Що принесе світу людина, про яку кажуть “Камала Гарріс для людей”, “цариця кордонів”, “Kamala Is Brat”, “Камала – коп” (продовження)
Світ став схожим на тоталізатор. Щотижня світова спільнота робить ставки, в чиї руки перейде влада у певній країні цього разу – демократичних чи авторитарних сил. Але саме на 5 листопада багато хто чекав як на зламний момент, коли колесо історії може почати обертатися у протилежний бік.
Щодо української громади, то, згідно стихійним екзитполам, у передвиборчому протистоянні між кандидаткою від демократів та лідером республіканців переважна більшість симпатиків саме на боці Камали Гарріс. Минулого разу ми загальними рисами окреслили образ колишньої держобвинувачки та сенаторки, а нині віцепрезидентки США Гарріс. Наразі пропонуємо кілька кейсів, що допоможуть краще вловити її сутність як політика та людини.
Внутрішньопартійні суперечки з Байденом
Під час передвиборчої кампанії Гарріс зіткнулася з критикою за свою роботу прокуроркою, що відобразилося у мемі “Камала – коп”. Зрештою, вона зняла свою кандидатуру і підтримала Байдена, який зробив її своєю кандидаткою у віцепрезиденти.
Під час віцепрезидентської каденції поряд з корпоративною єдністю з Байденом Гарріс демонструвала і жорстку критику останнього. Під час внутрішньопартійної кампанії Камала звинуватила його у співпраці з сенаторами, які виступали проти скасування сегрегації у 1970-х і 1980-х роках. Ймовірно, така непримиренність у цьому питанні пов’язана з її дитинством, коли завдяки програмі десегрегації Камала мала можливість навчатися та соціалізуватися нарівні з білими ровесниками.
Вона також звинуватила Байдена у протидії антирасистській програмі “басінг”, що передбачала перевезення дітей з бідних районів до шкіл у більш благополучних районах. Байден відповів, що Гарріс спотворила його позицію і він бачить себе радше “громадським захисником”, ніж прокурором.
Міграційна політика: чому Камалу охрестили “царицею кордонів”
Байден і Гарріс провели важку виборчу кампанію і перемогли Трампа та Пенса. Вони склали присягу у січні 2021 року, через два тижні після штурму Капітолію прихильниками Трампа. На початку своєї каденції колишня прокурорка та сенаторка отримала завдання від президента вирішити питання міграції на південному кордоні США. “Я не можу уявити нікого більш кваліфікованого для цього”, – сказав Байден. Але це завдання стало для неї проблемою. Незважаючи на її зусилля, кількість нелегальних перетинів кордону зросла до рекорду. Республіканці назвали її “царицею кордонів” і критикували за неспроможність зменшити нелегальну міграцію.
Боротьба за репродуктивні свободи
Колишня прокурорка знайшла нове поле для боротьби з політичними опонентами. У 2022 році, коли Верховний суд США унеможливив аборти на значній території країни, вона стала потужним голосом на захист права на аборт. Цьогоріч вона розпочала тур “Боротьба за репродуктивні свободи”, відстоюючи право жінок на аборти. “Екстремісти по всій країні продовжують атакувати наші свободи”, – цитував її заяву Білий дім. Тим часом Трамп підтримав рішення суду і приписав собі заслуги за нього.
Як наше слово відгукнеться
Для створення об’ємного, живого образу особистості варто говорити не лише про її чесноти, але й про слабкі місця. Нещадні медіа цитують невдалі фрази колишньої прокурорки, що викликали в аудиторії неоднозначні конотації, а то й просто подив. Так, у своїй промові у березні 2022-го Гарріс дивно описала вторгнення РФ: “Україна – це країна в Європі. Вона існує поруч з іншою країною під назвою Росія. Росія – це більша країна“.
А ось її фраза про стрілянину на Параді незалежності у США: “Ми повинні сприймати це серйозно, так само серйозно, як і ви, тому що ви були змушені сприймати це серйозно”.
Ще така ремарка про зміну клімату: “Ми будемо працювати разом і продовжуватимемо працювати разом, щоб розв’язувати ці проблеми… і працюватимемо разом, керуючись новими нормами, правилами та угодами… ми будемо працювати над цим разом”.
Втім, можливо, це просто риторичні прийоми, притаманні прокурорським промовам, скажімо, для підкреслення ключових моментів через повторення, риторичні питання, етичні чи емоційні заклики.
За 4 роки Камала стала авторкою цілої низки фраз, які складно інтерпретувати. Одну з них вона повторила мінімум 60 разів: “Ми маємо здатність бачити те, що може бути, не обтяжені тим, що було, а потім зробити можливе реальним”.
Втім, ще під час виборів-2020 їй закидали не лише роль генератора рандомних фраз, а й критикували за нездатність представити чітке ідеологічне бачення. “Чи є вона лібералкою, чи поміркованою, представницею істеблішменту чи популісткою, реформаторкою чи радикалкою? Критики зазначають, що вона заплутала свої позиції щодо важливих політичних питань”, – розмірковував Time.
“Kamala Is Brat”
Це мем, що виник у соцмережах і завірусився серед молоді, особливо покоління Z. Він походить від альбому “Brat” британської поп-співачки Charli XCX, який вийшов у червні цього року. У контексті цього мему “brat” означає бути трохи неслухняним, любити вечірки, бути чесним і трохи непередбачуваним.
Мем почав поширюватися після того, як Charli XCX зробила допис у Twitter “kamala IS brat”, підтверджуючи цей статус Камали Гарріс як частини “brat” руху. Це стало своєрідним символом її кампанії, особливо серед молодих виборців, які бачать у ній активну та енергійну кандидатку. Між іншим, вона активно підтримує права ЛГБТ-спільноти, ба більше – одразу після легалізації таких шлюбів організувала перше одностатеве весілля в Каліфорнії.
Чому Байден обрав Гарріс своєю наступницею
Після слабкого виступу Байдена на дебатах з Трампом, Камала Гарріс стала однією з його найактивніших захисниць, навіть коли інші демократи пропонували її як заміну Байдену. Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що Байден обрав Гарріс віцепрезиденткою, бо вона є “майбутнім партії”.
Коли Байден оголосив про вихід з передвиборчої кампанії через дебати щодо його здоров’я, він рекомендував Камалу як нову кандидатку в президенти від Демократів. Впливові партійні голоси, включаючи подружжя Клінтонів, а також губернаторів Каліфорнії, Пенсильванії та Північної Кароліни, швидко підтримали її. Після оголошення своєї кандидатури на президентських виборах-2024, Камала зібрала рекордну суму внесків за 24 години. Під час своєї кампанії вона зосередилася на штатах з великою расовою різноманітністю – Каліфорнії та Південній Кароліні.
Позиція Гарріс щодо війни в Україні
Гарріс активно підтримує Україну в її захисті від російської агресії, критикуючи Путіна та звинувачуючи російську армію у звірствах. Західні медіа вважають, що вона продовжуватиме політику Байдена щодо військової підтримки України. У 2023 році віцепрезидентка США відкидала ідею, що американці втомляться допомагати Україні, попри власні проблеми з інфляцією. “Я знаю, що американський народ відчуває моральне обурення та відповідальність за підтримку українського народу”, – казала вона.
У лютому на Мюнхенській конференції з безпеки Гарріс зустрілася з президентом Зеленським, який говорив про брак боєприпасів і потребу у військовій допомозі від США. “Є лише план А – Україна повинна отримувати те, що їй потрібно. Ми не можемо грати у політичні ігри”, – сказала Гарріс. Вона підкреслила, що демократи продовжуватимуть забезпечувати Україну необхідними ресурсами. “Америка стоїть на боці України не через благодійність, а через стратегічні інтереси”. Того самого вона очікувала від представників 90 країн, представлених на форумі.
На Мюнхенській конференції з безпеки Гарріс підтвердила обіцянку Байдена підтримувати Україну “стільки, скільки буде потрібно”. Вона гостро розкритикувала Путіна, звинувативши його у смерті Навального та назвавши напади на цивільних в Україні “злочинами проти людяності”. “Усім тим, хто скоїв ці злочини, і їхнім начальникам: ви будете притягнуті до відповідальності”, – заявила віцепрезидентка.
15 червня Гарріс відвідала Глобальний саміт миру у Швейцарії. Вона прокоментувала заяви Путіна, зазначивши: “Учора Путін запропонував свої пропозиції. Але говорімо чесно. Він не закликає до перемовин. Він закликає до того, щоб Україна здалася”.
На думку експертів, Гарріс демонструє прагматичний підхід до політики, врівноважуючи ідеалізм реаліями. Війна в Україні є ключовою сферою для її адміністрації, оскільки дві третини американців підтримують перемогу України. Її радник з нацбезпеки Філіп Гордон, відомий своєю залученістю у регіональні питання, має вплив на Гарріс. Ймовірно, що його прагматичний інтернаціоналізм визначатиме підхід її адміністрації до війни в Україні. Гордон, відомий своїм скептицизмом щодо зміни близькосхідних режимів, має забезпечити виважену стратегію Гарріс в Україні.
За умов обрання президентом США Гарріс, від її адміністрації можна очікувати чітко сформульованої стратегії в Україні, зосередженої на довгострокових цілях, зокрема, підтримці програм “зеленої перебудови” та ефективної самооборони України. Вона може бути готовою піти на прораховані ризики, щоб забезпечити перемогу України, включаючи посилення санкцій на експорт російських вуглеводнів і арешт російських суверенних активів для передачі Україні.
Слід очікувати, що Гарріс зіткнеться з дебатами про ступінь військового втручання США та ризики ескалації конфлікту. Вона, ймовірно, продовжить обережну стратегію Байдена, але з більшим акцентом на конкретні результати. Це може включати збільшення постачання озброєнь та агресивні заходи проти економічних каналів постачання Росії.
Після усунення загрози президентства Трампа, яке могло підірвати підтримку України, Гарріс матиме можливість зробити сміливіші кроки. Це може включати зняття обмежень на використання західної зброї для ударів по російській території, що може послабити військовий потенціал Росії.
Гарріс прагне забезпечити стійкість та відновлення України. Під час Українського мирного саміту в червні цього року вона оголосила про пакет допомоги у розмірі $1,5 млрд, включаючи інвестиції в енергетичну інфраструктуру, гуманітарну допомогу та цивільну безпеку. Її підтримка України ґрунтується на дотриманні міжнародних норм та захисті стратегічних інтересів США.
Тетяна Морараш