Економічна

Видобуток нафти і газу зростає: перспективи України

Перший квартал 2024 року був досить вдалим для сектору нафтогазовидобування. Видобуток блакитного палива зріс на 12%, досягши обсягу 3,5 млрд кубометрів. Розробляються нові родовища нафти та запроваджуються нові безпечні технології видобутку.

Останні здобутки галузі

Результатом позитивних зрушень у секторі є те, що, наприклад запаси газу компанії АТ “Укрнафта” збільшились на 0,6 млрд. кубометрів, а запаси нафти – на 3 млн. тонн. Для порівняння: минулого року Україна всього видобула 1,1 млрд кубометрів газу (+6%) та 1,41 млн тонн нафти (+3%). У галузі встановлюються рекорди щодо показників підготовки до видобування.

Переломний момент

Після 2019 року обсяги видобутку газу державними компаніями постійно знижувались. Що ж до нафти, то видобуток в секторі взагалі скоротився до мінімальних показників. Це було результатом участі в правлінні компаній людей, пов’язаних з олігархічними кланами.

Видобуток нафти і газу зростає: перспективи України
Фото: expro.com.ua
Видобуток нафти і газу зростає: перспективи України
Фото: regulation.gov.ua

Нафтопереробка перебувала під багаторічним впливом компаній, сліди яких вели в РФ. Таким чином Україна стала достатньо залежною від ринку нафтопродуктів Білорусі та РФ.

Видобуток нафти і газу зростає: перспективи України

Видобуток нафти і газу зростає: перспективи України
Фото: eiti.gov.ua

У 2022-2023 роках тенденція змінилась. Хоча зазвичай приватизація є більш ефективною для бізнесу, а втручання держави не сприяє стрімкому розвитку, у цій ситуації було навпаки. Прискіпливий аудит та “перестановки” в державних компаніях з видобутку та переробки нафти та газу стали поштовхом для розвитку галузі.

Багаторічні “схеми” перестали працювати, а нафтогазові компанії збільшили свій внесок в держбюджет. Зокрема, за підсумками 2023 року АТ “Укрнафта” перерахувала у бюджети усіх рівнів 25,7 млрд гривень. А минулорічний внесок підприємств групи НАК “Нафтогаз України” до бюджету склав 90,2 млрд гривень.

Перспективи нафтогазової галузі

Атаки російського війська по об’єктах інфраструктури завдали неабияких збитків енергетичному сектору України. Постраждала і нафтогазова галузь. Зокрема неодноразові ракетні атаки по Кременчуцькому НПЗ завдали безпрецедентних руйнувань та збитків переробній галузі. Аварії і вибухи на газогонах – теж наслідок бойових дій.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Замість українців іноземні мігранти: наслідки міграційного обміну 

Попри усе це, повернення найбільших нафтогазових компаній під фактичний контроль держави дало результат, навіть попри війну. У галузі навіть фіксують рекорди. Наприклад, у квітні цього року БУ “Укрбургаз” (підрозділ компанії НАК “Нафтогаз України”, який відповідає за підготовку до видобутку) встановив історичний рекорд з проходки – 40 059 метрів. Це на 24% більше, ніж попередній рекордний показник, який було зафіксовано у листопаді 2023 року.

Що ж до досягнень нафтовидобування, то у 2022 році було мінімізовано ризики при бурінні. Тоді вперше за 11 років було здійснено 3D-сейсмічне дослідження родовища на площі 98 кв. км. У квітні АТ “Укрнафта” завершила приведення спецдозволів на користування родовищами до контурів продуктивних покладів. Після цього компанія оформила відповідні документи у Держгеонадрах. Усе це – перші кроки до стрімкого нарощування видобутку нафти в країні.

Як результат – уже протягом першого кварталу видобуток газу зріс на 12%. При цьому планові показники були перевиконані не лише у порівняно безпечних у центральних і західних областях, але й у східних – там, де існують постійні загрози обстрілів. Отже галузь розвивається попри війну.

Наслідками збільшення обсягів видобутку нафти та газу та підвищення рівня транспарентності у галузі буде не лише зростання податкових надходжень у державний бюджет. Розвиток нафтогазовидобування збільшить рівень енергетичної незалежності країни, що сьогодні, коли енергетика опинилась під ударом, є надактуальним.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку