Як не стати жертвою онлайн-шахраїв: поради юристів

У цифрову епоху інтернет став не лише джерелом інформації та розваг, але й простором для активності шахраїв. З кожним роком зростає кількість шахрайських схем, які націлені на довірливих користувачів. Від фальшивих онлайн-магазинів, фішингових листів і повідомлень до зламу акаунтів у соціальних мережах та банківських шахрайств – кіберзлочинці використовують різні методи, щоб заволодіти чужими коштами чи особистими даними. Небезпека полягає в тому, що шахраї постійно вдосконалюють свої схеми, роблячи їх дедалі складнішими для розпізнавання. Кожен, хто користується інтернетом, ризикує стати жертвою обману, якщо не знає, як захистити свої дані. В умовах цифрового світу знання про безпеку – це перший і найважливіший захист.
Юристи адвокатського об’єднання «Репешко і партнери» розповіли про основні види шахрайських схем в інтернеті, які наразі є найпоширенішими в Україні. Також вони прокоментували чинне законодавство, яке регулює боротьбу з кіберзлочинністю, і надали практичні рекомендації, як уберегти себе та своїх близьких від шахрайства.
Наші ошукані клієнти часто звертаються за допомогою в цьому питанні. Ми всі звикли до того, що мережа Інтернет стала надійним помічником у нашому повсякденному житті. Тут можна знайти роботу з гарною зарплатнею або підробітку у зручний час, продати те що не потрібно у господарстві або придбати за вигідною ціною те що потрібно саме зараз, знайти симптоми тієї чи іншої хвороби, однодумців по хобі та багато ще чого різного. Але при цьому не можна забувати, що шахраї нікуди не поділись та з ринкових майданів вони перебралися теж туди, куди й усі пересічні громадяни – все в той же Інтернет.
За даними Офісу Генпрокурора у 2023 році в Україні було відкрито 82 609 кримінальних проваджень за ст. 190 ККУ «Шахрайств». Така цифра є максимальною за останні 11 років. У 2024 році в Україні було відкрито 64 978 кримінальних проваджень за статтею 190 Кримінального кодексу «Шахрайство», що на 21% менше, ніж у 2023 році. Як ми бачимо ситуація в країні на жаль тільки сприяє розквіту шахрайських схем. Втім, якщо особа попереджена про можливі варіанти шахрайства, має критичне мислення та уважність, ризик потрапити до лап шахраїв мінімізується.
Виходячи з характеру звернень та заяв громадян до Національної поліції України найпоширенішими видами шахрайських дій на даний час є наступні:
- Продаж товарів які не існують – покупець знаходить в Інтернеті товар за привабливою ціною, перераховує продавцю усю суму або передоплату на вказані продавцем реквізити та на цьому все й завершується. Спілкування з покупцем продавцем блокується, об’ява з сайту видаляється.
- Дзвінки від імені працівників банків – шахрай представляється співробітником банку та повідомляє, що банківську картку людини заблоковано. Мотиви блокування зазначають різні: хтось сторонній намагається зняти гроші з рахунку, актуалізація даних у зв’язку із воєнним станом та багато інших варіантів. На цій підставі шахраї просять надати конфіденційні фінансові дані або примушують жертву саму здійснити переказ коштів на «безпечний» рахунок. Від тих у кого в АКБ Приват-Банк активована послуга «голосовий зліпок» шахраям достатньо отримати відповідне аудіо повідомлення голосом жертви, яке надалі вони використають для списання коштів з рахунку.
- Фішинг – це незнайоме слово по суті означає підміну. Шахраї створюють копії сайтів маркетплейсів, банків, служб доставки, благодійних організацій або інших онлайн-сервісів та спонукують громадян вводити свої платіжні дані на таких рейкових платформах. У такий спосіб шахраї отримують доступ до чужих рахунків та спустошують їх. Зараз схема дуже розповсюджена у вигляді посилання на програми “єДопомога” або виплати українцям від ООН, Червоного Хреста та інших міжнародних організацій, розіграш сертифікатів на продуктові чи гігієнічні набори відомими торговими мережами тощо.
