Коментарі юристів

Встановлення факту смерті під час війни: болюче та все більш актуальне питання

Згідно зі звітом Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй (ООН) з прав людини, в Україні з 24 лютого 2022 року - з початком повномасштабних воєнних дій, загинуло понад 9,6 тисячі мирних жителів, і ще понад 17,5 тисяч людей отримали поранення. Дані включають зареєстровані випадки загибелі та поранень серед цивільного населення в Україні через бойові дії Росії станом на 10 вересня 2023 року. Надалі дані цифри, на жаль, тільки збільшуються.

Ці дані відображають лише офіційно встановлену організацією кількість жертв серед цивільного населення. Насправді їх набагато більше, але точну цифру до завершення війни встановити неможливо, бо інформація з деяких місць, де йдуть інтенсивні бойові дії, затримується, а багато наявних повідомлень все ще чекають на підтвердження. З цієї точки зору є як місця з численними жертвами серед мирного населення під час безпосередньо воєнних дій, як то Маріуполь чи Попасна, так й випадки коли людина опинилась на непідконтрольній Україні території та після деякого часу проживання там надійшла інформація про її смерть.

У зв’язку з цим постають досить болючі питання, які бентежить все більшу кількість українців – що робити у випадку коли, на жаль, хтось з рідних або близьких пішов з життя за таких обставин? З цим питанням пов’язано багато наслідків, як то відкриття та отримання спадщини, отримання належних виплат (пенсій, компенсацій), припинення шлюбу, зняття з реєстрації тощо. На ці питання відповідають юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери”.

У разі настання даної події на території України та отриманням за даним фактом свідоцтва про смерть у відповідних органах реєстрації актів цивільного стану питань не виникає, і на руках є документ що підтверджує смерть особи. Зовсім інша річ, коли отримати таке свідоцтво по ряду причин не можливо, або на руках є документи які видані адміністрацією окупованої території.

У зв’язку з цим потрібно розрізняти два наче б то тотожні поняття, які випливають з трохи різних правових ситуацій, але у всякому випадку процедура йде через суд і в цих випадках с початку отримується відповідне рішення суду:

  1. Визнання фізичної особи померлою
  2. Встановлення факту смерті.

Визнання фізичної особи померлою відповідно до ст. 46 Цивільного кодексу України відбувається у наступних випадках і в такі строки, перелік яких є вичерпним:

  • у місці постійного проживання особи немає відомостей про місце її перебування протягом 3-х років
  • особа пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку протягом 6-ти місяців
  • можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом 1-го місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру
  • фізична особа зникла у зв’язку із воєнними діями, збройним конфліктом після спливу 2-х років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

За статтею 305 Цивільно-процесуального кодексу України заява про оголошення особи померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

Судовий збір за подання даної категорії заяв складає станом на 2024 рік 605.60 грн та змінюється що року.

Після набрання чинності рішенням суду про оголошення фізичної особи померлою, суд, який ухвалив рішення, надсилає його відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану, який знаходиться з ним на одній території, для реєстрації смерті фізичної особи. Саме на підставі рішення суду про оголошення громадянина померлим органи РАЦСу видають зацікавленим особам свідоцтво про смерть.

Днем смерті громадянина, оголошеного за рішенням суду померлим, вважається день вступу в законну силу цього рішення і саме він зазначається у свідоцтві про смерть.

У випадку оголошення померлою фізичну особу, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку, а також у зв’язку з воєнними діями суд має право визнати днем смерті цієї фізичної особи день її вірогідної смерті, але це питання розглядається вже в кожній конкретній ситуації враховуючи наявні докази та їх вагомість.

Щодо документів які б могли підтвердити зазначені події та які потрібно мати на руках, щоб звернутись до суду, то їх перелік досить великий. Необхідність кожного з документів встановлюється залежно від ситуації, але доказами по справі, які будуть надаватись до суду будуть, наприклад, такі: довідка з пенсійного фонду що особа, який призначено пенсію, не отримує її значний проміжок часу; акт депутата зі свідками-сусідами (а краще декілька з різним проміжком часу) який підтверджує відсутні особи за місцем реєстрації проживання у вказаний період; довідка з Адміністрації державної прикордонної служби України, що до того чи виїжджала за межі України особа; довідка з лікарні в якій у громадянина укладена декларація з сімейним лікарем про те що особа не зверталась за допомогою значний час; статті з Інтернету чи відкритих джерел про загальновідомі події трагічного характеру, що відбулись на території де особа проживала або знаходила в цей проміжок часу; акти та довідки офіційних органів влади про події що стались; довідка з поліції про внесення події до Єдиного реєстру досудових розслідувань, фотографі місця поховання особи з зазначенням прізвища, ім’я та дат народження та смерті, відеозаписи, аудіо записи, колективний акт про настання смерті та інші. Обов’язково заручіться згодою двох-трьох свідків на їх явку до суду та надання показів під присягою, що до зазначених обставин.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Аліменти та відповідальність: як українське законодавство карає боржників. Частина 1

Ця процедура досить складна та тривала, оскільки не має стовідсоткових доказів того, що особа померла, або що померла особа є саме тією, що до якої необхідно встановити настання смерті.

Застереження у зв’язку з цим містить ст. 47 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що: «Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п’яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв’язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.»

Іноді відбуваються і щасливі випадки – особа яка була оголошена померлою виявляється живою та здоровою. Як діяти в цій ситуації? В цьому випадку відповідно до ст. 48 Цивільного кодексу України – «Якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з’явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої зацікавленої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.»

В свою чергу, встановлення факту смерті відбувається тоді, коли достеменно відомо про смерть особи та встановлена дата цієї події відповідними документами. Як правило саме за цією процедурою йде більшість справ які мають відношення до смерті на тимчасово окупованій території. Як це діє на конкретному прикладі? На території Харківської області в с. Стрілеча знаходиться Харківська обласна психіатрична лікарня. Селище знаходиться під самим кордоном з Росією та одним з перших опинилось в окупації. У зв’язку з цим фактом, лікарня виявилась відрізаною від постачання необхідних ліків, продуктів, під щільними обстрілами, без значної частини лікарів та медичного персоналу які були не на роботі. Немала кількість хворих, на жаль, померла. Але за даною подією лікарями таки були виписані лікарські свідоцтва про смерть з печатками лікарні, та поховані померлі пацієнти. Вже після де окупації даної території, через багато місяців, коли рідні та близькі отримали хоча б частковий доступ до лікарні та відповідні лікарські документи про смерть, вони звертались з відповідними заявами до суду саме про встановлення факту смерті.

За ст. 315 Цивільно-процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту:

  • смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
  • смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Відповідно до ст. 317 Цивільно-процесуального кодексу України заяву про встановлення факту смерті особи подати члени сім’ї померлого, їхні представники або інші зацікавлені особи (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси). Таким чином, до заяви, крім документів які підтверджують факт смерті особи, необхідно додати документи які підтверджують родинні зв’язки, повноваження або зацікавленість в зазначених обставинах. За відсутності зазначених документів, суддя залишить заяву про встановлення факту смерті без руху та запропонує у встановлений термін донести їх до суду. У разі все ж таки не надання таких документів, у відкритті провадження по справі буде відмовлено.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Що необхідно знати під час проведення обшуків житла і приміщень

Зазвичай за загальним правилом заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Законом України від 01 липня 2022 року № 2345-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях» (що набрав чинності 07 серпня 2022 року) було внесені зміни до статті 317 ЦПК України. Для встановлення факту смерті особи, яка померла на тимчасово окупованій території України, можливо звернутися до будь-якого місцевого суду України, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Доказами факту смерті в такому випадку будуть наступні документи: лікарське свідоцтво про смерть, фельдшерська довідка про смерть, лікарське свідоцтво про перинатальну смерть, свідоцтво про смерть, але видане адміністрацією окупованої території та деякі інші.

За загальним правилом до звернення до суду з відповідною заявою, потрібно отримати письмову відмову органу реєстрації актів цивільного стану про вчинення реєстрації та чому саме орган відмовляє в цьому.

При цьому положення статті 317 ЦПК України яка регулює саме питання що до провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, не вимагають від громадян, які звертаються із заявою до суду про встановлення факту смерті, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.

Зазвичай судовий збір за розгляд заяви про встановлення факту смерті станом на 2024 рік складає 605,60 грн. Але відповідно до пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються заявники у справах за заявами про встановлення факту смерті, поданих у зв’язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, поданих у зв’язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Ті ж норми цивільно-процесуального законодавства зазначають що справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду. Що саме означає термін «невідкладно» закон не розшифровує, але на фактично усе залежить від завантаженості конкретного суду та судді. На практиці були випадки коли громадянин здавав до канцелярії суду відповідну заяву (при умові належним чином оформленого пакета документів), а через 2-3 години отримував рішення суду. Частіше зазначена процедура займає пару днів – сьогодні документи здав, завтра – забрав.

Рішення суду у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. На практиці означає що одразу після отримання копії рішення суду про встановлення факту смерті, особа може звертатись до органу реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про смерть.

В свою чергу, суд також повинен надіслати копію рішення суду до органу РАЦС на території якого знаходиться суд, більш того, даний орган необхідно вказувати як зацікавлену особу, подаючи заяву про встановлення факту смерті.

Саме після отримання на підставі рішення суду свідоцтва про смерть, громадяни мають право звертатись до нотаріуса для отримання спадщини після померлого. Без зазначеного свідоцтва з вами не буде розмовляти жоден нотаріус.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку