Політична

Російські війська прориваються на Харківщину: на що очікувати найближчим часом

10 травня Росія спробувала розпочати наступ на Харківську область, про підготовку якого неодноразово повідомлялося раніше у Міністерстві оборони, військовими та експертами.

Заступник начальника ГУР МО Вадим Скибицький днями повідомляв, що РФ планує наступ на Суми та Харків, додаючи, що на кордоні з останнім зосереджено 35 000 військовослужбовців.

ІА “ФАКТ” зібрало існуючу на даний час інформацію щодо наступу на Харків та Харківську область.

Вночі на 10 травня ЗС РФ здійснили черговий ракетний обстріл Харкова, в результаті якого були жертви та пожежі у цивільній інфраструктурі й приватних будинках. Також ранці 10 травня російські бронетанкові групи прагнули прорватися через оборонний плацдарм ЗСУ у районі Вовчанська та Липців, проте не дивлячись на відбиття цієї атаки українською артилерією, запеклі бої на цій ділянці фронту все ще не припиняються.

Початок наступу на Харківщину підтвердив Президент України Володимир Зеленський, зазначивши, що 10 травня близько до 7:00 відбувся артилерійський бій, але просування ЗС РФ зупинено. Раніше він заявляв, що українському керівництву  зрозумілі задуми російської армії щодо подальших дій на Харківщині, тому туди додадуть нових сил, аби зірвати наступальні плани ворога.

Також спробу наступу на Харківщину підтвердило Міноборони України, заявивши, що спроба прориву розпочалася 10 квітня о 5:00 ранку, але безуспішно, на місце боїв було направлено наші резервні підрозділи.

Про спроби прориву з боку російських ДРГ та посилення обстрілів прикордоння висловився і голова Харківської ОДА Олег Синєгубов:

“Збройні сили України впевнено тримають позиції: не втрачено жодного метра. Угруповання противника не становить загрози для Харкова, його сил вистачає лише для провокацій на північному напрямку”.

На карті Deep State продемонстровано подробиці наступу РФ на Харківську область, який розпочався з двох напрямків, вони позначені сірою зоною: у напрямку безпосередньо Харкова, в селах Стрілеча, Красне, Пильна та Борисівка, а також у бік Вовчанська.

Російські війська прориваються на Харківщину: на що очікувати найближчим часом
Карта DeepState: сірі зони в районі Харківської області

У Міноборони прокоментували активізацію російських військ в Харківській області, зазначивши, що протягом останньої доби вони здійснювали удари за допомогою КАБів по вовчанському напрямку, в районі населених пунктів Липці, Олійникове та Огірцеве, а також посилили вогневий тиск по передньому краю лінії оборони ЗСУ за допомогою артилерії:

“Приблизно о 05:00 ранку відбулася спроба прориву противником нашої лінії оборони під прикриттям бронетехніки. Станом на цей час ці атаки відбиті, продовжуються бої різної інтенсивності”.

У відомстві наголосили, що до Харківської області було відправлено додаткові підрозділи ЗСУ, вони максимально можливо протидіють ворожим намірам просуватися, ведуть артилерійські обстріли по противнику, однак він накопичує сили, створюючи окремі штурмові групи.

Водночас з зазначеними населеними пунктами, росіяни посилили обстріли Харкова та інших прикордонних громад Харківської області. Майже кожного дня по декілька разів на добу Харків атакується військами РФ. Крім того, під артилерійським та мінометним вогнем ворога перебувають 30 населених пунктів Харківщини: Петропавлівка, Степова Новоселівка, Берестове та інші. Авіаційних обстрілів зазнають н.п. Глибоке, Лукʼянці, Огірцеве, Вовчанськ, Вовчанські Хутори, Веселе, Вільча, Липці, Слобожанське, Сосновий Бір, Українське, с. Одноробівка Богодухівського району.

Крім того, за минулу добу українські війська відбили 13 атак на Куп’янському напрямку у районах н.п. Синьківка, Берестове Харківської області, а також 9 атак відбито на Слобожанському напрямку у районах н.п. Красне, Мороховець, Олійникове, Гатище та інших.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Від фронту до криміналу: чи стане Україна епіцентром злочинності після війни - коментар Ігоря Репешка

На даний час обласним керівництвом евакуйовано 1 048 місцевих жителів з Чугуївського району, 440  – з Харківського району, 12 – з Богодухівського району, з них 275 людей евакуйовано волонтерами. Всього вже евакуювали 1 775 людей.

Зараз всіх мешканців Харківської області хвилює питання, що буде далі та що їм робити у зв’язку з погіршенням ситуації.

Командувач Сухопутних військ генерал-лейтенант Олександр Павлюк в інтерв’ю The Economist розповів, що переломна фаза війни може настати в найближчі два місяці. Оскільки американська допомога тільки почала надходити до лінії фронту, РФ кидає на українські війська всю боєздатну техніку, яка у неї є.

“Росія знає, що якщо ми отримаємо достатньо зброї протягом місяця-двох, ситуація може обернутися проти них”,заявив Олександр Павлюк.

Крім того, командувач підкреслив, що Україні терміново потрібна посилена протиповітряна оборона. Очікувана поставка винищувачів F-16 до початку червня дасть значний поштовх, однак, залишається невизначеним, чи отримає Україна нові версії F-16, необхідні для протистояння російським бомбардувальникам.

Павлюк вважає, що Росія й надалі зосереджуватиметься на східних регіонах, які несуть основний тягар війни. Проте, за даними розвідки, російські війська незабаром можуть посилити оборону, атакуючи північно-східні райони Харкова та Сум.

“Росія перевіряє стабільність наших ліній, перш ніж вибрати найбільш вигідний напрямок”, – додав Павлюк.

В свою чергу, заступник командира 3-ї ОШБр Максим Жорін вважає, що спроба наступу ЗС РФ на півночі Харківської області, яка сталася у п’ятницю, 10 травня, була передбачуваною та некритичною.

“Події на Харківському напрямку – абсолютно прогнозовані для української армії історія. Поки що нічого критичного не відбулось, русаки почали рух, про який наші сили знали й готувались. Головне, що потрібно розуміти – поки це більше схоже на промацування нашої лінії оборони. Свої основні сили противник ще не задіяв”,написав Жорін в Телеграм.

В Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що зусилля, які зараз роблять російські війська, не свідчать про те, що йдеться про широкомасштабну наступальну операцію з метою оточення і захоплення Харкова. Військові аналітики переконані, що російські операції на Вовчанському напрямі не сприяють негайному просуванню до Харкова, оскільки Вовчанськ розташований на східному березі річки Сіверський Донець та Печенізького водосховища. Ці операції можуть мати на меті відтягнення українських підрозділів з інших районів, що дозволить російським військам тиснути на оперативний тил українських сил, які обороняються на Куп’янському напрямку.

Крім того, наступ на Харків із району Липців аналітики ISW також оцінюють як малоймовірний через вразливість цього шляху. На їх думку, наступальні дії в районі Липців РФ веде тому, що там вони вбачають найпряміший шлях для просування до зони ефективного радіуса дії трубної артилерії, яка дозволить вести вогонь непрямим наведенням Харкова.

В ISW продовжують наголошувати на тому, що російським військам, ймовірно, буде важко захопити Харків, якщо вони прагнуть це зробити.

Також військові аналітики вважають, що зусилля РФ захопити Харків вимагатимуть тривалих переїздів відкритою місцевістю в масштабах, яких вона не здійснювала з початку повномасштабного вторгнення. При цьому деякі підрозділи російського Північного угруповання військ можуть бути не дуже боєздатними, в тому числі через брак особового складу, який буде необхідний для успішного проведення такої амбітної операції.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Злочинність в Україні: винувата війна чи поліція (частина 1)

За деякими оцінками російських джерел, для операції з оточення Харкова росіянам потрібно додатково 300 000 солдатів. Однак у районі міжнародного кордону, за різними оцінками, перебуває лише від 35 000 до 50 000 військових. Отже, у ISW вважають, що широкомасштабна спроба Росії захопити Харків, ймовірно, вимагатиме від російських військ передислокації значної кількості сил з інших ділянок фронту до прикордонної зони, а це вони навряд чи зроблять з огляду на їхню мету захопити всі території Луганської та Донецької областей.

Водночас військовий експерт Михайло Самусь вважає, що Повітряні сили ЗСУ змогли б відганяти ворожу авіацію подалі від кордону, якби мали достатню кількість літаків. Ворожі літаки не можуть вільно діяти у повітряному просторі України, тому змушені атакувати українські міста з відстані щонайменше у 50 км від лінії фронту.

“Якщо подивитись на карту та масштаби, то це сотні кілометрів. Проблема російської авіації в тому, що вона не може діяти вільно в нашому просторі. Вона може підходити, наприклад, 50 км до лінії фронту або кордону і запускати КАБи або ФАБи з модулями…Тобто, вони не можуть зайти в наш повітряний простір. Якби Україна мала достатню кількість літаків, то Повітряні сили ЗСУ змогли б відганяти ворожу авіацію ще далі від кордону”,заявив Самусь.

Отже, незважаючи на те, що підрозділи Сил Оборони готові до штурму, ситуація в Харківській області залишається складною, але не критичною. На думку військових, ресурсів, задіяних РФ на цей момент, не вистачить для глибокого просування, але невідомо, скільки основних сил він готовий залучити для цього маневру у майбутньому.

На даний час ситуація полягає в дестабілізації, що здійснюється РФ у прикордонних районах. При цьому ЗСУ продовжують тримати позиції вздовж кордону Харківської області, докладаючи максимальних зусиль у відбитті чергових наступальних дій з боку РФ.

Харків’янам слід не панікувати, але необхідно прислухатися до закликів від військових та місцевої влади і при необхідності евакуюватися до безпечних місць. А поки що Харків поступово переноситься під землю. Міський голова Ігор Терехов заявив, що у місті планується створення підземних приміщень для розміщення операційних та реанімаційних відділень на базі низки медичних закладів. Також в місті розширюватимуть мережу підземних закладів культури, оскільки серед городян є попит на безпечні культурні заходи.

Минулого місяця у відповідь на постійні обстріли Харкова місцева влада вирішила створити перший в Україні підземний сервісний центр МВС, що дозволило забезпечити безпеку як співробітників, так і відвідувачів під час повітряних тривог та обстрілів. Крім того, в селищі Коротичі під Харковом почали будувати першу в Україні підземну школу, яка здатна витримати пряме влучення ракети С-300. Водночас під час тривог це укриття буде здатне розмістити людей із сусіднього дитсадка, офісів та інших закладів.

Російські війська прориваються на Харківщину: на що очікувати найближчим часом
Фото/shkola.obozrevatel.com/Підземна школа у Харкові

Разом з тим, 13 травня почне свою роботу харківська підземна школа, де планується проводити навчання понад 600 дітей, при цьому очікується, що з першого вересня учнів буде майже тисяча.

Оксана Іщенко

2 Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку