Економічні

Нові жіночі купе: “Укрзалізниця” масштабує комфорт і безпеку для подорожуючих жінок

Коли подорожуєш часто, адже робота змушує постійно бути в дорозі, і коли мандруєш зрідка, але цінуєш тишу і подорожні думки, звертаєш на умови поїздки особливу увагу. Зрозуміло, що перебування в потязі так чи інакше “висмикує” тебе з зони комфорту, бажано при цьому зберегти хоча б можливість бути в безпеці: спокійно спати, переодягатися за потреби, не бути об’єктом зацікавлених поглядів чоловіків.

З середини 2023 року в Україні було запроваджено нову послугу в залізничному транспорті – жіночі купе. Ця ініціатива стала відповіддю на численні звернення пасажирок щодо забезпечення більшої безпеки та комфорту під час подорожей. На жаль, ці звернення були продиктовані травматичним досвідом взаємодії з чоловіками у купе – від непристойних реплік і пропозицій до резонансних випадків нападу на Анастасію Лугову з її дитиною у поїзді «Маріуполь-Київ» та сексуального домагання до Ганни Шеремети у поїзді “Ясіня-Запоріжжя”.

Впровадження жіночих купе “Укрзалізницею” має на меті підвищити рівень довіри до залізничного транспорту серед жінок.

Зона комфорту для жінок

Послуга жіночих купе передбачає спеціально відведені вагони або купе, призначені лише для жінок. На сьогоднішній день такі вагони є в складі найпопулярніших нічних маршрутів, що з’єднують великі міста України, такі як Київ, Львів, Одеса, Харків та Дніпро. Згідно з даними “Укрзалізниці”, перші місяці експлуатації показали значний попит на цю послугу. В середньому, жіночі купе заповнені на 80-90% на більшості маршрутів.

“Укрзалізниця” виконує обіцянку масштабувати проєкт і внести необхідні розширення у програму, обіцяну жінкам рік тому.

Як повідомив голова правління Укрзалізниці Євген Лященко, “на піку літнього сезону перевезень ми обрали ще 4 напрямки з довгим часом курсування, що є популярними саме для відпочинку мам із дітьми наймолодшого віку”. Жіночі купе створюються в таких поїздах:

  • №1/2 Харків – Івано-Франківськ;
  • №5/6 Запоріжжя – Ясіня;
  • №43/44 Черкаси – Івано-Франківськ;
  • №95/96 Київ – Рахів.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Небезпека для користувачів Chrome: як StealC і TrickMo викрадають ваші паролі

Як оцінюють послугу жінки?

Ольга, 32 роки, Київ:

“Я часто подорожую по роботі і завжди відчувала певний дискомфорт, коли доводилося ночувати в купе з незнайомими чоловіками. Після впровадження жіночих купе я відчула себе набагато безпечніше. Зараз я можу спокійно спати всю ніч, не переймаючись за свою безпеку.”

Ірина, 28 років, Дніпро:

“Жіночі купе – це чудова ідея. Мені доводиться часто їздити додому з Одеси, і в таких умовах відчуваю себе значно комфортніше. До того ж, це створює приємнішу атмосферу для жінок, які подорожують з дітьми. Адже пасажирки завжди порозуміються між собою, якщо навіть діточки вередують і потребують уваги”.

Марія, 45 років, Харків:

“Спочатку я була скептично налаштована, бо думала, що це лише маркетинговий хід. Проте, після першої поїздки в жіночому купе я зрозуміла, наскільки це важливо. Вагон був чистим, охайним і мені сподобалося, що можна обговорити будь-які питання з іншими жінками-попутницями без зайвого сорому”.

А як бути з дітьми?

Не секрет, що найчастіше жінки подорожують з дітьми. Не виникає питань, якщо пасажири жіночого купе – це мами чи бабусі з донечками та онучками. А якщо жінка вирушила у подорож із сином, онуком?

Згідно припису “Укрзалізниці” вік хлопців, що подорожують з жінками у жіночих купе, не має перевищувати 6 років. Наскільки це обмеження є доцільним?

Тетяна, 47, Кам’янське: Мала негативний досвід подорожі у жіночому купе. Їхали разом з подругою на захід України. Планували взяти дитину – хлопця семи років. Потелефонували у довідкове бюро залізничного вокзалу, уточнили, чи можна? Так, без питань відповіли у “Довідці”. Ми придбали квитки через Приват-24, і от після цього вже почалася цікава історія. Подрузі одразу подзвонили з офісу Укрзалізниці і повідомили, що на сина 7 років послуга “жіноче купе” не поширюється. Ми готові були повернути квитки, але вирішили ризикнути і домовитися з провідницею. Здивувало те, що вона була в курсі, що з нами “недозволена” дитина. Запропонувала зробити вигляд, що хлопчик не прибув на посадку і прокомпостували лише наші квитки. Бідна дитина протягом усієї подорожі почувалася некомфортно, сиділа тихенько, як миша, боялася до туалету вийти.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Bloomberg назвав 25 провідних британських ШІ стартапів 2024 року

Ми з подругою теж почувалися так собі, адже порушили норми пасажироперевезень. Але найнеприємніше чекало на нас у фіналі поїздки. Коли ми вже із валізами прямували до виходу, з жіночого купе біля купе для провідників вивалився такий собі “хлопчик” – кремезний чоловік років 35-ти, щоправда, з винуватим обличчям.

Подвійні стандарти в “Дії!”.

Оксана, 40 років, Одеса:

“Я часто подорожую з двома дітьми, і моєму старшому сину вже 7 років. Виходить, я не маю права на комфорт і безпеку як мати синів? Уважаю, що такі обмеження створюють дискомфорт для багатьох матерів. Можливо, варто було б розглянути можливість підвищення вікового ліміту”.

Наталія, 38 років, Київ:

“Жіночі купе – це чудово, але моя подорож з сином 9 років тепер стає проблематичною. Сподіваюся, що залізниця перегляне це правило”.

Віковий ліміт для хлопців зчинив чимало скандалів, коли жінки з немовлятами, що мають також старших синів, не могли забронювати собі місця у жіночих купе. Це питання “Укрзалізниця” має пропрацювати, аби серед жінок не було як то кажуть “рівних” і “рівніших”. У планах перевізника – не лише удосконалення послуги “жіноче купе”, а й запровадження “сімейних вагонів”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку