Зміни в ідентифікації пенсіонерів: що потрібно знати, аби не втратити виплати у 2025 році

Щоразу, коли держава змінює правила у пенсійному забезпеченні, це викликає цілком зрозуміле занепокоєння. Для одних — через страх щось не встигнути чи неправильно оформити, для інших — через відчуття, що умови знову стали складнішими або менш прозорими. У 2025 році з’явилися нові нюанси в процесі ідентифікації осіб, які важливо знати, аби не втратити виплати або не потрапити в юридичну пастку. Частину нововведень роз’яснює Пенсійний фонд, однак багато питань залишаються без відповідей, особливо, коли йдеться про нестандартні ситуації або спірні рішення.
Редакція ІА «ФАКТ» звернулася до юристів адвокатського об’єднання «Репешко і партнери», які прокоментували пенсійне законодавство і пояснили, що змінилося у 2025 році на практиці. Зокрема, йдеться про ідентифікацію осіб, які отримують виплати від держави.
Періодична ідентифікація осіб, які отримують виплати від держави стала звичайною не тільки європейською, але й світовою практикою. Даний механізм дозволяє як заощаджувати державні кошти, так й сприяти тому, аби призначені виплати отримували саме ті особи на ім’я яких їх призначено. В Україні зазначена ідентифікація працює вже не один рік та стосується виплати пенсій громадянам та не тільки. В цьому році порядок проходження ідентифікації зазнав змін.
З 20.03.2025 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 299 “Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, якою затверджено Порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території.
Зазначений порядок регулює механізм наступних виплат:
- пенсій;
- щомісячного довічного грошового утримання;
- здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Зазначимо, що даний механізм стосується не всіх громадян, які отримують перелічені виплати, а виключно тих осіб, які:
- тимчасово проживають за межами України;
- проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації;
- які виїхали з тимчасово окупованих російською федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території.
Варто наголосити, що дія цього Порядку не поширюється на громадян України, які тимчасово проживають за межами України і яким пенсія або страхові виплати виплачуються на умовах міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 6 зазначеного порядку 299 переліченим одержувачам пенсія та інші виплати, здійснюються за умови проходження особою фізичної ідентифікації до 31 грудня кожного календарного року. Раніше зазначений строк становив 6 місяців. Строк ідентифікації в цьому році становить до 31 грудня 2025 року.
До фізичної ідентифікації прирівнюються наступні дії громадянина:
- авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія. Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія);
- ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв’язку, проведеного територіальним органом Пенсійного фонду України із дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час сеансу якого пред’являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, встановленого правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри;
- посвідчення в установленому порядку щодо одержувача пенсії, який тимчасово проживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою.
Документ про посвідчення факту того, що фізична особа є живою, разом з письмовою заявою особи про продовження виплати пенсії та інших виплат, складеною в довільній формі, надсилається рекомендованим поштовим відправленням або поштовим відправленням з оголошеною цінністю територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку.
Заява про продовження виплати пенсії або інших виплат разом із сканованою копією документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, яка відповідає оригіналу документа і придатна для сприйняття її змісту (повинна містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), може бути подана через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням електронного цифрового підпису.
Якщо ви обираєте відеоідентифікацію, для цього необхідно:
- Авторизуватись на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
- Натиснути категорію “Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку”.
- Заповнити необхідні поля форми (особисті дані особи), вказати адресу електронної пошти та номер телефону для зв’язку зі співробітником ПФУ, обрати платформу проведення відеозв’язку (Телеграм, Вайбер, ВотсАп, Міт, Сигнал або Зум) та вказати додаткові потреби (переклад жестовою мовою, помічника / асистента).
- Дати згоду на обробку персональних даних та натиснути “Подати заяву”.
- Термін очікування проведення ідентифікації відбувається не раніше ніж за 10 робочих днів і не пізніше ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації вам зателефонує фахівець ПФУ.
Під час відеоконференцзв’язку співробітник ПФУ звіряє особу одержувача з фото, яке містить документ, що посвідчує особу власника. При цьому відеофіксація проводиться таким чином, щоб відеозображення давали змогу розпізнати одержувача та деталі ідентифікаційного документа (фото, дані).
Для проходження ідентифікації в зазначеному випадку потрібно надати наступні документи:
- паспорт громадянина України або закордонний паспорт, чи свідоцтво про народження, якщо виплати отримують на дитину;
- відкритий рахунок у будь-якому банку України чи картку, на яку надходить пенсія;
- пенсійне посвідчення.
Втім ще одним варіантом ідентифікації є особисте відвідання сервісного центру Пенсійного фонду України чи банківської установи через яку відбувається отримання коштів. Спосіб підійде для тих, хто знаходиться на території підконтрольній Україні.
Таким чином, за діючим законодавством виплата пенсії та інших виплат припиняється у двох випадках:
- У разі відсутності у Пенсійного фонду України інформації про проходження фізичної ідентифікації станом на 31 грудня календарного року одержувачам виплат, які тимчасово проживають за межами України або які проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, з 1 січня року, наступного за календарним роком, у якому особа зобов’язана пройти ідентифікацію, виплата пенсії припиняється. Простіше кажучи ті особи, які до 31 грудня 2025 року не пройдуть ідентифікацію, з 1 січня 2026 року пенсій та інших відповідних виплат отримувати не будуть.
- У разі надходження до Пенсійного фонду України від установ уповноважених банків інформації про відсутність протягом шести місяців видаткових операцій на поточних рахунках одержувачів виплат, які проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та за умови, що протягом цього періоду не проводилася фізична ідентифікація особи.
До нас часто звертають з питанням, яке багатьох хвилює: які ж саме дії потрібно буде зробити для поновлення виплат у разі їх припинення? Зазначимо, що поновлення виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) особам, виплату пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) яким припинено здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України у разі здійснення наступних дій:
- Після проходження фізичної ідентифікації протягом року з дати припинення виплати;
- За заявами про поновлення пенсії та інших виплат, що надійшли до Пенсійного фонду України, зокрема поданими:
- з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія);
- через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи отримувача у режимі відеоконференцзв’язку із дотриманням вимог законодавства під час якого пред’являються документи, що посвідчують особу.
Пенсії та інші платежі, виплату яких припинено до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. № 299 – до 20 березня 2025 року у зв’язку з непроходженням одержувачем фізичної ідентифікації, скасуванням дії довідки про взяття на облік ВПО поновлюються за заявами про поновлення виплат, що надійшли до органів Пенсійного фонду України в тому ж самому порядку, який розписаний вище.
Одержувачі, які тимчасово проживають за межами України або отримали тимчасовий захист або статус біженця, заяву про поновлення виплати пенсії можуть надіслати поштою документ про посвідчення факту, закордонною дипломатичною установою України що фізична особа є живою з відповідною заявою. Після проходження ідентифікації виплата буде поновлена (з дати її припинення).
Також зазначимо, що особам, які проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України або які виїхали на підконтрольну Україні територію з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, виплата пенсії проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. У зв’язку з наявними в країні обставинами, слід нагадати отримувачам пенсії одну норму, якої майже ніхто не знає, а от же й не користується – як наперед отримати пенсію при переїзді за кордон.
Річ у тім, що відповідно до статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», громадянам, які вирішили переїхати на постійне місце проживання за межі України, надається можливість отримати пенсію авансом за шість місяців. Зазначену пенсійну виплату можна оформити після подання відповідної заяви. Зарахування коштів розпочинається з місяця, наступного після місяця зняття з обліку за місцем проживання. Аби скористатися зазначеним механізмом пенсіонер має звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України за своїм місцем проживання.
Представникові Пенсійного Фонду в такому випадку потрібно надати наступні документи:
- заяву, оформлену за встановленим зразком;
- довідку про зняття з реєстрації місця проживання на території України;
- документ, що підтверджує виїзд: паспорт громадянина України для виїзду за кордон із відповідною відміткою про постійне проживання за межами України, паспорт іноземця або документ, що підтверджує особу без громадянства.
При цьому виплата пенсії здійснюється шляхом перерахування суми на поточний рахунок громадянина в одному з уповноважених банків.
Як бачимо, держава ретельно слідкує за коштами, які виплачує українцям. Враховуючи це, рекомендуємо завжди завчасно дбати про здійснення дій, які вимагають офіційні органи влади для продовження регулярних виплат та цікавитися новинами в поточному законодавстві, адже незнання закону не звільняє від відповідальності.