Троє чоловіків, обвинувачених у підготовці терактів 11 вересня, уклали угоду про визнання вини – Пентагон
Деталі угоди не розголошуються, але західні медіа повідомляють, що чоловіки визнають свою провину в обмін на згоду обвинувачення не вимагати для них смертної кари.
Наближається двадцять третя річниця теракту 11 вересня, коли стався найсмертоносніший напад на США з часів атаки Японії на Перл-Харбор, Гаваї, у 1941 році. Майже 3 000 людей у Нью-Йорку, Вірджинії та Пенсильванії загинули в результаті терактів, які спровокували “Війну з тероризмом” та вторгнення до Афганістану та Іраку.
За цей час у світі відбулося стільки подій, що трагедія веж-близнюків немов канула в лету. Здавалося б, наразі у цій історії повинні бути розставлені всі крапки над і. Напевно, багатьом видасться дивним, що обвинувачені, які пройшли допити і тортури, можуть ставити свої умови і вибирати собі міру покарання.
Чому було ухвалено угоду
Чому американське правосуддя пішло назустріч побажанням ув’язнених терористів? Однією з причин може бути бажання уникнути тривалих судових процесів. Судові провадження у справах, пов’язаних із тероризмом, можуть тягнутися роками, що вимагає значних ресурсів і часу. Розгляд і так затягувався, частково через побоювання, що так звані жорстокі методи допиту, які критики називають тортурами, могли підірвати докази проти затриманих.
Крім того, така домовленість між обвинуваченими та посадовцями сприяє збереженню секретної інформації. Адже під час судових процесів можуть спливти секретні дані, які влада воліла б зберегти в таємниці. “Це найменш погана угода в реальному світі, яка могла б коли-небудь статися”, – вважає аналітик з питань національної безпеки Пітер Берген.
Крім того, така угода гарантує, що обвинувачені отримають довічне ув’язнення, що унеможливлює їхнє виправдання або звільнення в майбутньому. Дехто припускає, що швидке завершення справи може допомогти сім’ям жертв отримати деяке відчуття завершеності та справедливості.
Родини загиблих прагнуть вендети
Так, Бретт Іглсон, президент організації “9/11 Justice”, яка представляє інтереси тих, хто вижив після терактів 11 вересня, і родичів загиблих, заявив Бі-Бі-Сі, що сім’ї “глибоко стурбовані цими угодами про визнання вини”. Він наголосив, що процесу не вистачало прозорості, і закликав владу отримати більше даних про роль Саудівської Аравії в терактах.
Террі Страда, голова національної кампанії “Об’єднання родин 9/11”, яка втратила свого чоловіка, розповіла в програмі BBC Today: “Для мене було ударом по кишках почути, що сьогодні була укладена угода про визнання вини, яка дає ув’язненим в Гуантанамо те, чого вони хочуть… Це перемога для Халіда Шейха Мохаммеда і двох інших, це перемога для них”.
Вперше про угоду було оголошено в листі, надісланому прокурорами сім’ям жертв, повідомляє The New York Times. У ньому йшлося про те, що обвинувачення може бути передане до військового суду вже наступного тижня. Втім, у своїй заяві міністерство оборони США зазначило, що “конкретні умови досудових угод наразі не є доступними для громадськості”.
Стратити не можна помилувати
Обвинувачені Халід Шейх Мохаммед, Валід Мухаммед Саліх Мубарак бін Атташ і Мустафа Ахмед Адам аль-Хаусаві роками утримувалися на базі ВМС США в Гуантанамо, Куба, не постаючи перед судом. Чоловіків звинувачують за цілою низкою пунктів, включаючи напад на цивільних осіб, вбивство з порушенням законів війни, викрадення літаків і тероризм. Вони проходять через військові трибунали, що викликає критику через питання про справедливість і прозорість таких процесів.
Деякі обвинувачені, як-от Халід Шейх Мохаммед, піддавалися жорстким методам допитів. Це викликало значні суперечки і критику з боку правозахисних організацій. Судові процеси в цих справах затягуються на роки через різноманітні юридичні складнощі, включно з питаннями про допустимість доказів, отриманих під тортурами.
Профайли головних звинувачених у підготовці та здійсненні терактів 11 вересня
Халіда Шейх Мохаммеда вважають керманичем атаки, в якій викрадачі захопили пасажирські літаки і протаранили Всесвітній торговий центр в Нью-Йорку і Пентагон за межами Вашингтона.
Прокурори стверджували, що Мохаммед поділився ідеєю викрадення літаків і знищення ними веж-близнюків з лідером “Аль-Каїди”. Вербування та наставництво співучасників жорстокої авантюри – теж його рук справа. Мохаммеда, інженера з американською освітою, який став на слизьку доріжку, майже дві сотні разів було піддано низці “розширених методів допиту”. В тому числі тортурам водою – імітації утоплення – аж допоки цю практику була заборонено урядом США.
15 з 19 викрадачів літака були громадянами Саудівської Аравії, і родини подали позов проти королівства, яке заперечує свою причетність. Рамзі бін аль-Шибха, якого вважають одним із ключових організаторів терактів, було заарештовано в Пакистані 2002 року і також утримано у Гуантанамо. Абу Зубайда, одного із перших високопоставлених членів Аль-Каїди, захоплених після терактів, було затримано у Пакистані 2002 року і відправлено на ту ж таки базу ВМС США.
До цієї пори Закаріас Муссауї був єдиною людиною, засудженою в США за участь у терактах 11 вересня. Він визнав свою провину і був засуджений до довічного ув’язнення без права на умовно-дострокове звільнення.
Чи доречний торг
У вересні адміністрація Байдена відхилила умови угоди зізнання з п’ятьма обвинуваченими, яких утримували на базі ВМС США на Кубі, в тому числі з Мохаммедом. Обвинувачені вимагали від президента гарантій, що матимуть доступ до травматологічної допомоги і їх не утримуватимуть в одиночній камері.
Республіканці докоряли адміністрації Байдена за те, що вона уклала угоду з обвинуваченими. Лідер сенатської меншості Мітч Макконнелл засудив цю дію як “огидну відмову уряду від обов’язку захищати Америку і забезпечувати правосуддя”. “Єдине, що може бути гірше, ніж переговори з терористами, – це переговори з ними після того, як вони перебувають під вартою”, – пафосно резюмував він.
Тетяна Морараш