- Злам акаунтів у соцмережах та месенджерах з подальшим проханням про допомогу – мабуть, немає людини, яка хоч раз в житті не стикалася з цим різновидом шахрайства. Від людини, яка у вас записана в контактах в телефоні приходить повідомлення «Привіт Олександре, у тебе не буде 19 тисяч гривень? У неділю до вечора переведу». Буває, що одразу від даної людини у інший месенджер приходить повідомлення про злам аканта та застереженням від переказу грошей.
- Заробіток в Інтернеті. Шахраї розсилають повідомлення з пропозиціями дистанційного працевлаштування. Суть роботи – ставити “лайки” в соцмережах або позитивні оцінки товарам в інтернет-магазинах, проглядати відеоролики на ютюбі. Сума винагороди – кілька сотень гривень на день. Окрема «модна» тема – крипто валюта.
- «Ваш родич у біді», «Ви виграли авто», заміна сім-картки. В таких схемах зазвичай шахраї використовують момент раптовості, паніки, сильних емоцій чи то від того, що син у небезпеці, чи від виграшу автомобіля, що кінець кінцем має лише одну мету – переказ жертвою коштів на рахунок злочинців.
Окремо від інших схем стоїть скімінг – шахрайства з банківськими картками, коли зловмисники прикріплюють до банкоматів приховані пристрої, які зчитують інформацію з магнітних стрічок карт: ім’я, номер, термін дії, коди CVV2/CVC2. Останнім часом воно не таке розповсюджене, як перелічені вишче, але забувати про нього теж не варто.
Від початку воєнних дій на території України актуальними шахрайськими діями стали дії пов’язані з закупівлею військового спорядження, пригон автівок з-за кордону для ЗСУ, збір коштів волонтерами та благодійними організаціями на потреби ЗСУ, здавання в оренду житла для ВПО у безпечних частинах країни та допомога в перетині державного кордону України чоловіками призовного віку. Як ми бачимо, шахраї дуже швидко підстроюються під актуальні потреби суспільства, адже відібрати три тисячі доларів в обмін на надувне коло у вигляді пончика, на якому запропоновано переплисти річку Тису зможе далеко не кожен.
Для того, щоб мінімізувати ризики потрапляння на гачок аферистів, крім критичного мислення рекомендуємо вжити наступних заходів:
- Встановіть двофакторну верифікацію – це суттєво ускладнить доступ до акаунта для зловмисників, навіть якщо їм вдасться дізнатися ваш пароль.
- Використовуйте достатньо складні (від 12 символів) унікальні генеровані паролі зі спецсимволами, цифрами та літерами верхнього і нижнього регістру для кожної соцмережі, користуйтеся парольними менеджерами та не передавати конфіденційну інформацію стороннім особам. Злочинці можуть видавати себе за адміністраторів, друзів чи службу підтримки, намагаючись виманити ваші дані чи гроші.
- Радимо також слідкувати за активністю акаунта та періодично перевіряти активні сесії та регулярно перевіряти виписки з рахунку на наявність підозрілих транзакцій.
- У зв’язку з тим, що одна з схем шахраїв пов’язана з перевипуском SIM-карт, забороніть віддалене відновлення номера, пройдіть процедуру персоналізації (прив’язка паспортних даних до вашого номера), або перейдіть на контрактне обслуговування у мобільного оператора.
- Не погоджуйтесь на пропозиції незнайомців з заробітку легких грошей за короткий термін на кшталт «Шукаю в команду двох співробітників, дохід від 1 000 доларів на тиждень».
- Не погоджуйтеся на роботу, в якій потрібно спочатку щось придбати – пакет документів, витратні матеріали, товар зі знижкою для перепродажу. Гроші в такому випадку йдуть на рахунки шахраїв, а максимум, що вам можуть надіслати – коробку зі сміттям.
- Не здавайте в оренду свої сторінки у соцмережах чи аканти у месенджерах – все що буде розміщено на них в цей час надалі буде вашим клопотом, підете, які співучасник по кримінальній справі.
- Ніколи та нізащо не повідомляйте стороннім особам конфіденційну інформацію (термін дії банківської картки, CVV та PIN-код, дівоче прізвище матері, коди з смс-повідомлень банку або оператора стільникового зв’язку, логіни та паролі до онлайн-банкінгу тощо).
- Не вводьте конфіденційні данні на підозрілих веб-сайтах. Уважно перевіряйте URL-адресу вебсайту та не переходити за сумнівними гіперпосиланнями, адже навіть один відмінний символ може означати, що це фішинговий ресурс.
- Візьміть за правило максимально не користуватися вай-фаєм у громадських місцях. Вводячи паролі в такому випадку ви отримуєте дуже великий ризик їх крадіжки та подальшого використання для шахрайських схем.
- Використовуйте окрему картку з обмеженим балансом для онлайн-покупок.
- Перевіряйте інформацію, зателефонувавши на офіційний номер банку чи організації.
- Не переходьте за посиланнями з підозрілих електронних листів та посилань у месенджерах на кшталт – проголосуй за Даринку у танцювальному конкурсі, залишилось усього два дні.
Якщо ви підозрюєте шахрайські дії, негайно зв’яжіться з поліцією за номером 102 та повідомте про все що сталося. При цьому додатково потрібно прибути до найближчого райвідділку поліції, аби написати відповідну заяву та залишити письмові пояснення. Не зайвим буде подати звернення через форму зворотного зв’язку на веб-сайті Департаменту кіберполіції.
Крім цього необхідно зробити наступні кроки:
- негайно зробіть скриншоти з повідомлень у месенджерах, електронних листів та збережіть інші докази, які підтверджують факт шахрайства;
- через застосунок самі заблокуйте картку та рахунок або негайно зверніться до свого банку з таки проханням;
- терміново змініть усі паролі – до соціальних мереж, акантів у месенджерах, електронної пошти.
- повідомте адміністрацію інтернет – платформи чи месенджера про шахрая та його шахрайські дії.
У зв’язку з останніми новинами ще раз попереджаємо про смертельну небезпеку, пов’язану зі співпрацею з агентами РФ. Форми залучення можуть бути різні – здійснити підпал автівки військового, зібрати бомбу, віднести пакунок на зазначену адресу, здійснити фото звіт тощо. Зазвичай за такі послуги обіцяють високу оплату, але ще ніхто й ніколи гроші за таке не отримував, а ось довічне ув’язнення або каліцтво чи смерть від дистанційно підірваного пакунка, який необхідно було доставити вже не одноразово. Крім того, вже вступаючи в контакт з представниками РФ, ви опиняєтесь у нього на гачку, бо надалі вас будуть шантажувати фактом спілкування чи вже виконаної роботи, спонукаючи до нових протиправних дій безоплатно.
За таких обставин відійшов на задній план, але все ж таки не зник заробіток пов’язаний з наркокур’єрством. За досить пристойні гроші особі пропонують перевезти пакунок чи відвезти та залишити в умовленому місці. Своїх жертв злочинці шукають як в Інтернеті, так й пропонуючи безпосередньо в месенджери виконати легку, але дуже дохідну роботу.
Головне, про що потрібно пам’ятати – не слід переходити за сумнівними посиланнями, оскільки фішингові сайти можуть викрасти ваші дані. Завантажувати застосунки варто лише з офіційних маркетплейсів, щоб не наразитися на шкідливе програмне забезпечення. Мисліть критично та неупереджено і пам’ятайте: «Безоплатний сир буває тільки в мишоловці».