Коментарі юристів

Як встановити юридичні факти: коментарі юристів до захисту ваших прав

Встановлення юридичних фактів є основоположним кроком для захисту ваших прав у правових спорах. Цей процес може здатися складним і заплутаним, особливо для тих, хто не має юридичної освіти. Без чітко встановлених юридичних фактів жодне правове питання не може бути вирішене справедливо та відповідно до закону, тому знання основних принципів та процедур може значно полегшити цю задачу.

Юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери” детально коментують цей складний процес, проаналізувавши кожен етап від збору доказів до їх подання в суді. Ця інформація є цінною для кожного, хто прагне успішно захищати свої права та інтереси у правовому полі.

Жила-була собі жіночка. Прожила довге та щасливе життя та померла коли їй було далеко за вісімдесят років. Звали її усі Пелагєя, паспорт був саме на це ім’я, пенсійне посвідчення, та багато чого ще. З чоловіком за життя будинок придбали, але чоловік помер раніше, потім вона. Все воно якось так і йшло, поки діти не вирішили привести до ладу усі документи та оформити спадковий будинок. Частково нотаріус дітям документи спадкові оформив, а в оформленні іншої частини відмовив. Несподівано виявилось що одружилась за Свідоцтвом про шлюб з чоловіком не “Пелагея”, а “Поліна”. Дружина як би й є, але не вона. До речі в Пенсійному фонді взагалі з’ясувалось, що в документах записано “Палагея”. Як то кажуть сюрприз там, де не чекали.

А ось інша ситуація – донька мешкала з мамою на час смерті останньої, але була зареєстрована за іншою адресою. Десь, щось краєчком вуха вона чула про те, що якщо проживав зі спадкодавцем, то до нотаріуса йти не потрібно. То вона й не пішла. Не пішла не те що рік чи два, а років так п’ять навіть не збиралась, поки війна та необхідність мати документи на нерухомість не спонукали все ж таки звернутися до нотаріуса за оформленням спадщини. Але “злий” нотаріус у видачі документів відмовив, сказавши: “Ви б ще років п’ять просиділи. Вам тепер до суду. Та й подавати заяву про продовження строку на прийняття спадщини безглуздо – суддя теж спитає, чому п’ять років сиділи, а відповіді то немає. Однак незнання закону не звільняє від відповідальності”.

Ці ситуації на перший погляд абсолютно різні, але все ж таки у них є одне спільне рішення – тих, хто опинився в подібних ситуаціях, чекають у суді з заявою про встановлення факту в порядку окремого провадження.

Згідно діючого законодавства суд розглядає справи про встановлення таких фактів:

  1. родинних відносин між фізичними особами;
  2. перебування фізичної особи на утриманні;
  3. каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
  4. реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
  5. проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу;
  6. належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім’ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
  7. народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
  8. смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
  9. смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

До речі, щодо “інших фактів”. Наразі у зв’язку із змінами в мобілізаційному законодавстві дуже актуально постало питання про встановлення факту одноособової участі батька у вихованні дитини. Раніше цих фактів ніхто не встановлював, а в цьому році почали у суді з’являтись  подібні заяви. Суди наразі по даній категорії справ заяви приймають, але провадження зупиняють  – чекають що скаже Верховний суд України, бо Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 26 жовтня 2023 року у справі №201/5972/22 прийнято до розгляду справу за заявою про встановлення факту самостійного виховання дитини та призначено до розгляду. Зазначена справа буде зразковою та від того яку постанову ухвалить Верховний Суд буде залежати чи зможуть громадяни в подальшому встановлювати в судовому порядку новий факт – факт одноособової участі батька у вихованні дитини.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Законодавчі нововведення для військовозобов'язаних: що змінилося у вересні

Обмеження у встановленні фактів

Однак за законом є певні обмеження у встановленні фактів. Справи про встановлення факту належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об’єднанні громадян, а також свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану, судовому розгляду в окремому провадженні не підлягають. Тобто можна поставити вимогу: “Встановити факт, що Сидоренко Дмитро Іванович є чоловіком Сидоренко Поліни Михайлівни”, але ставити вимогу: “Встановити факт належності свідоцтва про шлюб Сидоренко Дмитра Івановича та  Сидоренко Поліни Михайлівни, укладений 12 квітня 1954 року, Сидоренко Пелагеї Михайлівні” заборонено.

Так, у своєму роз’ясненні Верховний суд України зазначив, що не можуть бути встановлені в судовому порядку факти щодо:

  1. трудового стажу (для призначення пенсій та допомоги по тимчасовій непрацездатності, нарахування надбавок та інших пільг);
  2. причин та ступеня втрати працездатності;
  3. групи інвалідності та часу її настання;
  4. проходження дійсної військової служби;
  5. участі у бойових діях, перебування на фронті, у партизанських загонах;
  6. одержання поранення, контузії в боях при захисті України, СРСР чи при виконанні інших обов’язків військової служби;
  7. визнання ветераном чи інвалідом Великої Вітчизняної війни;
  8. віку фізичної особи;
  9. закінчення навчального закладу й одержання відповідної освіти;
  10. усиновлення після смерті усиновленого чи усиновителя, якщо за життя після 1926 р. воно не було належним чином оформлене;
  11. належності до певної національності;
  12. належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об’єднанні громадян, а також свідоцтв, які видаються органами реєстрації актів цивільного стану;
  13. тотожності осіб, а також імені, по батькові та прізвища осіб, по-різному записаних у документах;
  14. одержання урядових нагород;
  15. розкуркулювання та адміністративного виселення громадян;
  16. про встановлення належності до ветеранів та інвалідів війни;
  17. про встановлення факту винесення вироку або постановлення рішення суду щодо відповідної особи;
  18. набуття громадянства України громадянином іншої держави.

Крім того, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, – залишає заяву без розгляду. Зазначене означає, що у разі як що від встановлення факту залежить чи отримає громадянин майно, суд може відмовити у встановленні факту та запропонувати звернутись до суду в порядку позовного провадження одночасно з двома вимогами – встановлення факту та визнання права власності в порядку спадкування.

Наприклад, є єдиний спадкоємець у якого є розбіжності у правописі з документами спадкодавця. Швидше за все це окреме провадження та просто заява про встановлення факту. Якщо є декілька спадкоємців та у одного є розбіжності у правописі з документами спадкодавця, то скоріш за все це позовне провадження з встановленням факту та визнання права власності в порядку спадкування. Втім, в якому саме варіанті потрібно звертатись до суду, вирішити може тільки адвокат з урахуванням безлічі юридичних нюансів. При усій свої простоті заяви окремого провадження не такі вже й прості.

Є ще один нюанс. Заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання. Тут потрібно врахувати те, що деякі суди розглядають справи більш лояльно, виходячи з того – як що можна вирішити спір на користь громадянина – то так його й потрібно вирішити. Є суди та судді, яким, щоб довести якийсь факт потрібно луну з неба дістати, що звісно не можливо. Тут ми як раз можемо користуватися грою з підсудністю справ. Як ми зазначали вище, встановлення факту може подаватися разом з визнанням права власності. Отже, для позовних заяв відносно нерухомого майна існує виключна підсудність – справи можуть розглядатися тільки тим судом, на території якого знаходиться нерухоме майно.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Бронювання співробітників поліції та ДСНС: суперечливі рішення коментують юристи

На практиці  це діє наступним чином. Для отримання у спадок будинку у м. Зміїв особі потрібно встановити факт родинних відносин. Вона єдина спадкоємиця та зареєстрована у м. Харкові на території Київського району. Якщо подати просто заяву про встановлення факту родинних відносин, її потрібно подавати до Київського районного суду м. Харкова. Якщо подати позовну заяву про встановлення факту та одразу визнання права власності на будинок у м. Змійові, то документи потрібно подавати до Зміївського районного суду Харківської області.

Постанова КЦС ВС від 07.02.2024 № 545/844/23 (61-15775св23) – необхідність встановлення факту родинних відносин для отримання спадщини – сама по собі не свідчить про наявність спору. Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про прийняття спадщини пов`язана суто з неможливістю встановлення факту родинних відносин між заявником та спадкодавцем з відповідних державних реєстрів. Суди мають встановити коло спадкоємців, а також між ким існує спір, адже існування спору про право повинно бути реальним, а не гіпотетичним. Без відкриття провадження у справі неможливо встановити фактичні обставини щодо наявності спору про право.

У пункті 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 “Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення” судам роз`яснено, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 273 ЦПК України (пункт 1 частини першої статті 315 діючого ЦПК України) суд в праві розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв`язку із втратою годувальника.

Як бачимо, юридичні факти встановлюються не просто так. В відповідній заяві обов’язково потрібно зазначити, для чого встановлюється той чи інший факт. Більш того, в такій заяві зазначають зацікавлених осіб – ті органи чи особи до яких ви потім підете з рішення суду аби його реалізувати. Так, у справах про встановлення факту родинних зв’язків – це приватний нотаріус чи державна нотаріальна контора де надалі буде оформлюватись спадщина, Управління Пенсійного фонду –  у справах про встановлення належності трудової книжки для подальшого нарахування стажу для пенсійних виплат.

Верховний Суд України в листі від 01.01.2012 року “Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення” зазначає, що  зацікавленими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).

Втім й це ще не все. Суд не прийме до розгляду заяву про встановлення факту (виключення – справи встановлення факту смерті та факту народження на окупованих територіях), поки разом зі всіма документами заявник не надасть відмову органу або особи для якої встановлюється факт. Отже, перш ніж звертатися до суду, потрібно з письмовою заявою звернутися до відповідного органа або органів в якій просити  виправити те що не дає вчинити дію – прізвище, ім’я, по батькові, назву підприємства тощо. Такими документами можуть бути – постанова нотаріуса  про відмову у вчиненні нотаріальної дії, відмова Пенсійного фонду в зарахуванні стажу у зв’язку з неправильним правописом прізвища, відмова органу державної реєстрації цивільного стану внести виправлення в актовий запис та інші.

Судовий збір за подання заяви про встановлення факту в 2024 році на даний час складає 605,60 грн.

Громадяни України, які постійно проживають за межами держави, також мають право звернутися до суду загальної юрисдикції із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 257 ЦПК підсудність таких справ визначається за клопотанням заявника ухвалою судді Верховного Суду України.

І порада на останок – будьте дуже уважними до своїх документів. Буває, що за життя людини виправити наявну помилку значно скоріше та простіше.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку