Коментарі юристів

Розписка і стягнення боргу: як захистити свої права і повернути кошти

Боргові зобов’язання — це досить поширена практика у сучасному житті, коли кошти позичаються між знайомими, друзями або бізнес-партнерами. У таких ситуаціях розписка часто стає основним документом, який підтверджує факт передачі грошей і зобов’язання їх повернути. Проте, на жаль, не всі боржники виконують свої обіцянки вчасно, і борг може залишитися невиплаченим. Це ставить позикодавця перед складним вибором: як захистити свої права і отримати назад належну суму?

Юристи адвокатського об’єднання “Репешко і партнери” прокоментували законодавство та порадили, як правильно використовувати розписку для стягнення боргу, які документи необхідно зібрати і які юридичні процедури слід пройти, щоб досягти справедливого рішення та повернути свої кошти.

Західні країни, на які ми постійно намагаємося рівнятися, мають розгалужену систему банківського кредитування під невеликі відсотки та на довгий термін. Серед громадян цих країн є не тільки моветоном, а взагалі недопустимим просити у борг у сусіда, родича чи знайомого. Крім банківської системи, дані країни мають безліч ломбардів, де можна швидко отримати вкрай потрібні кошти.

Зовсім інша справа – наша рідна країна. Банк чи ломбард – це останнє місце куди люди підуть за пошуком грошей (не враховуючи іпотеку на квартиру). Але, як то кажуть, “береш чуже не на довго, а віддаєш своє та назавжди”. А ось своє та назавжди віддавати ой як не хочеться! Тому перш за все, про що хочемо зазначити, та що повинно бути золотим правилом – позичати потрібно рівно стільки грошей, скільки ви готові подарувати даній людині. Не більше. Якщо все ж таки є бажання пограти у казино “дай у борг ближньому”, хочемо звернути  увагу на декілька основних правил, дотримання яких не гарантують вам повернення коштів на усі сто відсотків, але зроблять це взагалі принаймні можливим.

Договір чи розписка

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (станом на 2024 рік – 170 грн), а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, – незалежно від суми. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Зазвичай в борг громадяни один одному дають по розписці (і це ще гарний варіант, якщо напишуть хоч її). Але розписка не є договором позики в юридичному розумінні сенсу договору. Втім судова практика йде тим шляхом, що якщо є розписка, яка підтверджує передачу коштів, то борг можна стягнути. Отже – якщо ви таки вирішили позичити гроші сусіду, обов’язково наполягайте на тому, аби він власноруч написав розписку. Хтось може заперечити – сусід Дмитро мені як рідний, він обуриться писати розписку. У такому випадку поясніть сусідові, що ви не хочете його образити, довіряєте йому, але не довіряєте його спадкоємцям. В ситуації, коли не дай Боже щось станеться з Дмитром за відсутності розписки ви ніколи не доведете факт передачі коштів в борг. Втім іноді навіть сусіди, які були майже родичами, перестають бути такими, коли починаєш просити повернути борг.

Як написати розписку

Ми рекомендуємо для складання розписки вказувати:

  • ПІБ та РНОКПП позичальника та позикодавця, їх адреси реєстрації та фактичного проживання у разі їх не спів падіння;
  • сума позики цифрами та прописом та валюта (гривня, долари США, монгольські тугрики тощо);
  • чітко прописати, хто отримав кошти та коли зобов’язується повернути – конкретна дата. Щодо дати повернення – якщо строк повернення в розписці не визначений, то  спочатку потрібно заявити письмову вимогу, яку слід відправити цінним листом з описом та зворотнім повідомленням. В ній необхідно встановити чітку дату повернення коштів, а вже у разі, коли в зазначену дати кошти не були повернуті – йти до суду. Така письмова вимога може бути пред’явлена у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов’язок у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги, якщо обов’язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (стаття 530 ЦК України);
  • адресу, за якої повинні бути повернути кошти (дуже актуальний пункт у наш час, коли пів країни мешкає не за місцем реєстрації);
  • розмір плати за користування позикою (за бажанням);
  • бажано встановити штрафні санкції за прострочення повернення коштів (штраф у відсотках від суми боргу, пеня за кожен день прострочки);
  • бажано посвідчення розписки двома свідками (дуже бажано). В такому випаду зазначаються їх ПІБ та РНОКПП, адреси реєстрації та фактичного проживання у разі їх не спів падіння та автографи;
  • дата та місце складання, підпис позичальника.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Розлучення з нюансами: нетипові випадки, які ускладнюють розподіл спільного майна

Такі розписки нотаріус не посвідчує, втім для суду її буде досить. Але коли сума боргу досить значна, все ж таки рекомендуємо звернутися до нотаріуса та оформити нотаріально посвідчений договір позики, хоча за нього доведеться сплатити нотаріусу кошти. Але все ж таки, коли мова йде про позику значної суми коштів, заздалегідь подумайте, з чого ви будете їх стягувати, якщо у позичальника не буде коштів повернути вам борг. Те, що сусід Дмитро їздить на Порші Каєні та мешкає в двоповерховому будинку, нічого не означає. Будинок може бути записаний на тещу, а Порш Каєн на брата. Може статися так, що на самого Дмитра не записано жодне майно, а офіційно він ніде не працює. Отже, позичені йому п’ять тисяч доларів США у разі, якщо не віддасть сам добровільно, вважайте що подарували.

Строк позовної давності

Головне, що потрібно пам’ятати – строк позовної давності складає три роки. Саме впродовж цього строку ви можете звернутися до суду, якщо кошти позичальник так і не повернув. При цьому слід знати:

  • для розписок, в яких встановлена дата повернення боргу трирічний строк, вона починає свій відлік саме від дати повернення боргу;
  • для розписок, в яких не встановлена дата повернення боргу трирічний строк, вона починає свій відлік після спливу семиденного строку від дня пред’явлення вимоги.

Якщо штрафні санкції не були прописані в розписці, позикодавець може розраховувати на стягнення:

  • інфляційних у разі, як що валютою позики була гривня;
  • 3% річних від суми боргу за весь період прострочення;
  • плата за користування позикою в розмірі облікової ставки НБУ, якщо в розписці не визначено відсотки за користування позикою і не вказано, що позика є безпроцентною (до встановленого строку повернення коштів).

Валюта розписки

Ще одним актуальним питанням є валюта розписки. Слід зазначити, що за останні десятиріччя судова практика неодноразово змінювалась з цього приводу – від категоричного “не можна” до “таки можна” щодо іноземної валюти.

Згідно з частинами першою, другої статті 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Тлумачення Цивільного кодексу України дозволяє стверджувати, що законодавцем не забороняється стягнення боргу за договором позики в іноземній валюті. Більше того, цивільним законодавством покладається обов’язок на позичальника повернути те, що він отримав на підставі договору позики. Це підтверджується використанням таких формулювань: “зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості”.

Кому повертати борг

Також обов’язковий момент, який потрібно пам’ятати позичальнику. Якщо брали кошти у Івана Сидоренко, то й повертати їх потрібно тільки Івану Сидоренко, якщо в розписці чи договорі позики не визначена інша особа, якій можна передати кошти. Комусь іншому передати кошти можна тільки в одному випадку – коли у цієї особи є нотаріально посвідчене доручення від Івана Сидоренко представляти його інтереси. Тоді потрібно від такої особи отримати ксерокопію довіреності та розписку про отримання коштів. У випадку, коли справа дійде до суду та позичальник буде казати, що Іван в телефонній розмові просив кошти передати його зятю Петру, як що сам Іван не підтвердить той факт у суді що він отримав через Петра гроші, то повертати борг прийдеться двічі. А ймовірність така дуже висока, враховуючи аналіз судових справ даної категорії.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Бойові виплати та компенсації: як боротися за те, що належить військовим

До якого суду звертатися і як подавати заяву

Щодо звернення до суду з приводу стягнення боргу. Справа буде підсудна тому суду на території якого зареєстрований боржник.

Судовий збір по даній категорії справ складає 1% від суми позову, але на 2024 рік не менше 1211,20 грн та не більше 15140,00 грн.

Перше, що потрібно робити подаючи позовну заяву про стягнення боргу – одразу подавати клопотання до суду про забезпечення позову. Для цього потрібно заздалегідь через державний реєстр нерухомого майна чи сервісний центр МВС дізнатися про наявність нерухомого майна чи транспортних засобів, зареєстрованих на ім’я боржника. Це ледь не єдиний шанс повернути кошти. Арешт накладений на початку судової тяганини на майно боржника, є гарантією того, що коли рішення про стягнення суми боргу набере чинності, то у виконавця буде з чого саме стягувати кошти у разі відсутності таких на банківських картах боржника та офіційного постійного місця роботи.

Заява про забезпечення позову подається в письмовій формі, підписується заявником і повинна містити:

1) найменування суду, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місце знаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб – громадян України), номери засобів зв’язку, адресу електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;

4)захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;

5) ціну позову, про забезпечення якого просить заявник;

6) пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення;

7) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.

Також за заяву про забезпечення позову сплачується судовий збір, який станом на 2024 рік складає 605,60 грн.

Звернення стягнення на житло, здійснюється у разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику.

В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якій фактично проживає боржник. Законом встановлено що у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (зараз 160 000 грн), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється.

Ще один важливий термін, про який потрібно пам’ятати, адже отримання позитивного рішення про стягнення суми боргу з боржника жодним чином не гарантує повернення самого боргу. На підставі рішення суду стягував отримує виконавчий лист,  який може бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох років. Зазначений строк встановлюється для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили.

Стягувач, який пропустив строк пред’явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції. При цьому суду потрібно довести та надати належні докази, того, що строк був пропущений саме з поважних причин, а не тому, що про це “забули”. В такому випадку потрібно довести причини пропуску, надавши суду відповідні підтверджуючі документи (медичну довідку про знаходження в комі, наказ про відрядження на арктичну станцію “Академік Вернадський” тощо).

Але ще раз наголошуємо про саме головне – позичати потрібно рівно стільки грошей, скільки ви готові подарувати даній людині. Це потрібно бути вашим головним правилом, адже можливо потім ви витратите ще кошти, нерви і час на суди та нічого, крім позитивного рішення суду про стягнення боргу, так і не отримаєте. Втім і його можливо повісити на стіні в рамочці – можливо комусь воно зігріє душу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку