Коментарі юристів

Заохочення до служби та бонуси при мобілізації військовозобов’язаних

Наразі дуже багато написано про мобілізаційні процеси, які вже третій рік поспіль тривають в країні. І якщо від початку воєнних дій велика кількість громадян йшла добровільно до лав Збройних Сил України, то зараз ситуація дещо змінилась. Саме ці обставини змусили державу навесні 2024 року прийняти рід законів та підзаконних актів, які більш детально врегулювали процес мобілізації, десь запровадили додаткові санкції, десь, навпаки вдали до заохочення.

Щодо мобілізаційних санкцій, то тут інформація була розібрана по кістках та про це не написав тільки лінивий. Своєю чергою, набагато менше є інформації яка стосується того, які заохочення та в якому випадку отримує особа, яка йде воювати. Юридичну сторону цього питання ІА “ФАКТ” попросило прокоментувати фахівців адвокатського об’єднання “Репешко і партнери”.

З найбільш відомого та позитивного в цьому сенсі ми можемо назвати наступні моменти. Звісно можна чекати, поки особу примусово доставлять до ТЦК та СП та одразу відправлять на службу. Але більш привабливим, й про це говорять самі професійні військові, є варіант підписання контракту. Для цього є декілька шляхів:

  • Звернутися до Територіального центру комплектації та соціальної підтримки. Даний варіант підходить для тих, хто знає, ким би він хотів служити, але не знає де. Тобто, не має мети вступити до конкретного підрозділу. При цьому саме ТЦК та СП буде визначати, куди саме відбудеться розподілення з урахуванням навичок та спеціальності кандидата. Але не виключений варіант, при якому у разі недостатності певних фахівців в лавах ЗСУ, особа буде направлена на перенавчання й вже потім розподілена відповідно армійським потребам. Хоча в деяких ТЦК та СП працюють рекрутингові центри, які саме й займаються підбором місця проходження служби, але на жаль зараз це не набуло ще масового явища.
  • Напряму звернутися до конкретного підрозділу. Зараз є навіть багато реклами, відповідно до якої відомі підрозділи запрошують на службу до своїх лав, гарантуючи навчання певний строк. Зазвичай в самих рекламних текстах є контактні данні для звернення, але, як правило, такі підрозділи мають свої сторінки в соціальних мережах, сайти та навіть рекрутингові центри в великих містах, куди можливо звернутись.
  • Знайти вакансію на платформі з пошуку роботи. Цей, досить несподіваний варіант, набув не аби якого широкого розповсюдження та наразі вакансію на конкретну спеціальність в конкретному військовому підрозділі можливо знайти на таких платформах, як Work.ua, Olx Робота та інших. Навіть Єдиний державний портал вакансій від служби зайнятості України не оминув цей варіант пошуку місця проходження служби. При цьому варіанти посад на даних сервісах пропонуються дуже різні – є з чого обрати.

Одним із варіантів заохочення до служби в армії є виплати від місцевих органів влади, але на державному рівні цей засіб ніяк не передбачений. Даний вид заохочення – це виключно самостійне добровільне рішення кожної місцевої ради. Будь-яких критеріїв в такому випадку не існує, а отже місцеві депутати ухвалюють це рішення, виходячи з фінансових можливостей громади, рівня патріотизму, кількості осіб в громаді, які можуть бути мобілізовані та інших. Зазвичай вказані виплати є одноразовими, але деякі громади розробляють програми підтримки сімей військовослужбовців на постійній основі.

Зараз найбільшу суму виплати пропонує м. Львів – 50 000 грн, але виключно за добровільний контракт з військовими частинами Десантно-штурмових військ та морською піхотою. У Києві всі мобілізовані з 1 грудня 2023 року отримають по 30 000 гривень із міського бюджету – й контрактники й ті що були мобілізовані в загальному порядку. При цьому у столиці розроблений та діє механізм, за яким дані виплати приходять автоматично на рахунок військовослужбовця після зарахування його до військової частини. Також автоматично кошти мобілізованим виплачуються в Одесі та становлять суму у 20 000 грн, при цьому їх також отримують як мобілізовані, так й контрактники. Полтава виділила на даний захід 10 000 гривен, а Чернігів 15 000 гривен. Конкуренцію великим містам несподівано склали невеличкі громади. Так, Богодухівська громада Харківської області виплачують 50 000 грн, при чому як місцевим жителям, так й тим, хто зареєструвавшись в громаді в якості ВПО, вирішив йти боронити країну. Такий же розмір виплат передбачений у двох громадах Полтавської області – Сергіївської  Гадяцького району і Сенчанській  Миргородського району.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Трудові права в умовах війни: що важливо знати сьогодні. Ч. 2

Це не повний перелік міст та громад, які підтримують своїх мешканців в прагненні захистити власну землю, але все ж таки загальнопоширеним явищем такі виплати не стали.

