Студентський кошторис: скільки коштує “безкоштовне” навчання в Словаччині?
“Хочете навчатися в Словаччині безкоштовно? Підписуйтеся на мій телеграм-канал…” – вродлива дівчина у промо-ролику розповідає про суцільно “шарові” умови навчання у словацьких вишах. Слово “безкоштовно” вона промовляє багато разів, акцентуючи на кожному складі. Звісно, таку промоцію робить не одна вона. Моя інформаційна бульбашка ледь не лопається від пропозицій різних освітніх agency, які “дякуючи” алгоритмам мережі, миттєво реагують на пошуковий запит про університети в Братиславі. Усі вони обіцяють райське життя і безкоштовні умови для здобуття освіти українським абітурієнтам.
А що ж в реальності? А в реалі ми радимо отримувати інформацію з перших рук від тих наших хлопців і дівчат, які зараз вже йдуть тернистим шляхом до словацького диплому про вищу освіту.
Ми поспілкувалися з хлопцем (назвемо його Максимом), який навчається в одному з вишів Братислави і створили студентський кошторис, який дозволяє зорієнтуватися у витратах тим, хто планує здобуття освіти в Словаччині.
З чого складається студентське життя за кордоном?
Перш за все, з гуртожитка. Він коштує 110 євро на місяць. Оплату потрібно вносити за п’ять днів до кожного нового місяця, інакше потім основна сума доповниться пенею. Перші два роки навчання студенти отримують право на гуртожиток без якихось додаткових умов. Надалі це право вони мусять заробити. Як? Активною участю у суспільному житті університету, організацією свят, прибиранням тощо. Нічого не нагадує? На літо студентів з гуртожитків виселяють, або вони залишаються, сплачуючи подвійний тариф. Така умова для українських хлопців, що не можуть поїхати під час канікул до рідних домівок є доволі обтяжливою.
Далі, транспортні комунікації та інтернет. Проїзний квиток на рік коштує 100 євро, якщо ти встиг його придбати в межах студентського року і, безумовно, маєш “айсик”. Якщо ж ні, то кожні три місяці проїзду обійдуться тобі у 50 євро. Користування інтернетом коштує 12 євро на місяць або 50 євро на рік.
Харчування. Цей пункт студентського кошторису, напевно, найбільш витратний і проблемний, адже їжа у Словаччині не дешева і дуже далека від звичних смаків українських продуктів. У середньому на їжу витрачається 250 євро в місяць. Звісно, наші хлопці й дівчата намагаються економити, шукають продукти зі знижками, тож йдеться про той харчовий мінімум, який дозволяє елементарно вгамувати голод. Наприклад, пиріжок в університетському кварталі коштує 1 євро. Похід до Макдональдсу, який обожнює молодь, починається з 10 євро. Шматок піци бістро обходиться у 2 євро й більше.
Звісно, можна готувати певні страви самим і купувати для цього сирі продукти: курятину, яка обходиться у 7-8 євро за кілограм, яловичину за 15 євро/кілограм, рис за 1,2 євро/кілограм, цибулю за 0,75 євро/кілограм тощо. Але ж варто знати, що посуд у гуртожитках не передбачений, тож доведеться, окрім продуктів, купувати каструлі, пательні, електрочайник, тарілки, ложки, виделки. Щоб не продовжувати список, можна віддати перевагу харчуванню готовими стравами.
Побут теж потребує чималих витрат. Разове прання в гуртожитку обійдеться у 2,75 євро. Стільки ж коштуватиме процедура сушіння. Звісно, на цьому можна зекономити, придбавши сушилку для своєї кімнати. А от на пральному порошку не зекономиш – він не входить до вартості прання і купується окремо за 26 євро/трилітрова ємність прального засобу.
Скористатися послугами перукаря – 10 євро, якщо майстер/майстриня з України і обслуговує одразу кількох студентів на дому, манікюр – близько 50 євро. Заняття спортом обходяться у 50 євро на рік, якщо одразу купуєш абонемент, або ж 14 євро в місяць.
Щодо медичних послуг, Максим каже, що сплатив обов’язкову медичну страховку – це 260 євро при умові, що ти повністю здоровий і не маєш хронічних захворювань. Усі ліки, якими користується хлопець, привезені ним з України, тож ця стаття витрат для нього поки що не актуальна.
Так само, як і одяг/взуття. Все це також завезено з дому і не враховується студентським кошторисом. Проте вічних кросівок, як і вічних курток, футболок, штанів, не буває. І це варто не скидати з рахунків.
Отже, сукупно виходимо на 400 євро у місяць, або ж на 17 тисяч у гривнях, які потрібно сплатити за “безкоштовне” навчання у Словаччині. Сума чимала для пересічного українця з огляду на середню зарплату в 20 тисяч грн. Пам’ятаємо при цьому, що кошторис не повний. Хоча б зрідка, але одяг і взуття доведеться оновлювати, так само, як і цифрову техніку, без якої навчання неможливе. Щось із необхідного, безумовно, можна надіслати студенту з України, але потрібно бути готовим, що посилка від 10 кг обійдеться у 1300 грн і йтиме до місця призначення доволі довго.
Щоб збалансувати кошторис, українські студенти в Словаччині йдуть працювати. Під час навчання вони мають право на 20 щотижневих годин. Але це тема, яка потребує окремої розмови.
Ну, хоч якісь правдиві цифри. Не треба обмінюватися інформацією від фірм, що набирають студентів. Нічого безкоштовного не буває.