі кошти з вашого рахунку. В такому випадку швидко припиніть спілкування та покладіть слухавку. Якщо у вас активована послуга “Голосовий зліпок”, то шахраям буде достатньо декількох фраз, записаних вашим голосом. Крім того, перевірте у благодійному фонді або представників державних органів – чи насправді є та допомога, про яку вам обіцяли під час телефонної розмови.
Дзвінки від імені “представників банків”. “Вашу карту заблоковано”, “з вашого рахунку хочуть списати гроші”, “нові правила під час воєнного стану” – шахраї, які представляються співробітниками банку, використовують різні способи, аби отримати доступ до ваших банківських карток. Пам’ятайте – банк ніколи, навіть в умовах війни, не запитує пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії або ж не просять ввести пароль, який надійшов у CMC. Просто покладіть слухавку та зателефонуйте до поліції.
На останок радимо вам підтримуватися принципу “щастя любить тишу”! Якщо ви отримали спадщину, збираєтесь придбати автівку або нерухомість, позичили у когось значні кошти, назбирали “на старість” – нікому та ніколи не розказуйте про це, крім близьких членів вашої родини, які й так в курсі того, що відбувається. Шахраї не сплять! Пам’ятайте: ваша обізнаність — найкращий захист від маніпуляцій!