Наступний крок підтримки та заохочення зробила сам держава, прийнявши Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», яким внесла зміни до  Закону  України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Даними змінами держава мотивує матеріальною складовою до вступу на шлях військовослужбовця на контрактній основі, що відповідно повинно ще більш вмотивувати нищити ворога. Заохочення стосується таких благ як житло та автомобіль.

Так, наразі, передбачено, що військовослужбовці у разі укладення контракту мають право протягом трьох місяців з дати укладення такого контракту отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 000 гривень в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Сертифікат на купівлю транспортного засобу видається військовослужбовцю при укладенні контракту лише один раз.

Крім того, військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50 відсотків першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки відповідно до Умов забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України, та додатково 100 тисяч гривень після першого року військової служби, та ще 100 тисяч гривень після другого. Компенсація надається військовослужбовцю лише один раз протягом усього часу проходження ним військової служби. Порядок та умови надання військовослужбовцям такої компенсації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім матеріального, держава намагається впливати й нематеріальними важелями. Так, зазначеними змінами в законодавстві  було врегульовано питання щодо відпусток військовослужбовців. Військовослужбовцям, крім військовослужбовців, які проходять базову військову службу, надаються щорічні основні відпустки зі збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Тривалість щорічної основної відпустки для військовослужбовців, які мають вислугу в календарному обчисленні до 10 років, становить 30 календарних днів; від 10 до 15 років – 35 календарних днів; від 15 до 20 років – 40 календарних днів; понад 20 календарних років – 45 календарних днів, без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Святкові та неробочі дні при визначенні тривалості щорічних основних відпусток не враховуються.

Військовослужбовцям, крім тих, хто проходять базову військову службу, додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України «Про відпустки». Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України.

Наступна «плюшка» стосується заохочення до явки в ТЦК та СП. 16 травня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв та опублікував постанову «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації». Зазначеною постановою заборонено ТЦК та СП посилати осіб, які з’явилися добровільно для уточнення даних до ТЦК та СП на військово-лікарську комісію відразу після такої явки. Для проходження медкомісії таким особам має бути надіслана окрема повістка. Тих, кого доставили до ТЦК та СП примусово, можуть відразу відправити на ВЛК, а одразу після ВЛК вручити повістку на мобілізацію, за ухилення від якої вже настає кримінальна відповідальність. Таким чином, відтермінування, яке може отримати особа, буде складати один-два місяці, що є достатнім терміном для впорядкування справ перед відправкою до лав ЗСУ.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Втрата права користування житлом: що потрібно знати дорослим і які ризики для дітей

Ще одне послаблення стосується осіб, які раніше мали статус «обмежено придатні». Нагадаємо, що зараз особи розподіляються на наступні категорії залежно від стану здоров’я:

  • придатні до служби;
  • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВНЗ, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
  • непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • тимчасово непридатні – вимагають лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків, тимчасово непридатні, з переоглядом через 6-12 місяців.

При цьому статус військовозобов’язаного буде залежати від того, наскільки хворобою порушено функцію того чи іншого органу, оскільки особа з однією ж тією самою хворобою може бути як придатна до військової служби, так й зовсім не придатною.

Отже на даний час усі чоловіки у віці від 18 до 60 років, які раніше мали статус «обмежено придатний», повинні повторно пройти ВЛК в термін до 4 лютого 2025 року. Таким чином, зазначені особи мають майже дев’ять місяців на  визначення статусу відносно змін в чинному законодавстві. Але необхідно нагадати, що відповідно до чинного закону, на оновлення мобілізаційних даних у відповідних реєстрах особа має два місяці. У будь-якому випадку рекомендуємо не відтягувати проходження ВЛК як то кажуть «до останнього моменту». За ухилення від проходження ВЛК наразі існує адміністративний штраф в розмірі від 17 до 25 000 гривен.

Якщо особа буде визнана «непридатною до військової служби» за результатами ВЛК, то її виключають з військового обліку та надалі вона не є військовозобов’язаною. У період воєнного стану повторне проходження ВЛК військовозобов’язаними передбачено через рік, а у мирний час – через п’ять років.

Не оминули позитивні зміни й тих, хто вже котрий рік боронить нашу країну. Також, згідно з весняними змінами до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на наступних підставах під час дії воєнного стану – за наявності інвалідності, якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу. Як бачимо, під дію підпадають особи усіх трьох груп інвалідності. Однак звільнення з військової служби не означає того факту, що особа перестає бути військовозобов’язаною.

Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров’я придатні до військової служби або під час дії воєнного стану визнані військово-лікарськими комісіями тимчасово непридатними за станом здоров’я до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров’я до військової служби.

При наявності інвалідності у військовослужбовця, про це обов’язково потрібно подати рапорт на ім’я командира, оскільки в автоматичному режимі звільнення не відбувається.

На жаль заохочуваних заходів в мобілізаційному законодавстві, як ми бачимо, не так багато, але є тенденції до їх розширення. Маємо надію, що надалі перелік буде розширюватись та поповнюватись новими заохочуваннями та пільгами як для контрактників, так і для мобілізованих.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку