Виплати для звільнених військових: що гарантує закон і як їх отримати
Повернення до цивільного життя після військової служби є важливим етапом, який часто супроводжується як психологічними, так і фінансовими проблемами. Однією з ключових тем, яка хвилює звільнених військовослужбовців, є питання виплат, гарантованих державою. Часто звільнені стикаються з нерозумінням, які виплати їм гарантовані, як їх отримати та що робити у випадку, якщо права порушені. Саме тому важливо знати юридичні нюанси та рекомендації від фахівців, щоб забезпечити свої права і гарантії.
Юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери” прокоментували, які саме виплати передбачені законодавством України для військових, що завершили службу, а також пояснили, яка має бути грошова компенсація вартості за неотримане речове майно та у разі звільнення у зв’язку з інвалідністю.
Почнемо з головного – заробітної плати військовослужбовців, адже саме від цих сум залежать деякі суми компенсаційних виплат при звільненні військовослужбовця зі служби. Основні щомісячні додаткові виплати залежать від умов служби і можуть становити:
- 30 000 грн – за виконання бойових завдань у рамках захисту України;
- 50 000 грн – для військових у штабах, органах управління та командування;
- 100 000 грн – для тих, хто перебуває в зоні активних бойових дій або проходить реабілітацію після поранень;
- 70 000 грн – для тих, хто перебуває на передовій.
Мінімальна зарплата мобілізованого зараз становить 33 000 грн, що включає оклад у 20 000 грн та доплату за звання у 13 000 грн, і ця сума звільнена від військового збору. Після тривалого лікування військові мають 2 місяці на те, щоб повернутися на свою посаду або знайти нову, інакше їхні виплати можуть знизитись до базового окладу та надбавки за вислугу років.
Грошові виплати при звільнені зі служби
При звільненні з військової служби військовослужбовець має право на отримання наступних виплат:
- грошового забезпечення;
- грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (на практиці мобілізованим не виплачується);
- одноразової грошової допомоги мобілізованим;
- грошової компенсації за невикористану щорічну та додаткові відпустки;
- одноразову грошову допомогу;
- грошову допомогу для оздоровлення;
- матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Важливо зазначити, що склад грошового забезпечення військових має такий вигляд:
- щомісячні основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років);
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов’язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення (винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов’язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану (бойові), різного виду допомоги).
Військовослужбовцям, крім тих, хто проходить строкову військову службу та військову службу за призовом осіб офіцерського складу, виплачується одноразова грошова допомога в таких розмірах:
- 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби:
- які звільняються з військової служби за станом здоров’я;
- які звільняються з військової служби за власним бажанням під час дії воєнного стану (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України);
- які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, вислужили не менше ніж 24 місяці військової служби за контрактом та не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду;
- які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, і не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду;
- які звільняються з військової служби у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації та небажанням продовжувати військову службу за новим контрактом військовослужбовцями, які проходили військову службу за контрактом, укладеним на умовах, передбачених абзацом другим частини третьої статті 23 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”;
- 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за наявності вислуги 10 календарних років і більше — які звільняються з військової служби:
- у зв’язку із закінченням строку контракту;
- за віком;
- у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
- у зв’язку з систематичним невиконанням умов контракту командуванням (за бажанням військовослужбовця);
- у зв’язку із виявленням однієї з підстав, зазначених у пунктах 1 і 9 частини другої статті 31 Закону України “Про розвідку”;
- з підстав, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України “Про розвідку”;
- у зв’язку з неможливістю призначення на іншу посаду в разі прямого підпорядкування близькій особі;
- у зв’язку з відкликанням мандата на право здійснення військової капеланської діяльності;
- через сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не виявили бажання продовжувати військову службу);
- за угодою сторін — у разі набуття військовослужбовцем права на пенсію за вислугу років.
Також хочемо повідомити, що військовослужбовцям військової служби за призовом осіб офіцерського складу одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення виплачується в разі звільнення з військової служби з таких підстав:
- у зв’язку із закінченням установлених строків військової служби;
- за станом здоров’я;
- у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років.
Для мобілізованих військових, які звільняються після проходження служби, передбачена одноразова допомога у розмірі 4% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менше 25% місячного грошового забезпечення. Це правило застосовується для бійців, призваних під час мобілізації. Допомога виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення, без урахування додаткових винагород. При цьому розрахунку допомоги вираховуються тільки повні місяці служби.
Підставою для виплати є наказ командира частини про виключення зі списків особового складу військової частини, в якому має бути зазначена вислуга років з розрахунку якої виплачується допомога.
Нам часто задають питання: якщо за час військової служби військовослужбовець не використав щорічну основну відпустку, чи має він право на компенсацію за неї при звільненні?
Відповідаємо: у рік звільнення військовослужбовців зі служби в разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки незалежно від підстав звільнення.
Компенсація за невикористану відпустку розраховується таким чином: виходячи з посадового окладу, виходячи з окладу за військовими званням, враховуючи надбавку за вислугу років, враховуючи щомісячні додаткові види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які військовослужбовець отримав за останньою займаного штатною посадою. Для одержання цієї компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, слід звернутися з відповідним рапортом, в якому обов’язково вказати норму закону, що передбачає таку компенсацію. При цьому в разі отримання відмови у виплаті компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, особа звільнена зі служби, має право звертатися з адміністративним позовом до суду.
Важливо знати, що строки виплат залежать від виду допомоги та зазвичай здійснюються протягом 15-30 днів після виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.
Грошова компенсація вартості за неотримане речове майно
Речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються наказом Міністерства Оборони України від 29.04.2016 р. № 232. Грошова компенсація виплачується за місцем військової служби на підставі рапорту військовослужбовця та наказу командира військової частини, а командирам військової частини – наказу старшого командира, у якому зазначається розмір грошової компенсації.
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна станом на 1 січня поточного року.
Мобілізовані звільняються в запас у тій формі одягу, що знаходилася в їх особистому користуванні, при цьому предмети речового майна, які не були видані (незалежно від причини), під час звільнення не видаються. За бажанням вони можуть звільнятися в запас у власному цивільному одязі.
Грошові виплати при звільненні у зв’язку з інвалідністю
Якщо інвалідність військовослужбовця виникла через поранення (контузії, травми або каліцтва) чи внаслідок захворювання, яке особа отримала під час виконання обов’язків військової служби, або коли інвалідність була встановлена особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, законодавство передбачає призначення й виплату такій особі, крім військовослужбовців строкової служби, одноразової грошової допомоги.
При обчисленні розміру такої виплати враховується група інвалідності та прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений на перше січня календарного року, в якому вперше особі встановлено інвалідність. Так, на перше січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028 гривень.
Отже, зазначена допомога буде виплачуватись у таких розмірах:
- I група інвалідності – 400-кратний прожитковий мінімум – 1 211 200 гривень
- II група інвалідності – 300-кратний прожитковий мінімум – 908 400 гривень
- III група інвалідності – 250 кратний прожитковий мінімум – 757 000 гривень
Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата, зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності – дата, зазначена в довідці МСЕК про первинне встановлення інвалідності.
Слід зазначити, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку черговості відповідно до дати подання документів. Призначення й виплата допомоги взагалі не здійснюються, якщо поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання що призвели до інвалідності військовослужбовця, є наслідком:
- вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення
- вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння
- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом)
- подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення й виплати одноразової грошової допомоги
Грошова допомога для оздоровлення здійснюється військовослужбовцям, звільненим з військової служби, які мали право на грошову допомогу для оздоровлення та не отримали її протягом року, виплата цієї допомоги здійснюється на підставі наказу командира військової частини про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини, в якому оголошується про її виплату.
Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Наголосимо, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не є обов’язковою виплатою при звільненні. Але військовослужбовці мають знати про своє право отримати раз на рік таку допомогу. Тобто перед звільненням військовослужбовець може звернутись із відповідним рапортом про виплату допомоги.
Виплата матеріальної допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця на підставі наказу командира, а командиру – наказу вищого командира за підпорядкованістю із зазначенням у ньому розміру допомоги. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 передбачене право керівників державних органів надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Тобто, розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, порядок її виплати встановлюються за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги. При цьому матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань військовослужбовцям, накази про звільнення яких підписано минулого року, але не виключеним зі списків військової частини, в поточному році не надається.